مسافرت در ماه رمضان
مسافرت در ماه رمضان

حکم مسافرت در ماه رمضان چیست؟

مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد. اگر مسافرت برای فرار از روزه باشد، مکروه است، همچنین هرگونه سفر پیش از پایان شب بیست و سوم ماه رمضان، مکروه است.

به گزارش مهر ، برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان ارائه می کند.

حکم مسافرت در ماه رمضان چیست؟

پاسخ: نظر امام خمینی، ( نظر رهبری مطابق با نظر امام خمینی است.) آیت الله مکارم و آیت الله صافی گلپایگانی: مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد. اگر مسافرت برای فرار از روزه باشد کراهت دارد.(۱)

آیت الله سیستانی و آیت الله وحید خراسانی: مسافرت درماه رمضان اشکال ندارد، ولی مکروه است، هر چند برای فرار از روزه نباشد، مگر اینکه برای حج یا عمره یا به جهت ضرورتی باشد.(۲)

آیت الله شبیری زنجانی: مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد. اگر مسافرت برای فرار از روزه باشد، مکروه است، همچنین هرگونه سفر پیش از پایان شب بیست و سوم ماه رمضان، مکروه است. مگر این که سفر برای حج یا عمره یا استقبال برادر مؤمن یا از بیم تلف مال و یا تلف جان برادر مؤمن یا به جهت ضرورت دیگر باشد.

اگر روزه دار از شب در فکر سفر نباشد، حتى به نحو تردید و در روز مسافرت کند، باید روزه را تمام کند، چه پیش از ظهر سفر کند، چه بعد از ظهر، و چنانچه از شب در فکر سفر باشد. اگر بعد از ظهر مسافرت کند باید روزه را بگیرد، و اگر پیش از ظهر مسافرت کند، وقتى به حد ترخص برسد مى‌تواند روزه را بخورد و صحت روزه گرفتن محلّ اشکال است و مى‌تواند روزه را رجاءً گرفته، ولى بنا بر احتیاط واجب باید آن را قضا کند، و پیش از رسیدن به حد ترخص جایز نیست روزه را بخورد، ولى اگر روزه را خورد، بعد به سفر رفت کفاره ندارد، هر چند کفاره دادن مطابق احتیاط استحبابى است. (۳)

پی نوشت­ها:

۱٫ امام خمینی، توضیح المسائل، مسأله ۱۷۱۵؛ آیت الله مکارم، توضیح المسائل، مسأله۱۴۴۱؛ آیت الله صافی گلپایگانی، توضیح المسائل، مسأله ۱۷۲۴٫
۲٫ آیت الله سیستانی، توضیح المسائل، ۱۶۸۶؛ آیت الله وحید خراسانی، توضیح المسائل، مسأله۱۷۲۳٫
۳٫ آیت الله شبیری زنجانی، توضیح المسائل، مسأله ۱۷۲۴ و ۱۷۳۰٫

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

یک نظر

  1. سلام پدرم در روزهای تعطیل ۲۱ تا ۲۴ رمضان قصد سفر دارد و من نمیتونم تنها بفرستمش تو جاده میگم با اتوبوسم برو میگه نه ماشین شخصی
    پدر روزه نمیگیره همه خانواده هم شیراز هستند فقط منو پدر خونه/بوشهر/ هستیم که قصد رفتن به شیراز نزد خانواده داریم.(خانواده به دلیل بچه تازه متولد شده خواهرم شیراز هستند)
    حکم روزه من چی میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *