روزه‌داری در بانوان تحت درمان ناباروری و مادران باردار

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا جهاددانشگاهی با بیان اینکه روزه‌داری در سه ماهه اول و سوم بارداری توصیه نمی‌شود، گفت: روزه‌داری در سه ماه اول موجب سقط جنین نمی‌شود، اما می‌تواند باعث اختلال در تمایز و تکثیر سلولی جنین و تشدید حالت تهوع مادر شود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین زیستی ابن‌سینا جهاددانشگاهی؛ لادن گیاهی، عضو هیئت علمی این پژوهشگاه در رابطه با نکاتی که باید بانوان تحت درمان ناباروری در ماه مبارک رمضان رعایت کنند، گفت: روزه‌داری تا پیش از انتقال جنین و قبل از شروع بارداری ممانعتی ندارد، به شرط آن که خانم، بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته باشند و لازم نباشد دارویی را سر ساعت مشخص مصرف کند.
وی بیان کرد: روزه‌داری در سه ماهه اول و سوم بارداری توصیه نمی‌شود. روزه‌داری در سه ماه اول موجب سقط جنین نمی‌شود، اما می‌تواند باعث اختلال در تمایز و تکثیر سلولی جنین و تشدید حالت تهوع مادر شود.
گیاهی با بیان اینکه شواهدی مبنی بر اینکه روزه‌داری موجب تشدید اندومتریوز شود، دیده نمی‌شود، گفت: روزه‌داری برای خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بلامانع است، اما مدیریت صحیح دریافت غذایی در وعده‌های سحر، افطار و شام بیش از پیش اهمیت می‌یابد. لازم است که افت و خیز ناگهانی قند خون به بهینه‌ترین شکل ممکن مدیریت شود.
وی با تأکید بر اینکه روزه‌داری صحیح، یعنی دریافت متعادل همۀ گروه‌های غذایی، بیان کرد: نوشیدن آب کافی در وعده‌های سحر، افطار و شام، باعث تضعیف کیفیت اسپرم و تخمک در فرد سالم نمی‌شود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: اگر خانم باردار سابقۀ فشارخون بارداری و دیابت در باردی قبل دارد، بهتر است که روزه نگیرد. در صورت ابتلای خانم باردار به فشار خون بارداری (پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری) و دیابت بارداری، روزه گرفتن در سه ماهۀ دوم جایز نیست.
وی یادآور شد: علت مهم منع روزه‌داری در بارداری تشکیل اجسام کتونی است که از جفت عبور می‌کند و به جنین آسیب می‌رساند.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *