حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
خانه تکانی دل ها در آستانه ماه مبارک رمضان
 • ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: 0:10
 • شناسه : 13237
  بازدید 11
  0

  ماه مبارک رمضان در راه است ، مومنان در این روزها با خانه تکانی دل ها به استقبال ماه قرآن می روند تا از خوان گسترده و معنوی آن خوشه های بهشتی درو کنند. ماه مبارک رمضان، ماه خداست که درآن قرآن کریم نازل شده و فرصتی برای خانه تکانی دل ها است که باید […]

  پ
  پ

  ماه مبارک رمضان در راه است ، مومنان در این روزها با خانه تکانی دل ها به استقبال ماه قرآن می روند تا از خوان گسترده و معنوی آن خوشه های بهشتی درو کنند.

  ماه مبارک رمضان، ماه خداست که درآن قرآن کریم نازل شده و فرصتی برای خانه تکانی دل ها است که باید قدرآن را بدانیم؛ طبق آیات و روایات دینی خداوند در ماه مبارک رمضان برکات فراوانی قرار داده که باید از آن ببرد.

  ماه مبارک رمضان فرصت خانه تکانی دل هاست تا خود را پاک و تطهیر سازیم؛ جایگاه واقعی آدمی، دل اوست نه موقعیت های دنیایی و امکانات مادی که در اختیار دارد، از این رو دل آدمی به تعبیری بهشت و جهنم او می باشد که اگر پاک و نیکوکار زندگی کند دل او بهشتی واگر اهل کینه توزی و دشمنی و معصیت باشد آتش از درون دل او شعله می کشد و می تواند جهنمی برای او شود.

  ماه مبارک رمضان فرصتی است که همه ما باید به اصل وجود خود توجه کنیم و خانه دل را آباد و تمیز سازیم و شب های بزرگ قدر بهترین مجال و فرصت برای تزکیه و خودسازی است.

  این ماه فرصتی است تا انسان هایی که وابستگی های دنیوی آنها را زمینگیر کرده از جا برخیزند و این رشته های وابستگی به دنیا اعم از قدرت و ثروت را از هم کنار بگذارد.

  در ماه مبارک رمضان اقبال و توجهات به پروردگار زیاد می شود و این امر دست کسی نیست جز ذات اقدس الهی که بندگانش را دوست دارد و لذا رمضان را ماهی قرار داده که دل ها به سوی پروردگار متعال بیشتر تمایل پیدا کند و این موقعیت بسیار ارزشمندی است که همه ما باید از آن استفاده کنیم.

  انسان تنها یک موجود مادی نیست که همه تلاش او در محدوده نیازها و حوائج مادی باشد بلکه نیازهای معنوی دارد.

  نیازهای معنوی انسان نیاز واقعی است، این طور نیست که قانون و یا دین آن را ایجاد کرده باشد بلکه فطری می باشد که پروردگار عالم در وجود انسان قرار داده و برای پاسخ به این نیاز و تقاضا هم باید از حق تعالی به عنوان دلیل و راهنمای راه کمک گرفت زیرا در غیراین صورت بشر در راهی تنگ و تاریک گرفتار آمده و به دره انحراف سقوط می کند.

  خانه ‌تکانی دل به ابزار خاصی نیاز ندارد زیرا یار و یاور تو فقط خداست نه اهل خانه پس درچند روزباقی مانده تا این ماه ، بیائید به خانه درمان نگاهی بیندازیم و به تمیز کردن غبارهای آن بپردازیم.

  دلت را بتکان تا تمام کینه‌هایت بیرون بریزد، غم‌هایت رفع و همه حسرت‌ها و آرزوهایت برایت آسان شود.

  وقتی دلت تمیز و سبک می شود، حالا جای اوست، خدایت را به درون دلت دعوت کن زیرا دلت مال او است.

  وقتی خانه تکانی دل انجام شد به خود قول می دهیم که دیگر به راحتی دروغ نگوییم، غیبت نکنیم، نیش نزنیم، تهمت نبندیم، تکبر نداشته باشیم چون دل را از این رذایل اخلاقی پاکسازی کرده ایم.

  چطور است که ناپاکی های فرش ، پنجره ، دیوار و لباس را در خانه می بینیم اما به عیب های درونی خود توجه نمی کنیم پس خانه دل هم نیازبه خانه تکانی درآستانه ماه مبارک رمضان دارد.

  روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ همین هفته، روز اول ماه مبارک رمضان اعلام شده است که باید خودمان را برای رفتن به این مهمانی آماده کنیم.

  امسال هم به دلیل تداوم شیوع ویروس کرونا، ماه رمضان متفاوتی را خواهیم داشت پس باید با خانه تکانی دل از فرصت ماه رمضان برای کسب یک مهارت معنوی بهره گرفت.

  چیزی که باید در این ماه رمضان به آن بپردازیم این است که یاد بگیریم درخلوت و به تنهایی هم این اتصال معنوی را ایجاد کنیم. همان چیزی که در سیره علمای ما وجود دارد و نماز شب را در تنهایی و خلوت نیمه شب می‌خوانند.

  ما این ماه رمضان را باید به اتصال خودمان و خدا بدون حضور درجمع اختصاص دهیم. یعنی دور از همه بودن، اما با خدا بودن. این که انقطاعی از اجتماع و اتصالی به خدا داشته باشیم یک مهارت است که در سیره پیامبر(ص) و اولیاء خدا این مهارت دیده می‌شود.

  رمضان ماه صبر و بردباری و فرصتی دوباره به بندگان از سوی خدای رحمان است تا درون را با آب زلال دعا و نیایش پاک کنند.

  هرساله از چند روز مانده به ماه رمضان به پیشواز این ماه می رویم تا همه جا برای حضور در میهمانی بزرگ خداوند آماده و پاکیزه باشد.

  برای ورود به ماه مبارک رمضان در مرحله اول باید قلب را از کدورت‌ها پاک کرد تا برای دریافت نورانیت‌های الهی آماده شد.

  اولین سفارش امام رضا (ع) نیز این است که باید قلبمان را از کدورت ها پاک کنیم تا آن را برای القای نورانیت های الهی آماده کنیم و همچنین تا می توانیم دعا و استغفار و تلاوت قرآن داشته باش و از گناهانت توبه کن تا هنگامی که وارد ماه رمضان می شوی، با خلوص برای خدا وارد این ماه شوی.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.