حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
پاسخ به پرسش های متداول در مورد رویت هلال ماه
 • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت: 4:52
 • شناسه : 4059
  بازدید 22
  0

  در ماه های رمضان، شوال و ذی الحجه، حساسیت عموم مسلمانان نسبت به مساله استهلال افزایش می یابد. در اینجا برخی سوالات رایج در این مورد را مطرح می کنیم.  آیا ماه رمضان همیشه ۲۹ روزه است؟ طول ماه های قمری در کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای نجومی پیش بینی می شود و طول یک […]

  پ
  پ

  در ماه های رمضان، شوال و ذی الحجه، حساسیت عموم مسلمانان نسبت به مساله استهلال افزایش می یابد. در اینجا برخی سوالات رایج در این مورد را مطرح می کنیم.

   آیا ماه رمضان همیشه ۲۹ روزه است؟
  طول ماه های قمری در کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای نجومی پیش بینی می شود و طول یک ماه در هر سال ارتباطی به سال های دیگر ندارد. بنابراین طول ماه رمضان می تواند مانند هر ماه دیگری ۲۹ یا ۳۰ روز باشد
  آیا اگر ماه شعبان ۳۰ روزه باشد، ماه بعد(رمضان) ۲۹ روزه خواهد بود؟
  خیر. مدت طول هر ماه مستقل از ماه قبل است. محاسبات نشان می دهد ۳ ماه قمری متوالی می توانند ۲۹ روزه و ۴ ماه قمری متوالی می توانند ۳۰ روزه باشند.
  چرا با این که مقارنه ماه و خورشید اتفاق افتاده، هنوز اول ماه اعلام نشده است؟
  از نظر معیارهای تجربی، در بهترین وضعیت هم تا چندین ساعت بعد از مقارنه نیز امکان رویت هلال حتی با تلسکوپ وجود ندارد. ضمن آنکه مقارنه ماه و خورشید ملاک شرعی برای آغاز ماه قمری نیست.
  آیا همیشه شروع ماه قمری(مثلا رمضان یا شوال) در ایران بعد از عربستان است؟
  شروع ماه در هر نقطه ای بستگی به مشخصه های نجومی در آن کشور و البته ملاک شرعی فقهای آنجا دارد. بنابراین ممکن است شروع ماه در ایران و عربستان یکی باشد(مثل ماه رمضان امسال)
  چرا کشورهای غربی ما(مثل ترکیه و آذربایجان) و همین طور شرق ایران(مثل افغانستان و اندونزی) عید فطر را اعلام کرده اند ولی هلال در ایران دیده نشده است؟!
  ممکن است برخی کشورها از کشورهای دیگر(مثل عربستان) تبعیت کنند یا ملاک آنها برای آغاز ماه قمری متفاوت باشد. این معنی رویت هلال در آن کشورها نیست.
  ضخیم بودن هلال ماه در شب دو یا سوم ماه می تواند دلیلی بر شروع اشتباه اول ماه باشد؟
  خیر. ماه به عنوان نزدیک ترین جرم سماوی به زمین، در طی یک شبانه روز با سرعت زاویه ای زیادی جابه جا می شود و به سرعت از خورشید فاصله می گیرد و بر ضخامت بخش روشن آن افزوده می شود. ضمن آنکه مدار ماه به دور زمین بیضوی است و این جابه جایی در زمان های مختلف یکسان نخواهد بود. بنابراین با نگاه بصری به ماه نمی توان به دقت تعیین کرد که شب چندم ماه قمری است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.