عید فطر به چه معنا است؟

عید فطر به چه معنا است؟ آیا عید فطر در ادیان گذشته هم بود؟ در مورد احکام و زکات فطریه آن اطلاعاتی بفرمایید.
پاسخ اجمالی
به گزارش شفقنا از اسلام کوئست معنای کلمه «فطر» در لغت، گشودن و باز شدن چیزی است.[۱] از همین ریشه است سخن خدای متعال که فرمود: «إِذَا السَّماءُ انْفَطَرَتْ».[۲] در حدیثی آمده است: «قام رسول الله(ص) حتى تَفَطَّرَتْ قدماه»؛[۳] یعنی‏ رسول خدا(ص) آن‌قدر برای عبادت ایستاد که گوشت پاهایش از شدّت جراحت از هم گشوده شد. و نیز گفته شده «تَفَطَّرَتْ» و «انْفَطَرتْ» به یک معنا است و «افطار» و «عید فطر» نیز از همین ریشه است؛ زیرا روزه‌دار دهانش [را در وقت مغرب و روز عید فطر] باز می‌کند.[۴] ۲. به تصریح قرآن، ماه رمضان در جوامع دینی گذشته نیز وجود داشته، اما گزارشی مبنی بر اتمام ایام روزه‌داری با عیدی به نام فطر در آن جوامع وجود ندارد. از طرفی فضیلت روزه‌داری عمومی در ماه رمضان مخصوص امت اسلام است و در امت‌های گذشته این روزه تنها بر پیامبرانشان واجب بوده است.[۵] ۳. عید فطر احکام بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به شب زنده‌داری در شب عید، خواندن نماز عید و دیگر نمازهای مخصوص به این روز، حرمت روزه، وجوب فطریه برای افراد توانمند و… اشاره کرد .

[۱]. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج ۵، ص ۵۵، بیروت، دار صادر، چاپ سوم، ۱۴۱۴ق.
[۲]. «هنگامى که آسمان بشکافد»؛ انفطار، ۱.
[۳]. ابن مبارک حنظلی، أبو عبد الرحمن عبد الله، الزهد و الرقائق، محقق، أعظمی، حبیب الرحمن، ص ۳۵، بیروت، دار الکتب العلمیه، بی‌تا؛ جزری، ابن اثیر، مبارک بن محمد، النهایه فی غریب الحدیث و الأثر، ج ۳، ص ۴۵۸، قم، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان، چاپ اول، ۱۳۶۷ش.
[۴]. لسان العرب، ج ۵، ص ۵۵.
[۵]. ر.ک: «پیشینه روزه و ماه رمضان در ادیان گذشته»، سؤال ۱۵۴۴۶.
[۶]. و نیز ر.ک: زکات فطر، سؤال ۶۲۲۶؛ زمان پرداخت فطریه، سؤال ۱۷۱۳۳؛ نماز عیدین، سؤال ۹۴۳۶؛ عید فطر روز جایزه، سؤال ۴۲۶۵۷؛ پرداخت فطریه از طرف میزبان، سؤال ۲۶۴۸۱.

همچنین ببینید

سه استفتاء جدید رهبر انقلاب درباره زکات فطره/ مبلغ زکات فطریه ۹۹

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری سه استفتاء جدید پیرامون احکام فطریه را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.