حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
راهنمای عملی روزه‌داری در بیماران دیابتی منتشر شد
 • ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت: 6:25
 • شناسه : 13630
  بازدید 7
  1

  توسط محققان پژوهشـگاه علـوم غـدد و متابولیسـم دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران، جدیدترین نسخه راهنمای عملی روزه‌داری در بیماران دیابتی در دسترس عموم قرار گرفت.  راهنمای مذکور شامل شش بخش بوده و در آن مباحثی مرتبط با خطرات روزه‌داری در افراد مبتلا به دیابت، ارزیابی قبل از ماه مبارک رمضان، توصیه‌هایی برای افراد مبتلا به دیابت […]

  پ
  پ

  توسط محققان پژوهشـگاه علـوم غـدد و متابولیسـم دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران، جدیدترین نسخه راهنمای عملی روزه‌داری در بیماران دیابتی در دسترس عموم قرار گرفت.

   راهنمای مذکور شامل شش بخش بوده و در آن مباحثی مرتبط با خطرات روزه‌داری در افراد مبتلا به دیابت، ارزیابی قبل از ماه مبارک رمضان، توصیه‌هایی برای افراد مبتلا به دیابت در دوران روزه‌داری، مدیریت دیابت نوع یک و دو در هنگام روزه‌داری ارائه شده است.

  این راهنما زیر نظر دکتر باقر لاریجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تدوین شده و اعضای کمیته علمی آن دکتر انسیه نسلی اصفهانی، دکتر سید محسن خوش نیت نیکو، دکتر فاطمه بندریان، دکتر حسین ادیبی، دکتر مریم پیمانی، دکتر نازلی نمازی، دکتر کاملیا رامبد و خانم ژاله شادمان هستند.

  در مقدمه این راهنما آمده است:

  روزه‌داری شاخص‌ترین عبادت در ماه مبارک رمضان است که دین اسلام برای تقرب و نزدیکی به خداوند آن را بر همه مسلمانان بالغ، عاقل و سالم واجب نموده است. اگرچه الزام به روزه‌داری برای افراد بیمار و کسانی که با شرایط پزشکی خاص زندگی می‌کنند از جمله برخی از بیماران مبتلا به دیابت توصیه نشده، اما تعداد زیادی از بیماران دیابتی تمایل دارند که حتی با توصیه‌های پزشکی، روزه خود را داشته باشـند.

  دیابت به عنوان یـک بیماری متابولیک مزمن و پیشرونده بــا شبکه پیچیده‌ای از عوامل خطرزای محیطی و ژنتیکی، در حال حاضر بیش از ۹ درصد از جمعیت دنیا را درگیر کرده و بر اساس آخرین تخمین‌های فدراسیون جهانی دیابت حدود ۴۶۳ میلیون نفر در سراسر دنیا با دیابت زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود تـا ۲۵ سال آینده این رقم بـه ۷۰۰ میلیون نفر نیز خواهد رسید. نکته قابل توجه آنجاسـت که جمعیـت زیـادی از این افراد و این شیوع فزاینده متعلـق بـه کشـورهای مسلمان‌نشین دنیا در آفریقا، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا است. دیابت بیماری جدی است که در صورت عدم پیگیری در درمان، می‌تواند عوارض ناخوشایندی برای بیمار و خانواده به همراه داشته و هزینه‌های قابل توجهی را بر دوش خانواده‌ها، جامعه و نظام سلامت تحمیل کند.

  لذا حفظ و ارتقای سلامت بیماران و پیشگیری از عوارض مزمن دیابت از اولویت‌های سیستم بهداشتی محسوب می‌شود. از آن‌جایی کـه تعداد زیادی از بیماران مبتلا به دیابت در طی ماه رمضان روزه می‌گیرند لذا نیاز به تهیـه راهنمای بالینی منسجم و مبتنی بر شواهد موجود برای کمک به بیماران و ارائه‌دهندگان خدمت به چشم می‌خورد، راهنمایی که به افراد کمک کند تا ضمن برخورداری از فواید معنوی ماه رمضان، روزه‌داری سالم و ایمنی نیز داشته باشند.

  بر همین اساس، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران همگام بــا انتشــار راهنمــای بالینــی دیابــت ویژه پزشکان خانواده، که در راستای استانداردسازی ارائه مراقبت‌ها و کیفیت خدمات بــه بیماران دیابتی تهیه شده است، اثر حاضر را با عنوان «راهنمای عملی روزه‌داری در بیماران دیابتی» ، مبتنی بر «راهنمای عملی دیابت و رمضان ۲۰۲۱» از فدراسیون جهانی دیابت و انجمن بین‌المللی دیابت و رمضان، و همچنین بر مبنای شواهد علمی تولید شده در این پژوهشگاه، در قالب کتب و مقالات پژوهشی که اهم آن در منابع این کتاب ذکر گردیده، برای استفاده کادر درمانی آموزشی به رشته تحریر در آورده است.

  در این راهنما کلیه نکات لازم برای حمایت از بیماران و اولویت‌های آن‌هـا برای داشـتن یک روزه‌داری ایمن و بدون عارضـه گنجانده شده است.

  بنابر اعلام وبدا؛ نسخه الکترونیکی این راهنما از لینک زیر قابل دسترسی است:

  راهنمای عملی روزه‌داری در بیماران دیابتی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.