برج میلاد ماه رمضان
برج میلاد ماه رمضان

اجرای آیین‌های سنتی ماه رمضان در برج میلاد

آیین «برخوانی» به عنوان یکی از آیین‌های قدیمی و سنتی طهران قدیم در ماه رمضان توسط هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون در برج میلاد اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، همزمان با سومین دوره جشنواره رمضانی “شهر خدا” برج میلاد تهران، هنرمندان مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون آیین برخوانی را که از آیین‌های قدیمی و سنتی طهران قدیم در ماه پرکت رمضان بوده است، در «محله طهرون» جشنواره رمضانی یادمان ملی ایرانیان اجرا می‌کنند.

در هفته اول جشنواره رمضانی شهر خدا، سپند امیرسلیمانی، محسن تنابنده، پرویز پورحسینی، محمود عزیزی، برزو ارجمند، دانیال حکیمی، بهنوش بختیاری و امیرجعفری به منظور اجرای آیین برخوانی به بلندترین برج پایتخت می‌آیند.

در این جشنواره که از شب گذشته (۲۸ خردادماه) در برج میلاد تهران آغاز به کار کرده است، «ترنا‌بازی» از آیین‌های قدیمی طهران در ماه رمضان نیز توسط علی سلیمانی به مدت ۳۰ شب اجرا می‌شود.

در شب اول جشنواره رمضانی “شهر خدا” محمود عزیزی از بازیگران تئاتر و تلویزیون به محله طهرون این جشنواره آمد و آیین برخوانی را انجام داد.

وی درباره احیای آیین‌های قدیمی و سنتی طهران گفت: این جشنواره مراسم بسیار خوبی است و خوشبختانه شب خوبی را در کنار مردم گذراندم. از آنجایی که از برنامه‌هایی که با محوریت هنرهای نمایشی برگزار می‌شود استقبال می‌کنم حضور در این برنامه برایم لذت‌بخش است.

عزیزی درباره رسم قدیم بازی ترنا در ماه‌های رمضان ادامه می‌دهد: «تا پیش از این ماه رمضان زمانی برای تعاملات فرهنگی و اجتماعی بود. در این ماه فضای اجتماعی ایجاد می‌شد که مردم می‌توانستند در گردهمایی‌های هم مشکلات یکدیگر را برطرف کنند و با هم دردل کنند. قهوه‌خانه‌ها و بعضی از خانه‌ها نیز محل برگزاری سرگرمی‌هایی همچون بازی ترنا بود که متاسفانه دیگر اجرا نمی‌شود. برخی از مردم که امکان برپایی بازی ترنا را در خانه‌های خود داشتند نقال‌ها یا به قولی آشیخ‌ها را دعوت و بازی را در خانه برپا می‌کردند.

به گفته این هنرمند خوشبختانه کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهایی که به دنبال هویت‌سازی برای خود هستند، دارای سنت‌ها و ریشه‌های کهن است. این سنت‌ها که بخشی از هویت ما محسوب می‌شود می‌بایست با تدبیر مسئولان فرهنگی احیا شود، بنابراین برگزاری برنامه‌هایی از این دست علاوه بر بازیابی و یادآوری سنت‌های کهن، زمینه مناسبی برای آشنایی نسل جوان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد تهران، سومین جشنواره رمضانی “شهرخدا” در برج میلاد از ۲۸ خرداد تا ۲۶ تیرماه با محوریت برنامه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی در قالب چهار محله به سبک محله‌های قدیم تهران در یادمان ملی ایرانیان برای عموم شهروندان از ساعت ۱۸ تا ۲ بامداد برگزار می‌شود.

همچنین ببینید

درباره عید فطر که پازل مهمانی رمضان را  تکمیل می‌کند

غایت روزه داری رسیدن به تقواست. یعنی روزه به این دلیل بر ما فرض شد که باتقوا شویم و تقوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.