آقامجتبی تهرانی: تمام درهای آسمان در ماه رمضان باز می‌شود

مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی استاد اخلاق می‌گوید: ماه رمضان، ماه دعاست. دعا؛ یعنی درخواست عبد از ربّش‏، در این ماه مقبول است و به تعبیر روایات بین عبد و ربّ دیگر هیچ حجابی در میان نیست.
مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی استاد اخلاق در یکی از سخنرانی‌هایش به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان می‌گوید: ماه رمضان، ماه دعاست. دعا؛ یعنی درخواست عبد از ربّش‏، در این ماه مقبول است و به تعبیر روایات بین عبد و ربّ دیگر هیچ حجابی در میان نیست؛ لذا به تعبیر ما، ماه مبارک رمضان، ماه گسستن و ماه پیوستن است؛ گسستن از غیر ربّ و پیوستن به ربّ.

علت اینکه در روایات متعدد به دعا در ماه مبارک رمضان سفارش شده، این است که دیگر حجابی در کار نیست و آنچه را که عبد بخواهد، می‏‌تواند با ربّش راز و نیاز کند و بگوید؛ بدون هی‌چ‎گونه حجابی، خواسته‌اش به ربّ او می‎‌‌رسد و حتی مقبول هم واقع می‎‌شود.

پیغمبراکرم (ص) فرمودند: «إِنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِی أَوَّلِ لَیْلَهٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَا تُغْلَقُ إِلَى آخِرِ لَیْلَهٍ مِنْه» (۱) تمام در‎های آسمان «اشاره به جهت عِلوی است؛ یعنی آن عالم برتر از عالم ماده» در اوّلین شب ماه رمضان، باز می‌‎شوند؛ و این درها تا آخرین شب ماه مبارک رمضان بسته نمی‌‎شوند.

امام‌علی (ع) فرمودند: «أَلَا وَ أَبْوَابُ السَّمَاءِ مُفَتَّحَهٌ مِنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ مِنْهُ»؛ آگاه باشید! تمام درهای آسمان از اوّلین شب ماه مبارک رمضان باز است. «أَلَا وَ الدُّعَاءُ فِیهِ مَقْبُول» (۲)آگاه باشید! دعا در این ماه مبارک، پذیرفته شده است.

در روایت داریم که پیغمبراکرم (ص) در خطبه‌‎ای فرمودند: «دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَى ضِیَافَهِ اللَّه». شما در ماه رمضان به مهمانی خدا دعوت شده‏‌اید. به همین دلیل اهل معرفت می‌‎گویند که ماه رمضان «دارضیافت‌‏الله» است. ماه رمضان، خانه مهمانی خدا است.

۱ـ بحارالأنوار، ج ۹۳، ص ۳۴۴ ـ مستدرک‏‌الوسائل، ج ۷، ص ۴۲۲
۲ـ وسائل‌‏الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۱۳ ـ بحارالأنوار، ج ۹۳، ص ۳۵۶

فیلم این سخنرانی را اینجا ببینید:

همچنین ببینید

نماهنگ | ایام قدر، قله ماه مبارک رمضان

قله‌ ماه رمضان، ایام قدر و لیالی مبارکه‌ قدر است؛ ما به این قله رسیده‌ایم؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.