دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان حاوی سه موضوع مهم است اول ، گام برداشتن برای بدست آوردن رضای الهی، دوم گام برنداشتن در مسیر خشم الهی؛ و سوم اهمیت تلاوت قرآن کریم.
رمضان ماه مهمانی خدا به چند دلیل پر فضیلت و با اهمیت شمرده می شود، یکی از این دلایل این است که تمام کتابهای بزرگ آسمانی مانند: قرآن کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(ع) می فرماید: «کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم(ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.»

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِکَ
خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوی خوشنودیت
و جَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ و نَقماتِکَ
و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت
و وفّقْنی فیهِ لقراءهِ آیاتِکَ
و توفیق ده مرا در آن برای خواندن آیات قرآن
برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ‌ الرّاحِمین
به امید رحمتت ای مهربانترین مهربانان

در فراز اول این دعا آمده است: «اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِک»؛ «خدایا مرا نزدیک کن به آنچه مورد رضای تو است.» .یعنی خداوندا به آن اعمالی که مایه رضای تو است مرا نزدیک کن.
مقام رضا مقام بالایی است که بندگان خالص خدا به آن می‌رسند و هر کسی لیاقت دست یابی به این مقام را ندارد. در پایان سوره مبارکه فجر که به سوره امام حسین (علیه‌السّلام) مشهور است سخن از مقام رضا صحبت شده است، می‌فرماید: «یا اَیتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعی اِلی رَبِّک راضِیهً مَرْضِیهً فَادْخُلی فی عِبادی وَ ادْخُلی جَنَّتی»

همچنین ببینید

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.