آیت‌الله سبحانی: رمضان، ماه پاک‌سازی آدمی از گناهان است

مرجع تقلید شیعیان ماه رمضان را ماه پاک‌سازی آدمی از گناهان دانست و گفت: واجب بودن ماه مبارک رمضان، وجوب ثابت است به این معنا که روزه گرفتن در ملت‌های گذشته نیز وجود داشته است.

به گزارش تسنیم از قم، آیت الله جعفر سبحانی امروز در جلسه تفسیر قرآن که در مجتمع عالی فقه برگزار شد، هدف از انزال سوره ملک را توحید ربوبی بیان کرد و اظهار داشت: این نوع توحید با توحید در خالقیت تفاوت دارد، به عنوان نمونه در دوران جاهلیت مشرکان به خالقیت خداوند اعتقاد داشتند اما در عمل مشرک بودند.

وی ماه رمضان را ماه پاک‌سازی آدمی از گناهان دانست و گفت: آیاتی که در رابطه با روزه آمده خطاب به پیامبر اکرم(ص)، مومنان و مردم است، در آیات خداوند از کلمه کتب در بیان حکم وجوب روزه استفاده‌شده و این کلمه دارای معانی مختلفی است.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه روزه برای امت‌های دیگر نیز بوده است، تصریح کرد: تقوا همانند زرهی است که انسان آن را به تن می‌کند تا در مقابل ضربات دشمنان در امان بماند.

آیت‌الله سبحانی هدف از روزه گرفتن را تقوای الهی بیان کرد و گفت: واجب بودن ماه مبارک رمضان، وجوب ثابت است به این معنا که روزه گرفتن در ملت‌های گذشته نیز وجود داشته است.

مرجع تقلید شیعیان به احکام روزه مسافر اشاره کرد و افزود: بیمارانی که مریضی آن‌ها ارتباطی با روزه ندارد باید روزه‌ بگیرند و کسانی که روزه گرفتن برایشان ضرر دارد، نباید روزه‌بگیرند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به حکمت‌های احکام اسلام در ماه مبارک رمضان گفت: با دقت در این احکام می‌توان به نکات بسیاری در حوزه فقه دست یافت.

همچنین ببینید

میزان زکات فطره براساس نظر مراجع تقلید

فردا یکشنبه ۴ خرداد‌ماه ۱۳۹۹ برابر با ۱ ماه شوال عید سعید فطر است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.