حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 144×
نکات تفسیری و کلیدی جزء شانزدهم قرآن کریم
 • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت: 12:28
 • شناسه : 12178
  بازدید 22
  3

  در این بخش ما قصد ارائه نکات تفسیری از جزء شانزدهم قرآن را به شما عزیزان داریم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع شود. متن نکات تفسیری مأموریت عجیب دو پیامبر: وَ أَمَّا الْجِدارُ فَکانَ لِغُلامَیْنِ یَتیمَیْنِ فِی الْمَدینَهِ وَ کانَ تَحْتَهُ کَنْزٌ لَهُما وَ کانَ أَبُوهُما صالِحاً فَأَرادَ رَبُّکَ أَنْ یَبْلُغا أَشُدَّهُما وَ […]

  پ
  پ

  در این بخش ما قصد ارائه نکات تفسیری از جزء شانزدهم قرآن را به شما عزیزان داریم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع شود.

  متن نکات تفسیری

  مأموریت عجیب دو پیامبر:

  وَ أَمَّا الْجِدارُ فَکانَ لِغُلامَیْنِ یَتیمَیْنِ فِی الْمَدینَهِ وَ کانَ تَحْتَهُ کَنْزٌ لَهُما وَ کانَ أَبُوهُما صالِحاً فَأَرادَ رَبُّکَ أَنْ یَبْلُغا أَشُدَّهُما وَ یَسْتَخْرِجا کَنزَهُما رَحْمَهً مِنْ رَبِّکَ وَ ما فَعَلْتُهُ عَنْ أَمْری ذلِکَ تَأْویلُ ما لَمْ تَسْطِعْ عَلَیْهِ صَبْراً (۸۲- کهف)

  و اما داستان دیوار که متعلق به دو پسر یتیم این شهر بود و زیر آن گنجی برای آن‌ها وجود داشت و پدرشان مرد صالحی بود. پروردگارت می‌خواست وقتی که آن‌ها بالغ شدند، آن گنج را از زیر دیوار خارج کنند. این لطفی از جانب پروردگارت بود و من این کار را از پیش خود نکردم.

  این آیه، پرده از راز یکی از سه مأموریتی بر می‌دارد که موسی به همراه خضر علیهمالسلام و به رهبری او انجام دادند. آن‌ها در این مأموریت، دیوار در حال تخریبی را بازسازی کردند(۱) و وقتی موسی علیه‌السلام از سرّ این کار سوال کرد؛ خضر علیه‌السلام پاسخ داد: گنجی در زیر این دیوار نهفته که متعلق به دو بچه یتیم است. خدا اراده کرد تا زمانی که این‌ها بزرگ می‌شوند و آن را استخراج می‌کنند گنجشان محفوظ بماند. چون پدر آن‌ها مرد صالحی بود ما مأمور شدیم دیوار را بازسازی کنیم تا مبادا گنج ظاهر شود و اموال این یتیم‌ها به خطر افتد.(۲)

  نکته عجیب در این داستان: چون پدر این دو بچه یتیم، انسان صالحی بود خدا دو پیامبر را مأمور می‌کند تا از اموال فرزندان او محافظت کنند.

  نکته عجیب‌تر اینکه: امام صادق علیه‌السلام فرمود: « انه کان بینهما و بین ذلک الأب الصالح سبعه آباء»(۳) آن مرد صالح، جد هفتم این دو یتیم بود.

  نتیجه اینکه: کسی چند صد سال قبل می‌زیسته؛ چون انسان صالح و متدینی بوده است خداوند متعال به دو پیامبر خود که یکی از آن‌ها نیز اولوالعزم است مأموریت می‌دهد تا از اموال دو یتیم در نسل او مراقبت کنند و این امر بسیار شگفت انگیز است.

  زیانکارترین انسان‌ها چه کسانی‌اند؟:

  قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُم بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالاً(۱۰۳) الَّذینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ هُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعا (۱۰۴- کهف)

  بگو: [می‌خواهید] شما را از زیانکارترین مردم با خبر کنم؟ آن‌ها کسانی‌اند که تمام سعی و تلاششان در زندگی دنیا به هدر رفته با این حال خیال می‌کنند کار خوبی انجام می‌دهند.

  این آیه از کسانی خبر می‌دهد که در عمل از هر زیانکاری زیان کارترند و آن‌ها کسانی هستند که در زندگی دنیا هم از عمل خود بهره نگرفتند؛ چون «ضلال سعی» همان خسران و بی‌نتیجگی عمل است(۴) و چون این‌ها علاوه بر غفلت از ضرر، آن را سود هم تلقی می‌کنند از این رو به زیانکار ترین افراد لقب گرفته‌اند.

  خسران و خسارت در کسب و کارهایی صورت می‌گیرد که به منظور سود انجام می‌شود و وقتی خسران تحقق می‌یابد که کاسب به غرضی که از تلاش خود داشته، نرسد؛ بلکه مقداری از سرمایه هم نابود شود و یا حداقل منفعتی عاید او نگردد در نتیجه سعیش بی‌نتیجه شود. و این همان است که آیه شریفه آن را «ضلال سعی» خوانده است.(۵)

  اگر کسی ضرر کرد و فهمید ضرر کرده است به فکر چاره افتاده و سعی می‌کند که جبران کند؛ اما بیچاره کسی که ضرر می‌کند و گمان می‌کند که دارد سود می‌برد. چنین کسی چون امیدی به بازگشت و جبرانش نیست پس در حقیقت زیانکار تر از او هم کسی پیدا نمی‌شود.

  آنگاه در دو آیه بعد ریشه این وارونه انگاری آن‌ها را چنین بیان می‌کند که: آن‌ها کسانی هستند که به آیات پروردگارشان کافر شدند و دیدار [قیامت و محاسبه اعمال] را به وسیله او منکر شدند و آیات من و پیامبرانم را به باد استهزاء و تمسخر گرفتند.

  خدا عنایت می‌کند؛ اما تو هم تکانی بخور!:

  وَ هُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَهِ تُساقِطْ عَلَیْکِ رُطَباً جَنِیًّا (۲۵- مریم سلام الله علیها)

  تکانی به این تنه نخل بده تا برایت رطب تازه فرو ریزد.

  این سخن زمانی به مریم سلام الله علیها گفته می‌شود که او برای دنیا آوردن فرزندش از مسجد فاصله گرفته و پای تنه نخلی خشکیده نشسته است. وقتی فرزندش به دنیا می‌آید به او گفته می‌شود تو این نخل خشکیده را تکان بده به قدرت الهی این تنه، صاحب رطب تازه شده و بر تو فرو می‌ریزد.(۶)

  نکته قابل توجه در این داستان:

  برای خدایی که نخل خشکیده را پر ثمر کرده و آن را در یک چشم بر هم زدن، صاحب رطب تازه می‌کند؛ بی شک ریختن آن‌ها و در دسترس قراردادنشان نیز ممکن بود؛ اما این جریان به ما می‌آموزد که قرار نیست تمام امور بشر حتی برگزیدگان الهی(۷) از راه امدادهای غیبی اداره شود. کمک‌های ویژه و امدادهای غیبی الهی که از مسیر غیر عادی و ناشناخته نصیب برخی می‌شود حقیقتی است انکار ناپذیر؛ اما این بدان معنا نیست که چون خدا می‌تواند پس بشر بابد دست روی دست گذاشته و فقط منتظر غیب باشد.

  انسان باید بداند که این عنایت‌ها به مانند سایر اموری که از خداوند متعال صادر می‌شود تحت مدیریت حکمت الهی قرار دارند و هر کجا که حکمتش اقتضاء کند انسان را به امداد غیبی یاری می‌کند.

  راه محبوب شدن در بین مردم:

  إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا (۹۶- مریم سلام الله علیها)

  بی تردید کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام می‌دهند، [خدای] رحمان به زودی برای آنان محبتی [در دل‌ها] قرار خواهد داد.

  کلمه «وُدّ» و «مودّت» به معنای محبت است. این آیه شریفه وعده‌ای زیبا از ناحیه خدای متعال است به کسانی که ایمان آورده و عمل صالح می‌کنند که به زودی محبت آن‌ها را در دل‌ها قرار می‌دهد. همان‌گونه که در آیه نمایان است این بشارت را مقید به قیدی نکرده است از این رو دلیلی ندارد که ما آن را منحصر در فرد خاصی کنیم و یا آن را مربوط به بهشت یا قلوب همه مردم در دنیا و یا مقید به قیود دیگری کنیم.(۸)

  به عبارت دیگر آیه مطلق است و پیامش این است هر کس اهل ایمان و انجام عمل صالح باشد خداوند محبت او را در دل دیگران انداخته و او بدون اینکه قدمی در این جهت برداشته باشد محبوب دیگران می‌شود. در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آ له آمده است: هنگامی که خداوند کسی از بندگانش را دوست دارد به فرشته بزرگش جبرئیل می‌گوید من فلان کس را دوست دارم او را دوست بدار! جبرئیل هم او را دوست خواهد داشت. سپس در آسمان‌ها ندا می‌دهد که‌ای اهل آسمان! خداوند فلان کس را دوست دارد او را دوست بدارید! که به دنبال آن، همه اهل آسمان او را دوست می‌دارند؛ آنگاه پذیرش این محبت در زمین نیز منعکس می‌شود.

  و هنگامی که خداوند کسی را دشمن بدارد به جبرئیل می‌گوید من از او متنفرم، او را دشمن بدار! جبرئیل هم او را دشمن می‌دارد. سپس در میان اهل آسمان‌ها ندا می‌دهد که خداوند از او متنفر است او را دشمن دارید! همه اهل آسمان‌ها از او متنفر می‌شوند؛ آنگاه این تنفر در زمین نیز منعکس می‌شود.(۹)

  اصلی‌ترین عامل سختی‌های آزار دهنده:

  قَالَ اهْبِطَا مِنْهَا جَمِیعَا بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُم مِّنیّ‌ِ هُدًی فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَایَ فَلَا یَضِلُّ وَ لَا یَشْقَی(۱۲۳) وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَهً ضَنْکاً وَ نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ أَعْمى (۱۲۴- طه)

  خداوند متعال به آدم و حوا فرمود: از بهشت به سوی زمین فرود آیید که برخی از شما دشمن برخی دیگرند. زین پس هرگاه از سوی من هدایتی به شما رسید، اگر کسی از هدایتم پیروی کند، نه گمراه می‌شود و نه به مشقت و رنج می‌افتد و اگر کسی از هدایت من که سبب یاد نمودن من در همه امور است، روی بگرداند برای او زندگی تنگ و سختی خواهد بود و روز قیامت او را نابینا محشور می‌کنیم.

  از این فراز شریف چند مطلب فهمیده می‌شود:

  1. اگر کسی از هدایتگران الهی که انسان را به سوی خدا و آن کمال مطلق هدایت می‌کنند پیروی کند؛ نه گمراه می‌شود و نه به مشقت و رنج می‌افتد.
  2. اینکه به طور مطلق فرموده «گمراه و شقی نمی‌شود» می‌رساند که هم ضلالت و شقاوت دنیایی از او نفی شده هم آخرتی.
  3. به جای اینکه بفرماید «و من لم یتبع هدای؛ و هر که هدایت مرا پیروی نکند» فرمود: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی» تا به علت حکم اشاره کند و معلوم شود که علت تنگی معیشت در دنیا و کوری در روز قیامت، فراموش کردن خدا و اعراض از یاد او است.(۱۰) ‌
  4. آرامش غیر از آسایش است. آسایش راحتی تن است و آرامش راحتی جان. پیام آیه ناظر به سلب آرامش در صورت غفلت از یاد خداست؛ چون بسیارند کسانی که از یاد خدا اعراض کرده‌اند؛ اما غرق در ثروت و امکانات و آسایشند؛ ولی همان‌طور که می‌بینیم و آیه به آن اشاره دارد این افراد از آن آرامش روحی «أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ »(۱۱) بهره‌ای ندارند.
  5. اصولاً تنگی زندگی بیشتر به خاطر کمبودهای معنوی و نبودن غنای روحی است، دلیل آن هم عدم اطمینان به آینده و ترس از نابود شدن امکانات موجود و وابستگی بیش از حد به جهان ماده است؛ ولی آن کس که به خدا ایمان دارد و دل به ذات پاک او بسته، از همه این نگرانی‌ها در امان است.(۱۲)

  ————

  پی نوشت ها :

  (۱) آیه ۷۷ سوره کهف

  (۲) ر.ک به نمونه ج۱۲ ص۵۰۴

  (۳) تفسیر نورالثقلبن ج۳ ص۲۹۱

  (۴) المیزان ج۱۳ ص۳۹۹

  (۵) همان

  (۶) برگرفته از المیزان ج۱۴ ص۴۳

  (۷) آیه ۴۲ سوره آل عمران

  (۸) المیزان ج ۱۴ ص۱۱۳

  (۹) به نقل از نمونه ج۱۳ ص۱۴۶

  (۱۰) ر.ک به المیزان ج۱۴ ص۲۲۴

  (۱۱) آیه ۲۸ سوره رعد

  (۱۲) نمونه ج۱۳ ص۳۲۸

  متن نکات کلیدی

  1. خضر کشتی مساکین و ایمان پدر و مادر آن جوان و گنج دو پسر بچه یتیم را نجات داد. (۷۵ – ۸۲)کهف

  1. ذوالقرنین و خدمات او به مردم (۸۳ – ۹۸)کهف و مشارکت عمومی

  1. یأجوج و مأجوج (۹۴)کهف

  1. بهترین روش سدهای دفاعی (۹۶)کهف

  1. بعضی افراد در قیامت آن چنان مجرم اند و دست خالی هستند که وزنی ندارندٰ و آنها را وزن نمی کنند.

  1. آیه‌ای جهت بیدار شدن از خواب برای وقت سحر یا نماز صبح (۱۱۰) کهف

  1. زکریا و یحیی (۱ – ۱۵) یحیی کودک بود و پیامبر شد (پاسخی به اشکال کنندگان امامت امام جواد علیه السلام و حضرت مهدی (علیه السلام) (مریم)

  1. مریم مقدس (۱۵ – ۲۹)مریم

  1. مسیح (علیه السلام) در گهواره به مقام نبوت رسیده است (۳۰ – ۳۷)مریم

  1. ذکر خصوصیات پیامبران (۴۲ -۵۸)مریم

  1. یکی از مهمترین خصوصیات انبیاء که موجب انتخاب آنها به پیامبر ی شد. (سجده و گریه از خوف خداوند)

  1. آیا بهتر از خداوند کسی را سراغ دارید؟ (۶۵)مریم

  1. همگی از جهنم عبور می کنید. همگی وارد جهنم می شوید (۷۱)مریم

  1. مجرمان را تشنه کام به سوی جهنم می رانند (۸۶)مریم

  1. اگر خوب باشید خداوند محبت شما را در دل مردم قرار می دهد.(۹۶)مریم

  1. پاهای پیامبر در اثر عبادت ورم کرد! (۱ و ۲) طه مَا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى

  1. إِنَّکَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى (۱۲)طه

  1. ماجرای پیامبری موسی (۹ – ۹۸) ماجرای کامل از ابتدای رسالت تا معجزه موسی و مقابله با ساحران و عبور از نیل و کوه طور و بازگشت قوم بنی اسرائیل به گوساله پرستی و سامری

  1. هر کس از قرآن رو بتاباند روز قیامت بار گناهی بر د وش خواهد کشید (۱۰۰)طه

  1. مجرمین در قیامت به هم می گویند کلا ۱۰ روز بیشتر در دنیا نبوده ایم (۱۰۳) و از شدت ترس آهسته با هم سخن می گویند.

  1. قیامت قیامت است (۱۰۳ – ۱۱۱)طه

  1. آدم علیه السلام و وسوسه های شیطان (۱۱۵ – ۱۲۳)طه

  1. هر کس که از یاد خدا رو بگرداند زندگی سختی خواهد داشت (۱۲۴)طه

  1. گناه کاران و مجرمین روز قیامت کور محشور می شوند (۱۲۵)طه

  1. نماز صبح و مغرب و عشا و ظهر و عصر (۱۳۰) و نماز شب

  1. به مظاهر دنیا نگاه نکن

  1. به خانواده و فرزندان و همسرت بگو نماز بخوانند و بر آن اصرار بورز. ما به تو روزی می دهیم. (۱۳۲)طه

  1. وَإِنِّی لَغَفَّارٌ ۳ تاکید یعنی حتما حتما حتما لِّمَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَى (۸۲) طه

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.