شب سرنوشت در نگاه آقا مجتبی تهرانی

مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی شب قدر را شب سرنوشت ساز برای سال آینده می دانست و می گفت: علت سرنوشت ساز بودن شب قدر به این دلیل است که امور سال آینده ثبت و ضبط می شود. مرحوم آقامجتبی تهرانی در یکی از جلسات اخلاقی خود در شب های احیاء که در مسجد جامع بازار تهران برگزار می شد، با بیان این مطلب که درخواست های ما باید براساس شناخت ما از خداوند باشد، گفت: شناخت نسبت به درخواست شونده، در درخواست موثر است.

وی با اشاره به داستان قارون و فرو رفتن او در زمین به درخواست حضرت موسی گفت: خداوند به موسی گفت که تو خالق او نبودی و اگر قارون به من رو آورده بود، او را می بخشیدم.

این استاد اخلاق اضافه کرد: مهر و محبت مخلوق، آمیخته به وجود خالق است و این موضوع که درباره مادر نسبت به فرزند گفته می شود مبنی بر اینکه مادر هیچوقت حاضر نیست به فرزندش صدمه ای وارد شود، به این دلیل است که مادر فرزند را به دنیا آورده است و می توان گفت مقداری علت است.

آقامجتبی افزود: پس خداوند که خالق انسان هاست اگر خشمی دارد، این خشم مسبوق به مهر و محبتش است و در دعاها می خوانیم «یا من سبقت رحمته غضبه» ای کسی که رحمتش بر خشمش سبقت می گیرد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل ائمه معصومین (ع) سفارش کرده اند که هنگام دعا کردن بگوییم «یا ارحم الراحمین» یعنی ای مهربانترین مهربانان که کسی به مهربانی تو نمی رسد.

وی با بیان این مطلب که ائمه معصومین (ع) مظهر تام صفت الهی هستند، گفت: لذا می بینیم حضرت علی (ع) پس از ضربت خوردن به فرزندش امام مجتبی (ع) می فرماید اگر من کشته شدم او را با یک ضربه قصاص کنید ولی اگر زنده ماندم او را عفو می کنم.

آیت الله تهرانی همچنین با اشاره به اینکه لیله القدر یک ظاهری دارد و آن وجود امام زمان (عج) است، گفت: لیله القدر یک باطنی دارد که آن هم وجود حضرت فاطمه زهرا (س) است و ما امام زمان (عج) را به فاطمه زهرا (س) قسم می دهیم.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *