تفسیر آیات قرآن توسط رهبر انقلاب|نتیجه فراموشی نعمت‌های خدا

بنی‌اسرائیل روزی آنچنان قدرت معنوی پیدا کردند که توانستند فرعون را مغلوب کنند، ایستادگی و مقاومت کردند تا اینکه خدا راه را به روی آنان باز کرد و فرجِ به آن عظمت را با غرق فرعون و فرعونیان به او عطا کند.
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در جلسه‌ای به تفسیر و شرح آیه ۱۶ سوره مبارکه «حدید» پرداختند و فرمودند: خداوند متعال در جای جای قرآن کریم به مناسبت امت‌های گذشته این نکته را که فراموشی سراغتان نیاید تکرار کرده است، می‌فرماید: «وَلَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ» بنی‌اسرائیل روزی آنچنان قدرت معنوی پیدا کردند، با اینکه زن و مرد و فرزندانشان زیر شکنجه فرعون بودند، توانستند فرعون را مغلوب کنند، ایستادگی و مقاومت کردند تا اینکه خدای متعال راه را به روی آنان باز کرد و فرجِ به آن عظمت را با غرق فرعون و فرعونیان به او عطا کند.

ایشان افزودند: همین بنی‌اسرائیل بعد از اندکی «فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ»، از حالت اولیه خارج شدند و دل‌ها سخت، سنگین و قسّی شد، آن توکل و اعتماد به خدا، آن حرکت در راه خدا و صبر و استقامت را از دست دادند و نتیجه این شد: «ضُرِبَتْ عَلَیْهِمُ الذِّلَّهُ وَ الْمَسْکَنَهُ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ؛ و [داغ] خواری و ناداری بر [پیشانی] آنان زده شد، و به خشم خدا گرفتار شدند.

رهبر معظّم انقلاب فرمودند: حضرت موسی علیه‌السلام به بنی‌اسرائیل گفت: شما تا دیروز زیر فشار فرعون بودید، زمان خیلی گذشته که فراموش کردید؟ اینها درس است، این آن چیزی است که بنده همیشه تکرار می‌کنم. الحمدلله امروز کمیّت و کیفیت جوانِ مؤمن، پایبند و علاقه‌مند از اول انقلاب خیلی بیشتر است، ناراضی نیستیم اما مراقب باشیم راه به درست طی بشود، این درس بزرگ قرآنی، نبوی و الهی که خدای متعال کمک می‌کند «وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ» این درس را فراموش نکنیم و در یاد داشته باشیم.

همچنین ببینید

تفسیر قرآن | آیه ۲۱۰ سوره بقره

هَلْ یَنْظُرُونَ إِلَّا أَنْ یَأْتِیَهُمُ اللَّهُ فِی ظُلَلٍ مِنَ الْغَمَامِ وَالْمَلَائِکَهُ وَقُضِیَ الْأَمْرُ ۚ وَإِلَى …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *