حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

پنجشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 6 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
درسهایی از قرآن – تفسیر سوره کوثر
 • ۳۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت: 12:46
 • شناسه : 1649
  بازدید 70
  0

  إِنَّآ أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ / فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ / إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ترجمه همانا ما به تو خیر کثیر عطا کردیم. پس براى پروردگارت نماز بگزار و (شتر) قربانى کن. همانا دشمن تو بى‏نسل و دم بریده است. نکته ها آنجا که خداوند در مقام دعوت به توحید است، ضمیر مفرد به کار مى‏برد، همانند […]

  پ
  پ

  إِنَّآ أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ / فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ / إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

  ترجمه
  همانا ما به تو خیر کثیر عطا کردیم.
  پس براى پروردگارت نماز بگزار و (شتر) قربانى کن.
  همانا دشمن تو بى‏نسل و دم بریده است.

  نکته ها
  آنجا که خداوند در مقام دعوت به توحید است، ضمیر مفرد به کار مى‏برد، همانند «أنا ربّکم فاعبدون»(۱۸۵) پروردگار شما من هستم، پس مرا عبادت کنید. «أنَا ربّکم فاتَّقون»(۱۸۶) من پروردگار شما هستم، از من پروا کنید. «انّنى أنَا اللّه»(۱۸۷) همانا من خداوند یکتا هستم.
  همچنین درمواردى که خداوند کارى را بدون واسطه انجام مى‏دهد یا در مقام بیان ارتباط تنگاتنگ خالق با مخلوق است، ضمیر مفرد به کار مى‏رود، همانند: «و أنَا الغفور الرحیم»(۱۸۸) تنها من بخشنده مهربانم. «فانّى قریب»(۱۸۹) من به بندگانم نزدیکم.
  اما گاهى آیه در مقام بیان عظمت خداوند و شرافت نعمت است که در این موارد ضمیر جمع همچون «اِنّا» به کار مى‏رود، چنانکه در این آیه مى‏فرماید: «اِنّا اعطیناک الکوثر» زیرا عطاى الهى به بهترین خلق خدا، آن هم عطاى کوثر، به گونه‏اى است که باید با عظمت از آن یاد شود.
  همچنین در مواردى که خداوند کارى را با واسطه انجام مى‏دهد، نظیر باران که با واسطه تابش خورشید و پیدایش بخار و ابر مى‏بارد، از ضمیر جمع استفاده مى‏شود، چنانکه مى‏فرماید: «وانزلنا من السماء ماءً»(۱۹۰) ما از آسمان آبى فرو فرستادیم.
  از میان یکصد و چهارده سوره قرآن، چهار سوره با کلمه «اِنّا» آغاز شده است: سوره‏هاى فتح، نوح، قدر و کوثر.
  «اِنّا فَتَحنا لک فتحاً مبیناً» ما براى تو پیروزى آشکار قرار دادیم.
  «اِنّا ارسلنا نوحاً» ما نوح را به سوى مردم فرستادیم.
  «اِنّا انزلناه فى لیله القدر» ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم.
  «اِنّا اعطیناک الکوثر» ما به تو کوثر عطا کردیم.
  در آغاز یکى از این چهار سوره، از حضرت نوح که اولین پیامبر اولوا العزم است و بعد از حضرت آدم، پدر دوم انسان محسوب مى‏شود، سخن به میان آمده است. در آغاز سه سوره دیگر، به نعمت‏هاى ویژه‏اى همچون نزول قرآن، پیروزى آشکار و عطاى کوثر، اشاره شده است. شاید میان این چهار موضوع ارتباطى باشد که یکى رسالت اولین پیامبر اولوا العزم، دیگرى نزول آخرین کتاب آسمانى، سوّمى پیروزى مکتب اسلام و چهارمى تداوم خط رسالت و ابتر نماندن آن را بیان مى‏کند.
  کلمه «کوثر» از «کثرت» گرفته شده و به معناى خیر کثیر و فراوان است. و روشن است که این معنا مى‏تواند مصادیق متعدّدى همچون وحى، نبوّت، قرآن، مقام شفاعت، علم کثیر و اخلاق نیکو داشته باشد، ولى آیه آخر سوره، مى‏تواند شاهدى بر این باشد که مراد از کوثر، نسل مبارک پیامبر اکرم است. زیرا دشمنِ کینه‏توز با جسارت به پیامبر، او را ابتر مى‏نامید و خداوند در دفاع از پیامبرش فرمود: «انّ شانئک هو الابتر» دشمن تو، خود ابتر است. بنابراین اگر مراد از کوثر، نسل نباشد، براى ارتباط آیه اول و سوم سوره، توجیه و معنایى دل‏پسند نخواهیم داشت.
  کلمه «ابتر» در اصل به حیوان دم‏بریده و در اصطلاح به کسى گفته مى‏شود که نسلى از او به یادگار باقى نمانده باشد. از آنجا که فرزندان پسر پیامبر در کودکى از دنیا رفتند، دشمنان مى‏گفتند: او دیگر عقبه و نسلى ندارد و ابتر است. زیرا در فرهنگ جاهلیّت دختر لایق آن نبود که نام پدر را زنده نگاه دارد. بنابراین جمله «انّ شانئک هو الابتر» دلیل آن است که مراد از کوثر، نسل کثیر پیامبر است که بدون شک از طریق حضرت زهراعلیها السلام مى‏باشد.
  این نسل پر برکت از طریق حضرت خدیجه نصیب پیامبر اکرم‏صلى الله علیه وآله شد. آرى خدیجه مال کثیر داد و کوثر گرفت. ما نیز تا از کثیر نگذریم به کوثر نمى‏رسیم.
  فخررازى در تفسیر کبیر مى‏گوید: چه نسلى با برکت‏تر از نسل فاطمه که مثل باقر و صادق و رضا از آن برخاسته است و با آنکه تعداد بسیارى از آنان را در طول تاریخ، به خصوص در زمان حکومت بنى‏امیّه و بنى‏عبّاس شهید کردند، امّا باز هم امروز فرزندان او در اکثر کشورهاى اسلامى گسترده‏اند.
  در زمانى که خبر تولّد دختر سبب اندوه پدر مى‏شد، به گونه اى که صورتش از غصه سیاه گشته و به فکر فرو مى‏رفت که از میان مردم فرار کند یا دخترش را زنده به گور کند: «یتوارى من القوم ام یدُسّه فى التّراب»(۱۹۱) در این زمان قرآن به دختر لقب کوثر مى‏دهد تا فرهنگ جاهلى را به فرهنگ الهى و انسانى تبدیل کند.
  بر اساس روایات، نام یکى از نهرها و حوض‏هاى بهشتى، کوثر است و مؤمنان از آن سیراب مى‏شوند. چنانکه در روایت متواتر ثقلین نیز پیامبر فرمود: «انّهما لن یفترقا حتّى یردا علىّ الحوض» کتاب و عترت از یکدیگر جدا نمى‏شوند تا آنکه در قیامت، در کنار حوض به من ملحق شوند.
  کوثر الهى، به جنسیّت بستگى ندارد؛ فاطمه، دختر بود امّا کوثر شد. به تعداد کثیر بستگى ندارد؛ فاطمه، یک نفر بود امّا کوثر شد. آرى خداوند مى‏تواند کم را کوثر و زیاد را محو کند.
  خداوند از اولیاى خود دفاع مى‏کند. به کسى که پیامبر را بى‏عَقَبه مى‏شمرد، پاسخ قولى و عملى مى‏دهد. وجود فاطمه پاسخ عملى و جمله «هو الابتر» پاسخ قولى است. خداوند نه تنها از اولیاى خود، بلکه از همه مؤمنان دفاع مى‏کند: «انّ اللّه یدافع عن الّذین آمنوا»(۱۹۲)
  هدیه کننده خداوند، هدیه گیرنده پیامبر و هدیه شده فاطمه است. لذا عبارت «اِنّا اعطیناک الکوثر» به کار رفته که بیانگر عظمت خداوند و بزرگى هدیه اوست.
  هر چه ضربه به دین و مقدّسات دینى شدیدتر باشد، دفاع هم باید قوى‏تر باشد. به پیامبر اسلام جسارت‏هاى زیادى کردند و او را ساحر، کاهن، شاعر و مجنون خواندند که همه آنها به نحوى در قرآن جبران شده است.
  به پیامبر گفتند: «انّک لمجنون»(۱۹۳) تو جنّ زده‏اى، ولى خداوند فرمود: «ما انتَ بنعمه ربّک بمجنون»(۱۹۴) به لطف الهى تو مجنون نیستى.
  به آن حضرت گفتند: «لَستَ مُرسلاً»(۱۹۵) تو فرستاده خدا نیستى، خداوند فرمود: «انّک لمن المرسلین»(۱۹۶) قطعاً تو از پیامبرانى.
  به حضرت نسبت شاعرى و خیالبافى دادند: «لشاعر مجنون»(۱۹۷) خداوند فرمود: «و ما علّمناه الشعر و ما ینبغى له»(۱۹۸) ما به او شعر نیاموختیم و براى او سزاوار نیست.
  گفتند: این چه پیامبرى است که غذا مى‏خورد و در بازار راه مى‏رود: «و قالوا ما لهذا الرسول یاکل الطعام و یمشى فى الاسواق»(۱۹۹) خداوند فرمود: پیامبران پیش از تو نیز غذا مى‏خوردند و در بازارها راه مى‏رفتند: «و ما ارسلنا قبلک من المرسلین الاّ انّهم لیاکلون الطعام و یمشون فى الاسواق»(۲۰۰)
  به آن حضرت ابتر گفتند، خداوند فرمود: «انّ شانئک هو الابتر».
  آرى، پاسخ کسى که به اشرف مخلوقات ابتر بگوید، آن است که خداوند به او کوثرى عطا کند که چشم همه خیره و عقل همه مبهوت شود.
  خداوند مصداقى براى کوثر در آیه نیاورد تا همچنان مبهم بماند تا شاید اشاره به این باشد که عمق برکت کوثر عطا شده حتّى براى خود پیامبر اکرم در هاله‏اى از ابهام است.
  در این سوره دو خبر غیبى نهفته است: یکى عطا شدن کوثر به پیامبر، آن هم در مکّه‏اى که حضرت دست خالى بود و فرزند پسر نداشت، دیگر ابتر ماندن دشمن که داراى فرزندان و ثروت‏هاى بسیار بود.
  تاریخ و آمار بهترین شاهد بر کوثر بودن این عطیّه الهى است. هیچ نسلى از هیچ قومى در جهان، به اندازه نسل حضرت فاطمه‏علیها السلام رشد و شکوفایى نداشته است. خصوصاً اگر کسانى را که مادرشان سیّد است، از سادات به حساب آوریم، آمار سادات در جهان نشانه معجزه این خبر غیبى است.
  عطا کردن کوثر به شخصى مثل پیامبر، زمانى معنا دارد که عطا کننده سرچشمه علم و حکمت و قدرت و رحمت باشد. بنابراین عطاى کوثر نشانه صفات وکمالات الهى است.
  در این سوره که سه جمله بیشتر ندارد، پنج بار شخص پیامبر مورد خطاب قرار گرفته است.
  زیرا علاوه بر ضمیر کاف «ک» «اعطیناک»، در خطاب «صلّ» و «لربک» دو بار و در عبارت «انحر» و «شانئک» نیز دو بار، پیامبر مخاطب است. «اعطیناک، فصلّ، لربّک، انحر، شانئک»
  در سراسر قرآن نیز، بیش از دویست بار خداوند به پیامبرش مى‏فرماید: «ربّک»
  با آن که او پروردگار تمام هستى: «ربّ کلّ شى‏ء»(۲۰۱) و پروردگار همه‏ى مردم است: «ربّ النّاس»(۲۰۲)، ولى از میان واژه‏هاى «ربّ» کلمه «ربّک» بیش از همه به کار رفته و این نشانه آن است که خداوند بر پیامبرش عنایت خاصّى دارد.
  چنانکه نمونه این عنایت ویژه را در آیات دیگر نیز مشاهده مى‏کنیم، مثلاً خداوند نام اعضا و جوارح پیامبر را در قرآن مطرح کرده است: چهره‏ات: «وجهک»(۲۰۳)، زبانت: «لسانک»(۲۰۴) چشمانت: «عینیک»(۲۰۵) گردنت: «عنقک»(۲۰۶) دستانت: «یدک»(۲۰۷) سینه‏ات: «صدرک»(۲۰۸) کمرت: «ظهرک»(۲۰۹)
  الطاف خداوند به پیامبر اسلام‏صلى الله علیه وآله، گاهى با درخواست آن حضرت صورت گرفته است، نظیر «قل ربّ زدنى علماً»(۲۱۰) پروردگارا! مرا از نظر علمى توسعه بده. امّا کوثر هدیه‏اى الهى بود که بدون درخواست، به پیامبر عزیز داده شد.
  کوثر چیست؟
  از آیه آخر سوره، یعنى «انّ شانئک هو الابتر» استفاده مى‏شود که مراد از کوثر چیزى ضد ابتر است و از آنجا که عرب به افراد بى‏عقبه و بى‏نسل که فرزند پسر ندارند و با مردن، آثارشان محو مى‏شود، ابتر مى‏گوید، بهترین مصداق براى کوثر، ذریّه پیامبر است که امامان معصوم از نسل فاطمه مى‏باشند. البتّه کوثر، معنایى عام دارد و شامل هر خیر کثیر مى‏شود.
  اگر مراد از کوثر، علم باشد، همان چیزى است که پیامبر مأمور به خواستنش بود. «قل ربّ زدنى علماً»
  اگر مراد از کوثر اخلاق نیک باشد، پیامبر داراى خلق عظیم بود. «انّک لعلى خلق عظیم»(۲۱۱)
  اگر مراد از کوثر عبادت باشد، حضرتش به قدرى عبادت مى‏کرد که آیه نازل شد: ما قرآن را نفرستادیم تا این گونه خود را به مشقّت اندازى. «ما انزلنا علیک القرآن لتشقى»(۲۱۲)
  اگر مراد از کوثر نسل کثیر باشد که امروزه بیشترین نسل از اوست.
  اگر مراد از کوثر امّت کثیر باشد، طبق وعده الهى اسلام بر تمام جهان غالب خواهد شد. «لیظهره على الدین کلّه»(۲۱۳)
  اگر مراد از کوثر شفاعت باشد، خداوند تا جایى که پیامبر راضى شود از امّت او مى‏بخشد. «و لسوف یعطیک ربّک فترضى»(۲۱۴)
  هر کثیرى کوثر نیست. قرآن مى‏فرماید: اموال و اولاد مخالفان، شما را به تعجب واندارد، زیرا که خداوند اراده کرده آنان را در دنیا از طریق همان اموال و اولاد عذاب کند. «فلا تعجبک اموالهم و لا اولادهم انما یرید اللّه لیعذّبهم بها فى الحیاه الدنیا»(۲۱۵)
  در قرآن سوره‏اى به نام کوثر داریم و سوره‏اى به نام تکاثر. امّا کوثر ارزش است و تکاثر ضدّ ارزش، زیرا اولى عطیّه الهى است که دنباله‏اش ذکر خداست: «اعطیناک الکوثر فصلّ» و دومى یک رقابت منفى که دنباله‏اش غفلت از خداست. «الهاکم التکاثر»
  کوثر ما را به مسجد مى‏برد براى نماز: «فصلّ لربّک» و تکاثر ما را به گورستان مى‏برد براى سرشمارى مردگان. «حتى زُرتم المقابر»
  در عطاى کوثر بشارت است: «انّا اعطیناک الکوثر» و در تکاثر تهدیدهاى پى در پى. «کلاّ سوف تعلمون ثمّ کلاّ سوف تعلمون»
  کوثر، عامل رابطه با خالق است: «اعطیناک الکوثر فصل» و تکاثر، وسیله‏اى براى سرگرمى با مخلوق. «الهاکم التّکاثر»
  کوثر که بزرگ‏ترین هدیه الهى است در کوچک ترین سوره قرآن مطرح شده است.
  هدیه اشرف معبود به اشرف مخلوق چیزى جز کوثر نمى‏تواند باشد. «انّا اعطیناک الکوثر»
  در ماجراى فتح مکّه که مشرکان دسته دسته و فوج فوج به اسلام وارد مى‏شدند، خداوند تنها دستور تسبیح مى‏دهد: «رَأیتَ النَّاس یَدخلون فى دینِ اللَّه أفواجا فَسَبّح» ولى براى عطا کردن کوثر مى‏فرماید: «فصلِ‏ّ لربّک» نماز بگزار. گویا اهمیّت کوثر از اسلام آوردن مشرکان بیش‏تر است.
  عطاى استثنایى در سوره استثنایى با الفاظ استثنایى:
  عطا بى‏نظیر است، چون کوثر است؛ سوره بى‏نظیر است، چون کوچک‏ترین سوره قرآن است و الفاظ بى‏نظیرند، چون کلمات «اعطینا»، «الکوثر»، «صلِ‏ّ»، «انحر»، «شانئک» و «ابتر» تنها در این سوره به کار رفته و در هیچ کجاى قرآن شبیه ندارد.
  هر زخم زبان و کلامى وزنى دارد. به شخص پیامبر اکرم توهین‏ها شد، کلماتى از قبیل مجنون، شاعر، کاهن و ساحر به او گفتند و به یاران او نیز توهین‏ها شد تا آنجا که گفتند: این بیچارگان را از خود دور کن تا ما دور تو جمع شویم. براى هیچ کدام سوره اى مستقل نازل نشد، امّا در نسبت ابتر دادن یک سوره نازل شد که خیر کثیر به تو عطا کردیم و دشمن تو ابتر است و این به خاطر آن است که جسارت به شخص و یاران قابل تحمّل است، امّا جسارت به راه و مکتب که او ابتر و راه او گذرا و بى‏آینده است، قابل تحمّل نیست.
  گاهى جسارت برخاسته از لغوگویى است که باید با کرامت از کنارش گذشت. «اذا مرّوا باللغو مرّوا کراما»
  گاهى جسارت به خاطر جوّ فاسد و دوستان ناباب است، که باید از آنان اعراض کرد. «اذا رأیت الّذین یخوضون فى آیاتنا فاعرض عنهم»(۲۱۶)
  امّا گاهى جسارت به مکتب و رهبر است، آن هم از سوى افراد سرشناس و سیاسى که باید جواب سخت به آن داده شود. «انّ شانئک هو الابتر» همان گونه که منافقان از روى غرور مى‏گفتند: آیا ما مثل افراد بى خرد به پیامبر ایمان بیاوریم. «أنُومن کما آمن السفهاء» قرآن، جسارت اینگونه افراد را چنین پاسخ مى‏دهد: «الا انّهم هم السّفهاء و لکن لا یعلمون»(۲۱۷) آنان خود بى‏خردند ولى نمى‏دانند!
  شتر در قرآن، هم در بحث توحید مطرح شده است: «أفلا ینظرون الى الابل کیف خلقت»(۲۱۸) هم در مورد مقدّمات قیامت نام آن آمده است، «و اذا العشار عطّلت»(۲۱۹) هم در احکام و شعائر حج مطرح شده است، «و البُدن جعلناها»(۲۲۰) و هم مورد قربانى و کمک‏رسانى به جامعه قرار گرفته است. «وانحر»
  بر اساس روایات، مراد از «وانحر» آن است که به هنگام گفتن تکبیرها در نماز، دستان تا مقابل گودى زیر گلو که محلّ نحر است، بالا آورده شود که این زینت نماز است.(۲۲۱)
  بر اساس روایات، آن دشمن کینه‏توزى که به پیامبر اکرم جسارت کرد و او را ابتر خواند، پدر عمرو عاص بود.
  خداوند هم سبب ساز است هم سبب سوز. او مى‏تواند از یک فاطمه کوثر بیافریند و مى‏تواند افرادى را که پسران رشید دارند به فراموشى بسپارد.
  او مى‏تواند دریا را با زدن عصاى موسى خشک، «اِضرب بعصاک البحر فانفلق»(۲۲۲) و با زدن همان عصا به سنگ، دوازده چشمه جارى سازد. «و اضرب بعصاک الحجر فانفجرت»(۲۲۳)
  ۱۸۵) انبیاء، ۹۲.
  ۱۸۶) مؤمنون، ۵۲ .
  ۱۸۷) طه، ۱۴.
  ۱۸۸) حجر، ۴۹.
  ۱۸۹) بقره، ۱۸۶.
  ۱۹۰) مؤمنون، ۱۸.
  ۱۹۱) نحل، ۵۹ .
  ۱۹۲) حج، ۳۸.
  ۱۹۳) حجر، ۶.
  ۱۹۴) قلم، ۲.
  ۱۹۵) رعد، ۴۳.
  ۱۹۶) یس، ۳.
  ۱۹۷) صافّات، ۳۶.
  ۱۹۸) یس، ۶۹.
  ۱۹۹) فرقان، ۷.
  ۲۰۰) فرقان، ۲۰.
  ۲۰۱) انعام، ۱۶۴.
  ۲۰۲) ناس، ۱.
  ۲۰۳) بقره، ۱۴۴.
  ۲۰۴) قیامت، ۱۶.
  ۲۰۵) حجر، ۸۸.
  ۲۰۶) اسراء، ۲۹.
  ۲۰۷) اسراء، ۲۹.
  ۲۰۸) اعراف، ۲.
  ۲۰۹) ضحى، ۳.
  ۲۱۰) طه، ۱۱۴.
  ۲۱۱) قلم، ۴.
  ۲۱۲) طه، ۲.
  ۲۱۳) توبه، ۳۳.
  ۲۱۴) ضحى، ۵ .
  ۲۱۵) توبه، ۵۵ .
  ۲۱۶) انعام، ۶۸.
  ۲۱۷) بقره، ۱۳.
  ۲۱۸) غاشیه، ۱۷.
  ۲۱۹) تکویر، ۴.
  ۲۲۰) حج، ۳۶.
  ۲۲۱) تفسیر مجمع‏البیان.
  ۲۲۲) شعراء، ۶۳.
  ۲۲۳) بقره، ۶۰.

  پیام ها
  ۱- خداوند به وعده‏هاى خود عمل مى‏کند. در سوره ضحى، خداوند وعده‏ى عطا به پیامبر داده بود: «و لسوف یعطیک ربّک فترضى»(۲۲۴) پروردگارت در آینده عطائى خواهد کرد که تو راضى شوى. در این سوره مى‏فرماید: ما به آن وعده عمل کردیم. «انّا اعطیناک الکوثر»
  ۲- فرزند و نسل عطیّه الهى است. «انّا اعطیناک الکوثر»
  ۳- نعمت‏ها حتّى براى پیامبر اسلام مسئولیّت‏آور است. «اعطیناک… فَصلِّ»
  ۴- در قرآن به نماز یا سجده شکر سفارش شده است. «فَصلِّ»
  ۵ – تشکّر باید فورى باشد. «فَصلِّ» (حرف فاء براى تسریع است)
  ۶- نوع تشکّر را باید از خدا بیاموزیم. «فَصلِّ»
  ۷- در نعمت‏ها و شادى‏ها خداوند را فراموش نکنیم. «اعطیناک الکوثر فصلّ»
  ۸ – آنچه مى‏تواند به عنوان تشکّر از کوثر قرار گیرد، نماز است. «فَصلِّ»
  (نماز جامع‏ترین و کامل‏ترین نوع عبادت است که در آن هم قلب باید حضور داشته باشد با قصد قربت و هم زبان با تلاوت حمد و سوره و هم بدن با رکوع و سجود. مسح سر و پا نیز شاید اشاره به آن باشد که انسان از سر تا پا بنده اوست. در نماز بلندترین نقطه بدن که پیشانى است، روزى سى و چهار بار بر زمین ساییده مى‏شود تا در انسان تکبّرى باقى نماند. حضرت زهراعلیها السلام در خطبه معروف خود فرمود: فلسفه و دلیل نماز پاک شدن روح از تکبر است. «تنزیهاً لکم من الکبر»)
  ۹- دستورات دینى، مطابق عقل و فطرت است. عقل تشکّر از نعمت را لازم مى‏داند، دین هم به همان فرمان مى‏دهد. «فصلّ لربّک»
  ۱۰- چون عطا از اوست: «انّا اعطینا» تشکّر هم باید براى او باشد. «فصلّ لربّک»
  ۱۱- قربانى کردن، یکى از راههاى تشکّر از نعمت‏هاى الهى است. (زیرا محرومان به نوایى مى‏رسند.) «و انحر»
  ۱۲- هر که بامش بیش برفش بیشتر. کسى که کوثر دارد، ذبح گوسفند کافى نیست باید شتر نحر کند و بزرگ‏ترین حیوان اهلى را فدا کند. «و انحر»
  ۱۳- رابطه با خداوند بر رابطه با خلق مقدّم است. «فصلّ… و انحر»
  ۱۴- انفاقى ارزش دارد که در کنار ایمان و عبادت باشد. «فصلّ لربّک وانحر»
  ۱۵- شکرِ عطا گرفتن از خدا، عطا کردن به مردم است. «اعطیناک الکوثر… وانحر»
  ۱۶- نمازى ارزش دارد که خالصانه باشد، «لربّک» و انفاقى ارزش دارد که سخاوت‏مندانه باشد. «وانحر»
  ۱۷- دشمنان پیامبر و مکتب او ناکام هستند. (کلمه شانِئ اسم فاعل است و شامل هر دشمنى در گذشته و حال و آینده مى‏شود. اگر مى‏گفت: «من شانک هو الابتر» تنها کسانى را که در گذشته دشمنى کرده‏اند شامل مى‏شد و اگر مى‏گفت: «من یشونک هو الابتر» تنها دشمنان آینده را در برمى‏گرفت. «انّ شانئک هو الابتر».)
  ۱۸- توهین به مقدّسات، توبیخ و تهدید سخت دارد. «انّ شانئک هو الابتر»
  ۱۹- از متلک‏ها و توهین‏ها نهراسیم که خداوند طرفداران خود را حفظ مى‏کند. «انّ شانئک هو الابتر»
  ۲۰- زود قضاوت نکنیم و تنها به آمار و محاسبات تکیه نکنیم که همه چیز به اراده خداوند است. (مخالفان، با مرگ پسر پیامبر و داشتن پسران متعدّد براى خود، قضاوت کردند که پیامبر ابتر است، ولى همه چیز برعکس شد.) «انّا اعطیناک الکوثر… انّ شانئک هو الابتر»

  ۲۲۴) ضحى، ۵ .

  توضیحات
   سیماى سوره کوثر
  این سوره سه آیه دارد و در مکّه نازل شده و کوچک‏ترین سوره قرآن کریم است.
  نام سوره برگرفته از آیه اول است و به معناى خیر کثیر و فراوان مى‏باشد.
  بر اساس روایات متعدّد از شیعه و سنّى، عاص بن وائل، پدر عمرو عاص که از بزرگان مشرکان مکّه بود، پس از آنکه پسران پیامبر از دنیا رفتند و آن حضرت دیگر پسرى نداشت، از روى طعنه و زخم زبان، پیامبر را ابتر و بدون دنباله خواند.
  خداوند براى تسلّى خاطر پیامبر و پاسخ به این سخن نابجا، سوره کوثر را نازل فرمود و ناکام بودن دشمنان و دوام و بقاى نسل و فکر پیامبر را خبر داد.
  در روایات، براى کسى که این سوره را در نمازهاى واجب و مستحب بخواند، سیراب شدن از حوض کوثر در قیامت، وعده داده شده است.(۱۸۴)

  ۱۸۴) تفسیر نورالثقلین.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.