حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
پویش قرآنی «حالت را خوب کن» در ماه رمضان اجرا می‌شود
 • ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت: 11:35
 • شناسه : 15768
  بازدید 11
  1

  حجت‌الاسلام قمی در مراسم رونمایی از محصولات ماه رمضان سازمان دارالقرآن کریم به این نکته اشاره کرد که مردم وقتی بهره معنوی از قرآن کریم می‌برند حالشان بهتر می‌شود. به گزارش تسنیم، نشست خبری تشریح برنامه‌های ماه رمضان سازمان دارالقرآن الکریم در سال ۱۴۰۲ صبح امروز در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.در […]

  پ
  پ

  حجت‌الاسلام قمی در مراسم رونمایی از محصولات ماه رمضان سازمان دارالقرآن کریم به این نکته اشاره کرد که مردم وقتی بهره معنوی از قرآن کریم می‌برند حالشان بهتر می‌شود.

  به گزارش تسنیم، نشست خبری تشریح برنامه‌های ماه رمضان سازمان دارالقرآن الکریم در سال ۱۴۰۲ صبح امروز در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.در این نشست خبری حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام عزت زمانی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و حجت الاسلام تقی‌زاده رئیس سازمان دارالقرآن الکریم حضور داشتند.

  در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام تقی‌زاده با اشاره به آیه ۱۸۵ سوره بقره گفت: خداوند متعال در سوره بقره وقتی می‌خواهد ماه مبارک رمضان را توصیف کند با اینکه قرآن در آن نازل شده است، آن را توصیف می‌کند. به عبارت دیگر قرآن باعث شرافت این ماه شده و به همین دلیل به این ماه، بهار قرآن می‌گویند.

  وی بیان کرد: در این ماه فضا برای انس و تدبر در قرآن فراهم است. از این جهت سازمان دارالقرآن کریم قله اتفاقات قرآنی خود را در این ماه تعریف کرده است و تلاش کردیم ماه مبارک پر رونق‌تر از ماه‌های دیگر باشد. در همین راستا برنامه‌هایی با هماهنگی مجموعه‌های قرآنی و مؤسسات مردمی طراحی شده است.

  رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به محوریت فعالیت‌های دارالقرآن گفت: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما در این ماه، برگزاری پویشی الهام گرفته از سوره محمد است. به چند دلیل این سوره را انتخاب کردیم. اول آنکه این سوره به شدت امیدآفرین است به‌طوری که در همان آیات ابتدایی سوره می‌خوانیم که کار کفار به ثمر نمی‌رسد اما کار مؤمنین با همه اشتباهات‌شان به نتیجه می‌رسد. یعنی خود خداوند اشتباهات آنان را برطرف می‌کند. دلیل دیگر برای انتخاب این سوره این است که در آن بیان می‌شود که کار و فعالیت خوب موجب سرنوشت خوب می‌شود. ما با همین محور محتوایی، پویشی با عنوان «حالت را خوب کن» را برگزار می‌کنیم.

  حجت‌الاسلام تقی‌زاده ادامه داد: این پویش سه طیف مخاطب دارد؛ کودک، نوجوان و بزرگسال؛ همچنین با نهادهای همراه اول، سازمان اوقاف، وزارت ارشاد، آموزش و پرورش و … هماهنگی کردیم تا مخاطبان را به سمت این پویش سوق بدهند. باید اشاره کنم که فضای پویش مسابقه‌ای است و مخاطب در آن چند مرحله پیش می‌رود تا به پایان برسد. این پویش بخش ویژه‌تری هم برای کسانی دارد که می‌خواهند انس ویژه‌تری با این سوره بگیرند که جایزه آن نیز متفاوت است.

  رئیس سازمان دارالقرآن کریم با اشاره به تدوین دو کتاب به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: یکی از کتاب‌ها ناظر بر خود حضرت رسول و با عنوان «آینده روشن» است. این کتاب به استان‌ها، شهرستان‌ها و مفسرینی که کرسی تفسیر دارند ارسال می‌شود. دغدغه ما استمرار برگزاری این کرسی‌ها در طول سال است. پیش‌بینی ما این است که امسال ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ کرسی در سراسر کشور داشته باشیم. کتاب دوم که در سازمان دارالقرآن کریم آماده شده، «تبیین با تبیان» نام دارد؛ این کتاب ناظر بر جزءخوانی‌های بزرگی است که در شهرستان‌ها و شهرها و حتی در محافل خانگی برگزار می‌شود. همانطور که می‌دانید این سنت بین مؤمنین هست که قرآن را در طول ماه مبارک ختم می‌کنند و به همین دلیل این اثر تولید شده است.

  حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست خبری گفت: مردم ایران در لایه‌های عمیقی از هویت، شخصیت و فرهنگ خود پیوند خورده با مکتب قرآنی‌اند. به قول شهید مطهری ایران اسلام مانند شیر و شکر در هم تنیده شده‌اند‌. همه ایرانیان یک حس عمومی درباره قرآن دارند که این موضوع در افکارسنجی ها نیز دیده می‌شود. وی ادامه داد: ماه مبارک رمضان بهار قرآن است، دوست داریم در طول سال مجالس تفسیر قرآن برگزار شود اما می‌دانیم که طلیعه کارها در این ماه رخ می‌دهد. جزءخوانی قرآن در ماه مبارک نیز یکی از سنت‌های متداول بین مردم است و خیلی‌ها نیت می‌کنند تا در طول این ماه یک بار قرآن را ختم کنند.

  وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از سنت‌های قشنگ جزءخوانی‌های قرآن در مساجد و محافل خانگی است‌. باید این سنت قشنگ را تقویت کرد ‌و فرصت تعطیلات نوروز نیز می‌تواند به تقویت این جلسات جزءخوانی کمک کند. در این جلسات همواره یکی از غصه‌های ما این است که کسی نیست بخشی از این آیات را تفسیر کند. به نظرم زحمتی که در کتاب «تبیین و تبیان» کشیده شده می‌تواند این غصه را برطرف کند. تبیین یعنی حقیقت مثل روز روشن شود و خداوند هم پیامبرانش را فرستاد تا همین کار را انجام بدهند و قرآن نیز برای همین موضوع نازل شده است.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان گفت: مردم ما وقتی بهره معنوی از قرآن کریم می‌برند حالشان بهتر می‌شود. به نظرم توجه به این معنویت می‌تواند حال مردم را خوب کند. از دوستان توقع داریم سال قرآنی متمایزی را در بهار قرآنی امسال رقم بزنند.

  حجت‌الاسلام عزت زمانی معاون رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از این جلسه صحبت کرد و گفت: امسال سازمان تبلیغات بنا دارد با تقویت پیوستگی بین مردم و نشان دادن خوبی‌های مردم برای یکدیگر که کمتر دیده می‌‌شود، ایجاد امید کرده و برای آینده سرمایه ایجاد کند. محور عملیات پیشروی ما ایجاد پیوستگی و همبستگی بین مردم است.
  وی ادامه داد: ما در یک حرکت جمعی، در طرحی با عنوان «محله همدل» پیش می‌رویم. این گونه است که مردم در محله‌هایشان مشکلات را شناسایی می‌کنند و با همدلی و همراهی و تلاش مضاعف این مشکلات را حل می‌کنند. گام بعدی روایت این فعالیت‌ها است. کسانی که قدرت روایت دارند باید آن را به نحو احسن روایت کنند. در این زمینه تلاش می‌کنیم رادیو محله را دوباره فعال کنیم و از ظرفیت نوجوانان برای بیان فعالیت‌ها در جهت انجام کارهای خوب استفاده کنیم. بخش سوم فعالیت‌ها نشر خوبی‌ها است. علاوه بر روایت درست، باید آنها را نشر بدهیم و اگر کار خوبی می‌شود باید همه ببینید که یک کار خوب چگونه انجام می‌شود. ما تلاش می‌کنیم مردم دور هم باشند و کارهای خوب کنند و سپس روایت کنیم و در نهایت بازنشر بدهیم.

  در پایان این برنامه از پوستر و محصولات مربوط به ماه مبارک رمضان رونمایی شد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.