وعده سحری را حذف نکنید/ «سوپ» غذایی مناسب برای افطار ماه رمضان

یک کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی در کرمانشاه به روزه‌دارن توصیه کرد، به هیچ عنوان وعده سحری را حذف نکنند و همچنین افطار خود را با یک غذای سبک آغاز کنند.
علی‌اشرف رشیدی کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی در کرمانشاه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه در خصوص تغذیه در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: وعده‌های منظم غذایی، افطار، شام و سحر را داشته باشیم و در میان وعده‌ها از آب، چای کمرنگ و میوه‌جات حتما استفاده کنیم.

وی با تأکید بر نوشیدن مایعات از وعده افطار تا سحر، ادامه داد: نیازهای تغذیه‌ای در سنین مختلف، حتی دو جنس، زن و مرد و همچنین با توجه فعالیت روزانه، متفاوت است.

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی در کرمانشاه گفت: برخی با دید کاهش وزن، وعده سحر را حذف می‌کنند که توصیه می‌شود این کار را انجام ندهند، و منظم وعده‌های ماه مبارک رمضان را استفاده کنند تا روزه‌داری کاملی را با توان انجام کار روزانه داشته باشند.

رشیدی در خصوص روزه افراد بهبود یافته از کرونا، تصریح کرد: اگر فرد، سالم است و سال‌های گذشته هم توان روزه گرفتن را داشته الان هم می‌تواند روزه بگیرد، اما باید نیازهای تغذیه‌ای و مواد معدنی و ویتامین‌های که در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند در وعده‌های تغذیه‌ای داشته باشد.

وی گفت: اگر تعادل، تنوع و ترتیب گروه‌های غذایی (نان و غلات، سبزیجات، میوه‌جات، گوشت‌ها و حبوبات و لبنیات) حفظ شود سیستم ایمنی تقویت می‌شود، اما اگر کسی طی یکی دو هفته گذشته به کرونا مبتلا شده توصیه می‌شود با مشورت پزشک اقدام به روزه گرفتن، کند.

رشیدی خاطرنشان کرد: یکی از غذاهایی که در افطار می‌توان استفاده کرد، سوپ است که در کنار آن می‌توان از فرنی، شیربرنج، حلیم کم‌چرب و کم‌شکر، آش استفاده شود.

رشیدی تصریح کرد: با یک فنجان آب ولم و یا چای خیلی کمرنگ و شیرگرم به همراه یکی دو عدد خرما می‌توان افطار خوبی داشت.

وی گفت: حدود یک ساعت بعد از یک وعده سبک در افطار شام را میل کنید، بعضی از افراد حجم زیادی از غذای پرچرب را در افطاری وارد دستگاه گوارش می‌کنند و با ایجاد التهاب در آن، اذیت می‌شوند.

همچنین ببینید

چگونه در روز‌های پایانی ماه رمضان پرانرژی باشیم؟

روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بسیار ویژه است زیرا مسلمانان سراسر جهان مراسم شب‌های قدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.