مراسم دومین شب پرفضیلت قدر در حرم مطهر رضوی برگزار شد

همزمان با دومین شب پرفضیلت قدر، مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) برگزار شد.

به گزارش تسنیم از مشهدمقدس، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی در این مراسم که امشب در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، به تبیین موضوع «صراط مستقیم و مصداق و نشانه‌های آن» پرداخت و اظهارداشت: در نمازهای یومیه بارها از خدا می‌خواهیم که به ما صراط مستقیم عطا فرماید و بیش از ۳۰ مرتبه نیز این واژه در قرآن کریم تکرار شده است.

وی افزود: خداوند متعال مصداق‌ها و نشانه‌های صراط مستقیم را در قرآن اینگونه بیان فرموده است: «ان ربی علی صراط المستقیم» خداوند خود مصداق صراط مستقیم است.

حجت‌الاسلام رفیعی ادامه داد: قرآن مجید پیغمبر اسلام(ص) را نیز صراط مستقیم معرفی کرده زیرا ایشان معصوم بوده و سخن، سنت و افعال ایشان صراط مستقیم است؛ از همین رو باید همچون حضرت علی(ع) دنباله رو راه پیامبر(ص) باشیم و از ایشان تبعیت کنیم.

نشانه‌های صراط مستقیم و راه‌های رسیدن به سعادت 

وی همچنین به نشانه‌های صراط مستقیم اشاره کرد و گفت: نخستین نشانه صراط مستقیم که در آیه ۱۵۱ تا ۱۵۳ سوره انعام به آن اشاره شده، توحید است. دومین فرمان احسان به والدین است، در فرمان بعدی نیز آمده است «فرزندان خود را به خاطر تنگدستى و فقر نکشید زیرا روزى شما و آنها همه به دست ما است و ما همه را روزى مى‌دهیم».

 خطیب حرم مطهر رضوی تصریح کرد: توصیه بعدی این است که به اعمال زشت و قبیح نزدیک نشوید، خواه آشکار باشد، خواه پنهان. یعنى نه تنها انجام ندهید بلکه به آن نزدیک هم نشوید؛ همچنین به این مهم نیز اشاره شده که دست به خون بى‌گناهان نیالائید مگر این که طبق قانون الهى اجازه قتل آنها داده شده باشد.

وی اظهار کرد: خداوند در ادامه برشمردن این فرمان‌ها، مى ‌فرماید: هیچگاه جز به قصد اصلاح نزدیک مال یتیم نشوید، تا هنگامى که به حد بلوغ برسد؛ کم ‌فروشى نکنید و حق پیمانه و وزن را با عدالت ادا کنید.

حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی ادامه داد: در هنگام داورى، یا شهادت و یا در هر مورد دیگر عدالت را رعایت کنید و از مسیر حق منحرف نشوید؛ همچنین به عهد الهى وفا کنید و آن را نشکنید.

در ادامه این مراسم معنوی نیز قرائت دعای جوشن کبیر توسط حاج علی برادران قرائت شد و حاج احمد واعظی در وصف شهادت مظلومانه مولای متقیان حضرت علی(ع) مدیحه سرایی کرد. حسن ختام این مراسم نیز مراسم قرآن به سر و دعای پایانی بود که توسط حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی اجرا شد.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *