استهلال ماه رمضان در کشورهای آسیایی و اروپایی

همزمان با اعلام دفتر مقام معظم رهبری مبنی بر این که دوشنبه رؤیت هلال ماه به اثبات نرسیده است، کشور‌های عراق، عمان، پاکستان و مسلمانان کشور انگلیس نیز روز سه شنبه را نخستین روز از ماه مبارک رمضان اعلام کردند.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، مرکز اسلامی انگلیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به اطلاع عمومی خواهران و برادران ایمانی می‌رساند نظر به اینکه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر رؤیت هلال ماه مبارک رمضان در شامگاه روز یکشنبه پنجم می ۲۰۱۹ دریافت نشده است، دوشنبه آخرین روز ماه شعبان و سه‌شنبه ۷ می‌اولین روز ماه مبارک رمضان می‌باشد.

سایر مراکز و مجامع اسلامی انگلیس از جمله موسسه خوئی نیز اعلام کرده‌اند که به دلیل رؤیت نشدن هلال ماه، ماه مبارک رمضان از روز سه‌شنبه ۷ می (۱۷ اردیبهشت) آغاز خواهد شد.

طبق آخرین آمار رسمی دولت انگلیس از ۶۶ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت انگلستان، بیش از ۳ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر مسلمان هستند.

گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد از مسلمانان، در شهر لندن و بخش‌های اطراف آن، میدلندز غربی و یورکشایر زندگی می‌کنند.

پاکستان

مفتی «منیب الرحمان» رئیس کمیته رسمی استهلال ماه در پاکستان اعلام کرد که از هیچ بخش این کشور، در خصوص اثبات رؤیت هلال ماه رمضان گزارشی دریافت نکردیم، به همین خاطر فردا آخرین روز ماه شعبان و سه شنبه روز نخست ماه رمضان است.

عراق

دفتر آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی عراق با صدور اطلاعیه‌ای روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت را نخستین روز ماه رمضان سال ۱۴۴۰ هجری قمری اعلام کرد.
بر اساس این اطلاعیه، با توجه به عدم ثبوت رویت هلال ماه رمضان با چشم غیر مسلح در شب یکشنبه در عراق و مناطق مجاور آن، روز دوشنبه آخرین روز ماه شعبان و روز سه شنبه نخستین روز رمضان خواهد بود.
پیش‌تر دیوان وقف اهل سنت عراق فردا دوشنبه را بعنوان نخستین روز ماه رمضان سال ۱۴۴۱ هجری قمری اعلام کرده بود.

عمان

ستاد استهلال ماه مبارک رمضان در عمان در اطلاعیه یکشنبه شب اعلام کرد: ثبوت رویت هلال ماه رمضان به اثبات نرسید و فردا سی ام ماه شعبان و روز سه شنبه مصادف با هفتم می (۱۷ اردیبهشت) اول ماه رمضان خواهد بود.

لبنان
دفتر امور شرعی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در لبنان اعلام کرد که روز سه شنبه اول ماه رمضان در این کشور است.
این دفتر خاطر نشان کرد که فردا دوشنبه آخر ماه شعبان و روز سه شنبه اول ماه رمضان خواهد بود.
«عبدالامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان نیز در اطلاعیه اعلام کرد: رؤیت هلال ماه رمضان در یکشنبه شب به لحاظ شرعی به اثبات نرسیده است و به همین خاطر روز دوشنبه آخرین روز از ماه شعبان است.
این درحالی است که شیخ «عبد اللطیف دریان» مفتی لبنان در اطلاعیه اعلام کرد: رؤیت هلال ماه مبارک رمضان برای ما به اثبات رسید و امروز یکشنبه آخرین روز از ماه شعبان و فردا دوشنبه مصادف با ۶ ماه می (۱۶ اردیبهشت) نخستین روز از رمضان سال ۱۴۴۰ قمری است.

سوریه
دفتر مقام معظم رهبری در سوریه نیز عصر دوشنبه اعلام کرد، نظر به عدم احراز رویت هلال ماه مبارک رمضان در غروب روز یکشنبه طبق مبانی فقهی حضرت ایت الله خامن‌های حفظه المولی بدینوسیله روز دوشنبه در سوریه سی ام ماه شعبان و روز سه شنبه روز اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.
از سوی دیگر «محمود المعراوی» حاکم شرع سوریه روز دوشنبه را نخستین روز ماه مبارک رمضان اعلام کرده است.
المعراوی در اطلاعیه‌ای افزود: به صورت شرعی فردا دوشنبه به عنوان نخستین روز ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ به اثبات رسیده است و در این ماه برای ملت‌های اسلامی و عربی، آرزوی خوبی و برکت دارم.
این درحالی است که برخی کشور‌ها روز دوشنبه را نخستین روز از ماه مبارک رمضان اعلام کردند.

یونان
مفتی شمالی یونان و انجمن مسلمانان این کشور دوشنبه را روز اول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری اعلام کردند.
مفتی شمال یونان با مرکزیت شهر «کموتنی» که حدود ۱۳۰ هزار مسلمان در این منطقه زندگی می‌کنند، با انتشاره بیانیه‌ای روز دوشنبه را روز اول ماه مبارک رمضان اعلام کرد.
در همین حال انجمن سراسری مسلمانان یونان به مرکزیت شهر آتن پایتخت یونان، پس از مراجعه به مرکز ستاره شناسی آتن و رویت هلال ماه، طی بیانیه‌ای در رسانه‌های مجازی، فردا (دوشنبه) را روز اول ماه مبارک رمضان اعلام و از از مسلمانان خواست که در این ماه مبارک مسلمانان بایستی در سراسر جهان مساله فلسطین را در صدر برنامه‌های خود قرار دهند.

هرچند آمار رسمی از شمار مسلمانان در یونان اعلام نشده است، ولی بر اساس گزارشات حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند که بخش اعظم آنان را مسلمانان مهاجر از کشور‌های مختلف جهان اسلام تشکیل می‌دهند.

فرانسه
هیات رؤیت هلال وابسته به شورای مذاهب اسلامی فرانسه روز دوشنبه را نخستین روز از ماه مبارک رمضان اعلام کرد.
در این مراسم که با حضور «احمد اوگراس» رئیس شورای مذاهب اسلامی فرانسه، «عبدالله زکری» دفتردار وی و «دلیل بوبکر» سرپرست مسجد بزرگ پاریس و امام مسجد فرصت فرانسه روی داد، حاضران حلول ماه مبارک رمضان را به مسلمانان فرانسه و جهان تبریک گفتند.

ترکیه
ریاست امور دینی ترکیه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که براساس محاسبات علم نجوم، روز دوشنبه نخستین روز ماه مبارک رمضان است.

مصر
«شوقی علام» مفتی مصر یکشنبه شب در اطلاعیه‌ای گفت: نتیجه رؤیت هلال ماه مبارک رمضان اعلام شد و روز دوشنبه نخستین روز ماه مبارک خواهد بود.
در ادامه اطلاعیه هیات فتوای مصر آمده است: به لحاظ شرعی با چشم غیر مسلح نتایج استهلال ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ هجری قمری محرز شد و این محاسبات با علم نجوم مطابقت دارد.

قطر
«ثقیل الشمری» رئیس ستاد استهلال رؤیت ماه وابسته به وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز دوشنبه نخستین روز از ماه مبارک رمضان است.

عربستان
دیوان عالی عربستان روز یکشنبه در این باره اعلام کرد که که روز دوشنبه نخستین روز از ماه مبارک رمضان است.
دیوان سلطنتی عربستان هم با تایید این خبر افزود: این تصمیم پس از آن صورت می‌گیرد که رویت هلال ماه به اثبات رسید.

بحرین
سازمان شرعی استهلال ماه مبارک رمضان در بحرین یکشنبه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رؤیت ماه مبارک به اثبات رسیده است و فردا دوشنبه اول ماه مبارک است.

امارات
کمیته مامور رؤیت هلال ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ امارات در اطلاعیه‌ای یکشنبه شب اعلام کرد: پس از تحقیقات و راه‌های اثبات شرعی رؤیت هلال و پس از تماس با کشور‌های مجاور، رؤیت هلال به اثبات کمیته رسید و به این صورت فردا دوشنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان خواهد بود.

کویت
اداره استهلال شرعی ماه در کویت هم در اطلاعیه‌ای شنبه شب اعلام کرده بود که رؤیت هلال ماه مبارک به در شنبه شب به اثبات نرسیده است و بنابراین روز یکشنبه آخرین روز از ماه شعبان و روز دوشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان است.

اردن
«محمد الخلایله» مفتی کل اردن در اطلاعیه‌ای که یکشنبه شب منتشر کرد، گفت: روز دوشنبه روز نخست ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ هجری قمری است.
الخلایله افزود: رؤیت ماه مبارک رمضان در آسمان اردن به اثبات رسیده است و بنابراین فردا نخستین روز از ماه رمضان است.

سودان
مجمع فقه اسلامی سودان که متصدی امر رؤیت هلال ماه مبارک رمضان است، روز یکشنبه اعلام کرد: روز یکشنبه آخرین روز از ماه شعبان است و روز دوشنبه مصادف با ۶ ماه می (۱۶ اردیبهشت) نخستین روز رمضان خواهد بود.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *