آقامجتبی تهرانی: ماه رمضان ۳ قسمت برکات الهی، رحمت حق و مغفرت الهی دارد

مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی استاد اخلاق می‌گوید: کسانی که اهل معرفت هستند، می‌فرمایند: ثلث اوّل ماه رمضان به برکات الهی، ثلث دوّم به رحمت حق و ثلث سوّم آن به مغفرت الهی اختصاص دارد.
مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی استاد اخلاق در یکی از سخنرانی‌هایش به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان می‌گوید: در روایتی از امام‌هشتم (ع) داریم که آن را سید‌بن‌طاووس (ره) به اسناد خودش از کتاب بشاره‌المصطفی نقل می‌فرماید: «عَنْ عَلِیِّ بْنِ الْحَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِیهِ عَنِ الرِّضَا (ع) عَنْ آبَائِهِ عن أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع)»؛ امام‌هشتم (ع) از آبای گرام‌شان یعنی امام‌علی (ع) نقل می‌کنند: «قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّ (ص) خَطَبَنَا ذَاتَ یَوْمٍ»؛ حضرت فرمود: پیغمبر‌اکرم (ص) روزی برای ما خطبه خواندند.

در بعضی از روایات دارد که آن روز، روز جمعه آخر ماه شعبان بوده است. پیغمبراکرم (ص) همین جمله معروف را فرمودند: «فَقَالَ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ‌ قَدْ أَقْبَلَ‌ إِلَیْکُمْ‌ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَهِ وَ الرَّحْمَهِ وَ الْمَغْفِرَهِ»؛ ای مردم! ماه خداوند با برکت و رحمت و مغفرت به شما رو می‌آورد. بعضی از کسانی که اهل معرفت هستند، می‌فرمایند: ثلث اوّل این ماه به برکات الهی، ثلث دوّم به رحمت حق و ثلث سوّم آن به مغفرت الهی اختصاص دارد.

این سه کلمه را به سه قسمت در ماه اختصاص می‌دهند.

فیلم این سخنرانی را اینجا مشاهده کنید:

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *