مراقب شگرد‌های مجرمان سایبری در ماه رمضان باشید

پلیس فتا اعلام کرد: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، کلاهبرداران بر شیوه‌های مخصوص کلاهبرداری در این ماه تمرکز و فعالیت‌های خود را دو چندان می‌کنند.
سرهنگ سید مصطفی مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان گفت: یکی از اقدامات مجرمان ارائه فایل‌ها و ادعیه‌های مذهبی برای دانلود است که گاه برخی از آن‌ها آلوده به بدافزار است، بنابراین شهروندان باید نسبت به دریافتنرم افزار‌ها و پرونده‌ها از منابع مختلف دقت لازم را داشته باشند.

این مقام انتظامی افزود: جمع‌آوری نذورات به صورت مجازی برای رساندن به دست افراد نیازمند از شگرد‌های این مجرمان است که تلاش دارند با سوءاستفاده از اعتقاد و احساسات شهروندان در ماه مبارک رمضان از آن‌ها کلاهبرداری کنند.

وی با اشاره به فعالیت سایت‌ها و کانال‌هایی که به مناسبت ماه مبارک رمضان ادعا دارند برای نیازمندان کمک جمع می‌کنند، افزود: شهروندان مراقب باشند و برای کمک به افراد بی‌بضاعت یا بیماران نیازمند حتما از طریق سایت‌های رسمی مؤسسات معتبر اقدام کنند و به هیچ عنوان به پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود اطمینان نکنند.

سرهنگ مرتضوی در خصوص دیگر ترفند‌های این مجرمان سایبری گفت: در پی تبلیغات جمع‌آوری نذورات و کمک برای نیازمندان شاهد ارسال لینک‌های جعلی در کانال‌ها و شبکه‌های‌اجتماعی هستیم که با سرقت اطلاعات بانکی شهروندان حساب بانکی آن‌ها را خالی می‌کنند.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان توصیه کرد: حتماً برای هرگونه واریز وجه جهت نذر و کمک به اقشار نیازمند، فقط از طریق شماره حساب‌های نهاد‌های معتبر و سازمان‌های مربوطه اقدام کنند و از پرداخت‌های اینترنتی از طریق شبکه‌های اجتماعی به افراد ناشناس جدا خودداری کنند، همچنین شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا www.cyberpolice.ir با ما در میان بگذارند.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *