جلوگیری از هنجارشکنی در ماه مبارک رمضان/ تبلیغات قوی تر از سالهای گذشته دنبال شود

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بر جلوگیری از تظاهر به روزه خواری و هنجارشکنی در ماه رمضان تاکید کرد.

به گزارش شفقنا در قم، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم به حدیثی از رسول اکرم(ص) اشاره کرد و اظهار داشت: این سخن به فرزندان آدم اشاره دارد که نشانه اول اطاعت خدا و نشانه جهل، معصیت خداست.

او افزود: احکام دین تابع مصالح و مفاسدی است که به مردم باز می گردد بنابراین اگر مصلحت و مفسده ای است به خود ما بر می گردد پس عقل ایجاب می کند اطاعت کنیم و ثانیا اطاعت خداوند، پاداش دنیوی و اخروی را در پی دارد و مصادیق آن در قرآن کریم فراوان است.

آیت الله مکارم شیرازی، ترک معصیت را سبب محبوب شدن نزد مردم دانست و گفت: معصیت علاوه بر اینکه ضرر به خود مرتکب می زند، سبب کیفر و منفوریت در جامعه می شود.

او با اشاره به مسائل روز گفت: ماه مبارک رمضان نزدیک است و این ماه، ماه پاکی و تقوا و آمرزش گناهان و فضل پروردگار است لذا از این ماه باید بتوانیم استفاده کنیم.

این مرجع تقلید با اشاره به سنت غبارروبی مساجد بیان کرد: همانگونه که انسان ظاهر را غبارروبی می کند باید باطن را هم غبارروبی کند؛ یکی از اعمال مهم شعبان، استغفار از گناهان و توحید است که بر فزونی گفتن آن تاکید بسیار شده است.

او ماه رمضان را ماه پاکی و طهور دانست که آن را نیازمند مقدماتی دانست و گفت: یکی از مقدمات آن این است که برنامه های تبلیغاتی باید قوی باشد، الان برنامه های شبکه های اجتماعی قوی است و ۹۰ تا ۹۵ درصد برنامه های این شبکه های اجتماعی آلوده است.

آیت الله مکارم گفت: علاوه بر مساجد، صدا و سیما و سایر رسانه ها باید مقابل این هجمه دشمن بایستند چون هدف آنها از این تهاجم و فاسدکردن جوامع، از بین بردن روحیه مقاومت و ایستادگی است لذا تبلیغات امسال قوی تر از سالهای قبل باشد.

او مبلغان را به مطالعه کافی در ماه رمضان دعوت کرد و گفت: از تظاهر و هنجارشکنی ماه رمضان جلوگیری شود، مبادا روزه خواری علنی شود، مبادا رستورانها باز باشد که آبروی ماه رمضان زیرسئوال خواهد رفت.

این مرجع تقلید ماه رمضان را ماه نیکوکاری دانست و افزود: در کنار فریضه روزه باید نیکوکاری هم به کار بیفتد؛ یتیمان، بی سرپرستان، زندانیان مالی و گرفتاران مورد توجه قرار گیرند.

همچنین ببینید

تمهیدات بهداشتی حرم رضوی برای زیارت روزه‌داران

تمهیدات بهداشتی حرم رضوی برای زیارت روزه‌داران در ماه مبارک رمضان تشریح شد. به ‎نقل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.