ظهور امام زمان(عج)، خیر واقعی است

سخنران حرم بانوی کرامت با تأکید بر اینکه باید زیاد برای فرج دعا کنیم، گفت: خیر یعنی امام و خیر واقعی در زمان ما امام عصر(عج) هستند.
به گزارش ایکنا از قم به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در سخنرانی شامگاه ۲۷ فروردین در حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به واژه خیر و استفاده از این واژه در قرآن و عرف، اظهار کرد: خیر در لغت به معنی تمایل است و در اصطلاح شرع به چیزی اطلاق می‌شود که تمام مردم آن را دوست دارند و مورد پسند مردم است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم در آیه ۱۸۰ سوره بقره به معنی مال و ثروت، آیه ۲۴ سوره قصص به معنی غذا و طعام، آیه ۳۷ سوره دخان به معنی قدرت و توان، آیه ۷۳ سوره انبیاء به معنی طاعت و بندگی خدا، آیه ۴۸ سوره هود به معنی حال خوب، آیه هفتم سوره بینه به معنی برترین بودن، آیه سوم سوره نحل به معنی قرآن و آیه هشتم سوره عادیات نیز به معنی مال است.

کارشناس مذهبی حرم مطهر بانوی کرامت وجه مشترک تمام معانی خیر در قرآن را مورد پسند و میل انسان بودن دانست و گفت: کلمه خیر در اصطلاح مردم هم زیاد استفاده می‌شود و برای خود و دیگران خیر طلب می‌کنند؛ بنابراین هر کسی خیر را بر اساس معرفت خود در نظر می‌گیرد و بسیاری از مردم خیر را در مال می‌دانند.

وی با بیان اینکه انسان‌ها همیشه به دنبال خیر هستند، اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌گوید حضرت موسی(ع) زمانی که از دست فرعون فرار می‌کرد این جمله را می‌خواند که «ربِّ إنی لما انزلتَ إلَیَّ مِن خیرٍ فقیر؛ خدایا من به آنچه تو از خیر بر من نازل می‌کنی محتاجم» یعنی خیر من را تو می‌دانی و من به آن خیر محتاج هستم.

مؤمنی با بیان اینکه خداوند در قرآن معنی خیر را بیان کرده است، گفت: خداوند در آیه ۸۶ سوره هود می‌فرماید «بَقِیَّهُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» یعنی خیر واقعی همان حجت خدا بر روی زمین و امام عصر(عج) است که برترین خیر است و هیچ خیری در کنار آن قابل تصور نیست برای کسانی که به خداوند ایمان دارند.

وی طلب خیر کردن برای دیگران را به معنی دعا برای درک امام عصر(عج) دانست و گفت: آیت‌الله وحید خراسانی به شاگردان خود فرمودند: این حدیث را زیاد برای مردم بخوانید که امام صادق(ع) فرمودند «زمانی که بعد از ۲۳۰ سال عذاب، وضعیت بر بنی‌اسرائیل سخت شد چهل شبانه روز ضجه زدند و گریه کردند تا اینکه به حضرت موسی(ع) خطاب رسید که ۱۷۰ سال باقی مانده را به شما بخشیدم و حضرت فرمودند کاری که بنی‌اسرائیل کردند اگر شیعیان ما می‌کردند خداوند فرج ما را می‌رساند».

سخنران حرم مطهر حضرت معصومه(س) با تأکید بر اینکه باید زیاد برای فرج دعا کنیم، افزود: خیر یعنی امام و خیر واقعی در زمان ما امام عصر(عج) هستند.

وی ادامه داد: امام رضا(ع) واژه امام را برای ما معنی کردند که امام دوست و همراهی است که مانند پدری مهربان غم ما را می‌خورد و مانند برادر همراه انسان و مانند مادری نسبت به فرزند صغیر است.

مؤمنی با بیان اینکه در تمام ابتلائات و گرفتاری‌ها باید به امام زمان(عج) پناه برد، افزود: تمام مشکلات ما از این است که کم به یاد امام زمان(عج) می‌افتیم.

همچنین ببینید

وقت وداع با ماه مبارک رمضان فرا رسید

ماه رمضان، ماه نزول قرآن و ماه میهمانی خداوند منان به پایان رسید و باری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.