مینای دندان - رمضان
مینای دندان - رمضان

پرخوری در وعده سحری علت تخریب مینای دندان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: پرخوری در زمان سحر باعث اختلال در کار معده شده و محتویات اسیدی معده با آروغ زدن به مری و دهان باز می‌گردد که این عامل سبب تخریب مینای دندان‌ها به خصوص سطوح داخلی (زبانی) دندان‌ها می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر «حمیدرضا پوراسلامی» با اعلام این خبر گفت: عمده‌ترین مشکل مردم در رابطه با دهان و دندان‌ها، پوسیدگی دندان‌هاست که این پوسیدگی تحت‌تأثیر رژیم غذایی و نوع مواد غذایی مصرفی است به این معنی افرادی که در طول سال رژیم غذایی سرشار از مواد شیرین و کربوهیدرات مصرف می‌کنند و کمتر مسواک می‌زنند دچار پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

وی اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان به‌علت کاهش وعده‌های غذایی و مصرف نکردن غذا در طول روز، ترشح بزاق کم و دهان خشک می‌شود، بنابراین اگر باقی‌مانده‌های غذایی به‌ویژه باقی‌مانده‌ی مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند برنج، نان، بیسکویت، کیک و زولبیا و بامیه بین دندان‌ها یا اطراف آنها باقی بماند، سبب پوسیدگی بیشتر دندان‌ها می‌شود.

این دندان پزشک در مورد اقدامات موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان گفت: در جهت حفظ سلامت دندان‌ها، باید پس از صرف سحری و پیش از اذان حداقل به مدت ۲ دقیقه دندان‌ها را با خمیردندان‌ حاوی فلوراید مسواک کرد.

وی با بیان این‌که پس از مسواک نیز به مدت یک دقیقه باید از نخ دندان استفاده کرد، تصریح کرد: هم‌چنین در طول روز تا زمان افطار نیز حداقل یک‌بار دندان‌ها با مسواک و بدون خمیردندان تمیز شوند که علاوه‌بر تمیزی دندان‌ها باعث برطرف کردن و یا حداقل کاهش بوی نامطبوع دهان ناشی از عدم ترشح بزاق و خشک بودن دهان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توانند حداقل در طول روز ۲ یا ۳ بار آب در درون دهان گردانده و بیرون ریخته شود که این کار سبب تمیزکردن نسبی دهان از باقی‌مانده مواد غذایی می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: طبق حکم مراجع، مسواک کردن دندان‌ها با خمیر دندان در حالت روزه اشکال ندارد، مشروط بر این‌که روزه‌دار از فرو دادن آب دهان پرهیز کند.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *