حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Thursday, 25 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
رابطه زناشویی در ماه رمضان چه حکمی دارد؟
 • ۶ فروردین ۱۴۰۲ ساعت: 10:36
 • شناسه : 16058
  بازدید 441
  1

  رابطه زناشویی و نزدیکی با همسر در ماه رمضان و شرایطی که زوجین روزه هستند باید براساس محدودیت های مطرح شده در احکام شرعی انجام شوند. یکی از سوالاتی که در رابطه با احکام روابط زناشویی در ماه رمضان پرسیده می شود در مورد شرایط انزال و جبران روزه ای است که احتمالا باطل شده […]

  پ
  پ

  رابطه زناشویی و نزدیکی با همسر در ماه رمضان و شرایطی که زوجین روزه هستند باید براساس محدودیت های مطرح شده در احکام شرعی انجام شوند.

  یکی از سوالاتی که در رابطه با احکام روابط زناشویی در ماه رمضان پرسیده می شود در مورد شرایط انزال و جبران روزه ای است که احتمالا باطل شده است . یا کدام رفتار زوج ها موجب ابطال روزه می شود ، همچنین در صورت فراهم نبودن شرایط غسل چگونه باید روزه گرفت و سوالاتی دیگر در این زمینه .در این بخش برخی از این سوالات را از لحاظ شرعی و نظر مراجع عظام تقلید پاسخ خواهیم داد.

  آیا نزدیکی با همسر و رابطه زناشویی در ماه مبارک رمضان حرام است؟
  جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل:استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و …)، مانند نوشیدن آب یا خوردن غذا ، روزه را باطل می کند.

  جماع موجب ابطال روزه می شود مگر آنکه کمتر از ختنه گاه وارد شود . در جماع لازم نیست که حتما منی خارج شود زیرا همان دخول ، روزه هر دو طرف را باطل می کند.

  بنابراین نزدیکی با همسر ، حرام نیست ، بلکه شکستن روزه به صورت عمدی اشکال دارد و موجب کفاره عمدی (شصت روز برای یک روز یا یا شصت فقیر را طعام دادن برای هر روزی که انسان روزه خود را به عمد افطار کند) می شود.

  پس از اذان مغرب تا قبل از اذان صبح ، نزدیکی حرام نیست و زوجین باید قبل از اذان صبح غسل کرده و پس از پاک شدن ، روزه بگیرند .خداوند متعال در ماه مبارک رمضان برای مسلمانان سخت نگرفته است، فقط نظمی داده است که آنها بتوانند بر قوا و خواهش های نفسانی خود کنترل داشته باشند و کنترل خود را نیز به امر خدا بسپارند.

  اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی ، با زن خود شوخی و بازی کند ، اگر به خارج نشدن از منی خود اطمینان دارد ، اگر چه اتفاقا منی خارج شود ، روزه او صحیح است . اما اگر اطمینان ندارد ، در صورت بیرون آمدن منی ، روزه او باطل خواهد شد.

  سوال : مردی که به هر علتی مثل مرض، روزه نمی گیرد، اگر همسر روزه دار خود را مجبور به جماع کند، روزه زن باطل است؟ و آیا کفاره دارد یا نه؟ کفاره آن به عهده چه کسی است؟

  پاسخ آیت الله مظاهری :روزه او باطل می شود و کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد. ولی اگر زن در بین جماع راضی شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضای روزه آن روز را به جا آورد.

  سوال :اگر زن، شوهر روزه دار خود را به جماع مجبور کند، یا به کار دیگری که روزه را باطل می کند، آیا واجب است کفّاره شوهرش را بدهد؟

  پاسخ :واجب نیست کفّاره روزه شوهر را بدهد.

  سوال : اگر زن و شوهر جوانی در ماه رمضان در زمانی که روزه هستند ناخاسته و بدون کنترل خود با هم نزدیکی کنند و روزه شان باطل شود چه باید بکنند؟

  پاسخ آیت الله سیستانی : قضا و کفاره واجب است و کافی است اطعام شصت مسکین هر مسکینی ۷۵۰ گرم گندم یا آرد برای هر یک از زن و شوهر.

  سوال:اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز به آن راضی باشد، چه حکمی دارد؟

  پاسخ آیت الله سیستانی : دخول بدون انزال در ماه رمضان، مبطل روزه است. بر هر یک از آنان حکم افطار عمدی جاری است و علاوه بر قضا، کفّاره هم بر هر دو واجب است.

  سوال : اگر شخص روزه دار در اثر فراموشی آمیزش جنسی کند، آیا به روزه هایش ضرر می رساند؟

  پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه او باطل نمی شود، ولی هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه اش باطل است.

  سوال:نزدیکی با همسر در ماه رمضان اگر به جهل باشد حکم آن چیست؟

  پاسخ آیت الله روحانی: اگر جهل داشته باشند که نزدیکی در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن ها باطل نمی شود، ولی اگر احتمال دادند و یقین نداشته و نزدیکی در روز ماه رمضان را انجام دادند، روزه باطل می شود.

  سوال :شخصی به خیال این که در روز ماه مبارک رمضان، آمیزش با زوجه نه حرام است و نه روزه را باطل می کند، مرتکب آن شده است، آیا کفّاره هم دارد؟

  پاسخ ایت الله مکارم :فقط قضا دارد.

  سوال :اگر خانمی با همسر خود در ماه مبارک رمضان شوخی و ملاعبه کند، سپس ترشّحی در خود ببیند، وظیفه چیست؟

  پاسخ آیت اله بهجت: اگر منی انزال نشده و قصد انزال هم نداشته، اشکال ندارد.

  نقل قول پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) در خصوص نزدیکی در ماه رمضان:

  یا علی در شب عید فطر جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد شش انگشت یا چهار انگشت در دست داشته باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.