حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
حال و هوای رمضان در شهرهای زیارتی
 • ۱۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت: 14:26
 • شناسه : 3072
  بازدید 14
  0

  ماه رمضان، شیرینی و حلاوت خاصی در مذاق ما ایرانیان دارد؛ اما این شیرینی در شهری چون مشهد که بارگاه قدسی امام هشتم به آن حال و هوای ملکوتی بخشیده، گواراتر و دلنشین تر است و رنگ و بوی دیگری دارد. حالا دیگر دو هفته‌ای از آغاز ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی خدا می‌گذرد. سراسر […]

  پ
  پ

  ماه رمضان، شیرینی و حلاوت خاصی در مذاق ما ایرانیان دارد؛ اما این شیرینی در شهری چون مشهد که بارگاه قدسی امام هشتم به آن حال و هوای ملکوتی بخشیده، گواراتر و دلنشین تر است و رنگ و بوی دیگری دارد.
  حالا دیگر دو هفته‌ای از آغاز ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی خدا می‌گذرد. سراسر کشور یکپارچه حال و هوای رمضان و قرآن گرفته است، هرچند این حال و هوا در شهرهای مذهبی چون مشهد و قم پرشورتر، معنوی‌تر و دلچسب‌تر است، آن قدر که دلت می‌خواهد پر بکشی تا اوج آسمان این شهرها و مهمان لحظه‌های ناب افطار و سحر اماکن متبرکه و حتی شهر و خیابان و کوچه پس‌کوچه‌های آغشته به عطر رمضان آنها باشی.

  ماه رمضان، شیرینی و حلاوت خاصی در مذاق ما ایرانیان دارد؛ اما این شیرینی در شهری چون مشهد که بارگاه قدسی امام هشتم به آن حال و هوای ملکوتی بخشیده، گواراتر و دلنشین تر است و رنگ و بوی دیگری دارد.

  فرقی هم نمی کند چه هنگام از شبانه روز راهی خیابان ها و محلات این شهر شوی؛ صبح، ظهر، غروب، لحظات قبل و بعد افطار یا نیمه شب، رمضان هر لحظه در این شهر با روی گشاده اش به تو سلام می کند و این را براحتی می توانی از عطر تلاوت قرآن که در شهر پیچیده، جلسات متعدد قرائت و تفسیر در خانه ها و مساجد که اعلان هایش تو را به سوی خود می خواند، رستوران ها و اغذیه هایی که در تمام ساعات روز پابه پای روزه داران لب فروبسته و از عرضه خوراکی خودداری می کنند و مهم تر از همه از حال و هوای بارگاه قدس رضوی و تمام محلات و معابر پرشور و سرزنده منتهی به آن دریافت.

  ماه مبارک رمضان، بهشت ماه هاست، اما در هیچ نقطه ای از این گیتی نمی توانی به اندازه لحظاتی که در حرم امام خوبی ها حضور یافته ای، خود را غرق در شادی و سرور فرود آمدن در این بهشت تصور کنی.

  از هنگامه سحر و پیچیدن طنین روح نواز اذان صبح و تلاوت گروهی قرآن کریم در صحن و سراهای حرم گرفته تا ثانیه های پرشور و شیرین افطار که سفره کریمانه امام هشتم، زائر و مجاور را در کنار هم می نشاند، همه و همه، باور حضور در بهشت این ماه را در تو به یقین می رساند.

  سفره های افطار حرم مطهر که در قالب طرح اکرام رضوی، هر شب ده ها هزار زائر و مجاور روزه دار را اطعام می کند، حال و هوای دیگری به حرم و شهر مشهد بخشیده است.

  آن طور که معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی به جام جم می گوید: «طرح ضیافت اکرام رضوی» همچون سنوات گذشته در صحن هدایت بارگاه منور رضوی برگزار می شود و در ماه مبارک رمضان مجموعا ۳۶۰هزار نفر روزه دار بر سر خوان نعمت علی ابن موسی الرضا(ع) مهمان خواهند شد. به این ترتیب که هرشب حدود ۱۲ هزار نفر از مجاوران بر سر سفره های افطار در صحن هدایت و با غذای گرم اطعام می شوند.

  سفره ای به طول ۹۰ کیلومتر

  سیدخلیل منبتی با اشاره به این که طول سفره های پهن شده در تمام ماه مبارک رمضان در مجموع به ۹۰ کیلومتر می رسد، می افزاید: طبخ روزانه ۲۵۰۰ کیلوگرم برنج ، ۲۵۰۰ کیلوگرم گوشت و آماده سازی سوپ مورد نیاز برای ۲۰ هزار نفر و ۳۰۰۰ لیتر آب جوش مورد نیاز، گستره و حجم خدمت رسانی به زائران روزه دار را نشان می دهد که این امر توسط بیش از ۵۰۰ خدمتگزار که مسئولیت آماده سازی، طبخ و پذیرایی از مهمانان را به عهده دارند، صورت می گیرد.

  وی با بیان این که افطاری طرح اکرام رضوی خاص شهروندان مشهدی است، درخصوص چگونگی دعوت از شهروندان می گوید: کارت های دعوت این ضیافت در دو نوبت صبح و عصر به طور تصادفی در محلات مختلف مشهد و در منازل توزیع و به هر خانواده چهار عدد کارت تقدیم می شود که در روزهای جمعه، ۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان تعداد افراد بیشتری از خوان سفره حضرت رضا(ع) بهره مند می شوند. همچنین در روز ۲۱ ماه مبارک رمضان حرم رضوی میزبان ایتام است.

  به گفته معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، از زائران نیز هر افطار در مهمانسرای حضرت و با اقلامی همچون پنیر، سبزی، خرما، قند، چای، شله زرد، نمک چای و غذای گرم پذیرایی می شود. ضمن این که در طول ماه مبارک، حدود دو میلیون بسته افطاری سبک ( روزانه ۶۰ هزار بسته ) نیز در میان زائران و مجاوران در بین صفوف نماز جماعت صحن ها و رواق های حرم مطهر توزیع می شود که این بسته ها شامل شیر و عسل، کیک رولت و خرماست.

  مسئول روابط عمومی حرم مطهر نیز در این زمینه یادآور می شود: در مجموع هنگام افطار صد هزار نفر در حرم حضور دارند و مهمان امام رضا هستند که این جمعیت خود شورو حال دیگری به فضای ملکوتی حرم می دهند و بسیاری از آنان تا سحر در حرم بیتوته می کنند.

  هاشم آبادی در گفت وگو با جام جم می افزاید: تردد این افراد به حرم رضوی، حال و هوای شهر بویژه محلات مجاور و منتهی به حرم را تغییر داده و شور زندگی توام با عطر و طراوت رمضان را در فضای شهر می پراکند که این شور و هیجان در شب های قدر چند برابر می شود، زیرا در این شب ها ( بنابر آمار سال گذشته) ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر فقط در اماکن متبرکه حرم حضور می یابند، در حالی که جمع کثیری هم در خیابان های اطراف حرم بیتوته می کنند.

  وی درباره میزان حضور زائران در مشهد در ماه مبارک رمضان هم می گوید: شاید بتوان گفت حضور زائران در این ماه در مشهد، به نسبت ماه های دیگر کمتر است، زیرا بسیاری از هموطنانی که قصد دارند از فیوضات حرم مطهر بهره مند شوند، نمی خواهند فرصت روزه داری در ماه رمضان را هم از دست بدهند بنابراین فقط در صورتی می توانند این دو را با هم داشته باشند که برای سفر به مشهد قصد ۱۰ روزه کنند و این برای بسیاری از هموطنان با توجه به شرایط کسب و کار آنها دشوار است. هرچند هموطنان زیادی هم هستند که با نیت ۱۰ روزه در مشهد حضور یافته و شاهد حضور آنها در جلسات تلاوت گروهی قرآن کریم یا افطار و دیگر برنامه های
  حرم مطهر هستیم.

  یکی از مواردی که در این ماه حال و هوای شهر مشهد را متاثر کرده، برگزاری محافل قرآنی اعم از ترتیل خوانی گروهی در حرم مطهر، مساجد، تکایا و منازل، تلاوت قرآن توسط قاریان برجسته ایرانی و مصری همچون محمود عبدالباسط، برگزاری محافل مذهبی و سخنرانی و برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت است.

  به گفته هاشم آبادی، نمایشگاه قرآن از ششم تیر در محل نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز شده و به مدت ده روز ادامه دارد و در آن انواع محصولات فرهنگی آموزشی آستان قدس ارائه شده و جلد ۲۸ مجموعه تفسیر قرآنی « المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» که منحصربه فردترین تفسیر جهان و مجموعه آرا و تفاسیر علمای سنی و شیعه است نیز رونمایی خواهد شد.

  وی معتقد است، نمایشگاه قرآن نیز که با استقبال زیادی از سوی شهروندان مشهدی مواجه شده و در نقطه ای بسیار دورتر از حرم مطهر قرار گرفته، حال و هوای دیگری به این شهر بخشیده است.

  طنین روح افزای قرآن در قم و شیراز

  قم نیز دومین شهر مذهبی ایران است که بواسطه بارگاه حضرت معصومه (س)، شور و حال دیگری در ماه مبارک رمضان پیدا کرده است. البته گرمای شدید هوا در این شهر از یک سو و هجرت هزاران روحانی و طلاب ساکن در قم به سایر شهرها و روستاهای کشور برای تبلیغ موجب شده، این شهر خلوت تر از بقیه ایام سال باشد و با آرامش و سکوت بیشتری این ماه مبارک را سپری کند. گرچه حرم حضرت معصومه طی شبانه روز با ویژه برنامه های متعدد میزبان مجاوران و زائران قمی است.

  به گفته حجت الاسلام مهدی احمدی، معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، ترتیل خوانی، تلاوت و تفسیر قران در ساعات مختلف شبانه روز و ویژه برنامه های شب های قدر از جمله برنامه هایی است که در صحن و سرای این حرم در ماه مبارک به اجرا در می آید.

  شیراز نیز به عنوان سومین شهر مذهبی کشور این روزها حال و هوای روحانی خاصی دارد که این حال و هوا در شاهچراغ مشهودتر است. اما یکی از برنامه های جالبی که در این ایام در شیراز برگزار می شود، طرح «دولت قرآن» است که در مجموعه حافظیه شیراز اجرا می شود و نه تنها مورد استقبال مردم قرار گرفته، بلکه گردشگران خارجی را نیز مجذوب کرده است.

  پیام غُرابی، سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، درباره این طرح به تسنیم می گوید: طرح «دولت قرآن» که از تابستان سال ۱۳۹۲ مصادف با ماه مبارک رمضان در مجموعه حافظیه شیراز آغاز شده است، همچنان ادامه دارد و در تمام روزهای ماه مبارک رمضان با حضور صدها نفر از مردم و گردشگران برگزار می شود و با اقامه نماز مغرب و عشا به جماعت پایان می یابد. به گفته وی علاوه بر قرائت یک جزء از قرآن، غزلیاتی از حافظ نیز در فضایی صمیمی و مردمی قرائت می شود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.