وضعیت هوای کشور در ماه رمضان

با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های ضعیف در برخی مناطق کشور در روزهای پایانی هفته جاری، از احتمال افزایش دما از یکشنبه هفته آینده (۲۲ اردیبهشت ماه) خبر داد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در ماه جاری شرایط آب و هوایی بدی نداریم، اظهارکرد: طی امروز، فردا و پس‌فردا (۱۶، ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت)بارش‌های ضعیفی را در دامنه‌های البرز انتظار داریم.

این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه روز جمعه (۲۰ اردیبهشت) موج بارشی از غرب وارد کشور می‌شود، گفت: این سیستم غرب، شمال غرب و سواحل شمال کشور را دربرمی‌گیرد و بارش‌های خوبی را برای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و زنجان به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: تحت تاثیر موج بارشی روز جمعه (۲۰ اردیبهشت) بارش در استان‌های همدان، کرمانشاه، مرکزی و تهران ضعیف‌تر خواهد بود. در تهران عمده بارش‌های آخر هفته به دامنه‌های البرز محدود می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه موج بارشی که جمعه (۲۰ اردیبهشت) وارد کشور می‌شود، دامنه فعالیت محدودی خواهد داشت، گفت: این سامانه خیلی سریع و نهایتاً در روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) از کشور خارج می‌شود.

وظیفه در مورد وضعیت دمایی کشور طی روزهای آینده تصریح کرد: در اثر فعالیت موج بارشی روز جمعه (۲۰ اردیبهشت)، افت حدود چهار، پنج درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور طی روزهای جمعه و شنبه (۲۰ و ۲۱ اردیبهشت) پیش‌بینی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در ۱۰ روز آینده، تغییرات دمایی تند و شدیدی نداریم، گفت: هفته بعد نسبت به هفته جاری تا حدی هوا گرم‌تر می‌شود که برای این فصل از سال طبیعی است.

به گفته مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در تهران طی روزهای جمعه و شنبه (۲۰ و ۲۱ اردیبهشت) هوا تا حدی خنک می‌شود اما از یکشنبه هفته بعد (۲۲ اردیبهشت) روند نسبی و معمول افزایش دما را خواهیم داشت.

از دمای نرمال تا بیش از حد نرمال در اردیبهشت و خرداد ۹۸

البته هفته پیش ایمان بابائیان – سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی – طی ارائه اطلاعات پیش‌بینی فصلی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود که در هفته دوم اردیبهشت میانگین بارش در سطح کشور در محدوده کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما در هفته‌های سوم و چهارم در اغلب مناطق کشور بارش‌ها در حد نرمال خواهد بود البته در همین بازه زمانی در استان‌های حاشیه البرز و شمال غرب کشور میزان بارش‌ها به بیش از نرمال گرایش دارد.

وی همچنین گفته بود که در خردادماه سال جاری بارش کشور در بیشتر مناطق در محدوده نرمال خواهد بود و در بخش‌هایی از استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمال غرب کشور بارش در محدوده بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان با اشاره به اینکه در هفته سوم اردیبهشت، دما در جنوب شرق دو تا سه درجه و در سایر مناطق یک درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود، تاکید کرده بود: در هفته چهارم اردیبهشت، میانگین دمای هوا در شمال شرق در حد نرمال خواهد بود اما در سایر استان‌ها به یک درجه بیش از دمای معمول فصل می‌رسد، همچنین میانگین دما در خردادماه در شمال غرب و غرب کشور یک تا دو درجه بیش از حد نرمال و در سایر مناطق حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *