مستمری مددجویان کمیته امداد ۱۵ درصد افزایش می‌یابد/ توزیع ۶.۶ میلیون وعده غذای گرم بین نیازمندان در ماه رمضان

سید مرتضی بختیاری پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود اظهار کرد: در ایام ماه مبارک رمضان و همزمان با هفته اکرام و اطعام نیازمندان، اقدامات موثری از سوی کمیته امداد صورت گرفت به طوری که همزمان با ولادت امام حسین مجتبی(ع) و آغاز هفته اکرام و اطعام اقدامات موثری در سطح کشور انجام گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین طبق سنوات گذشته، جشن رمضان از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز شد که البته این برنامه تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و خدا را شاکریم که خیران و نیکوکاران در این زمینه کمکهای قابل توجهی را به نیازمندان و مددجویان داشته‌اند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) اضافه کرد: طرح اکرام ایتام و اطعام نیازمندان همه ساله و بر اساس توصیه‌های مقام معظم رهبری در تمامی مساجد برگزار می‌شود و کمیته امداد تلاش کرده تا با کمک خیران و نیکوکاران سفره‌های افطار را برپا کند اما امسال و با توجه به شیوع کرونا و همچنین مصوبات ستاد ملی کرونا در این قسمت با محدودیت‌هایی روبرو شدیم و تصمیم گرفته شد که در باب اطعام نیازمندان در ماه مبارک رمضان ستاد ویژه‌ای در کمیته امداد شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس ستاد مرکز اطعام مهدوی در سراسر کشور شکل گرفت که براساس آن راه‌اندازی ۳۱۳ آشپزخانه در دستور کار قرار گرفت که البته این تعداد در ادامه به یک هزار و ۷۰۰ آشپزخانه افزایش پیدا کرد.

بختیاری با اشاره به اینکه براساس طرح ارائه شده قرار شد تا پایان ماه مبارک رمضان ۵ میلیون غذای گرم توزیع شود، گفت: براساس آماری که شب گذشته اخذ شده است ۶ میلیون و ۶۶۵ هزار غذای گرم توزیع شده است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان این تعداد به ۷ میلیون غذای گرم برسد.

وی ادامه داد: حدود ۷۵ هزار نفر از عزیزان جهادی در بیش از یک هزار و ۷۰۰ آشپزخانه حضور دارند علاوه بر اینکه دستگاه‌های و سازمانها مختلف از جمله سپاه پاسداران، قرارگاه خاتم، خیریه‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور فعالی را دارند.

رئیس کمیته امداد امام(ره) افزود: همچنین در کنار این اقدام مهم برای مناطقی که امکان ارسال غذای گرم نباشد در ستاد اطعام مهدوی بسته‌های غذایی در اختیار افراد در این مناطق قرار می‌گیرد که بالغ بر یک میلیون و ۳۹۰ هزار بسته غذایی به ارزش هر بسته ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سایر دستگاه‌ها و نهادهای انقلابی نیز در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به توزیع بسته‌های حمایتی و غذایی در بین نیازمندان و مددجویان کرده‌اند، گفت: از این میان سپاه پاسداران ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بسته، ستاد اجرای حضرت امام بیش از یک میلیون بسته، آستان قدس رضوی ۷۰۰ هزار بسته و همچنین جمعیت هلال احمر ۲۵۰ هزار بسته در بین افراد نیازمند توزیع کرده‌اند علاوه بر اینکه قرارگاه جهادی امام رضا ۷۰ هزار بسته را با کمک مردم و خیرین در بین نیازمندان توزیع کرده است.

بختیاری تصریح کرد: در ارتباط با اکرام ایتام نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است به طوری که در سال ۹۸، ۷۱۰ هزار حامی فعال در کشور از ۲۹۴ هزار یتیم حمایت کرده‌اند که برهمین اساس در سال گذشته مبلغ ۹۱۱ میلیارد تومان به ایتام تحت پوشش کمیته امداد کمک شده است.

رئیس کمیته امداد امام(ره) در ارتباط با تعداد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد گفت: هم‌اکنون یک میلیون و ۵۴۳ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد قرا ر دارند علاوه بر آن در ارتباط با تبصره ۱۴ نیز ۶۲۶ هزار خانوار تحت پوشش قرار دارند که از اردیبهشت‌ماه امسال مستمری پرداختی آنها ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی به میزان مستمری پرداختی به مددجویان تحت پوشش امداد گفت: خانواده یک نفره مبلغ ۲۸۲ هزار تومان، دو نفره ۴۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳ نفره ۶۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان چهار نفره ۸۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان و پنج نفر و بالاتر ۹۸۷ هزار تومان مستمری براساس ۱۵ درصد را از ۲۸ اردیبهشت دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه میزان پرداختی مستمری مددجویان کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد، گفت:‌ قطعا مستمری خانواده‌های ۵ نفره که مبلغ آن ۹۸۷ هزار تومان است کم است و زندگی با این رقم سخت است که در این رابطه خیرین خدمات دیگری را به مددجویان ارائه می‌کنند که این خدمات با کمک کمیته امداد صورت می‌‌گیرد و که از آن جمله می‌توان به تامین هزینه‌های تحصیلی دانشجویان، دانش‌آموزان و اجاره منزل و همچنین درمان آنها اشاره کرد.

بختیاری تاکید کرد: از ابتدای سال گذشته تمامی مددجویان تحت پوشش امداد توانستند از خدمات سازمان بیمه سلامت استفاده کنند و برای آنها دفترچه بیمه صادر شد و از تمام لحاظ درمانی تحت پوشش این بیمه قرار دارند و انتظار ما از سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجلس و بویژه مجلس یازدهم عنایت ویژه‌تری به مددجویان کمیته امداد است و امیدواریم شرایطی فراهم شود که دولت و همچنین مجلس و بویژه مجلس یازدهم کمکهای ویژه‌تری را به مددجویان امداد داشته باشند.

رئیس کمیته امداد امام(ره) ادامه داد: همچنین در رابطه با بحث اشتغال مددجویان و توانمندسازی آنها اقدامات موثری توسط امداد شکل گرفته است و در واقع به جز سالمندان و بیماران صعب‌العلاج که شرایط اشتغال را ندارند برای سایر گروه‌های تحت پوشش امداد فرصت‌های شغلی فراهم می‌شود. به طوری که در این ارتباط و براساس ماده ۸۳ برنامه پنج ساله ششم، کمیته امداد جزء موفق‌ترین دستگاه‌ها در ارتباط با ایجاد اشتغال بوده است.

وی گفت: براساس برنامه پنج ساله ششم توسعه هر ساله دو نهاد حمایتی کمیته  امداد و بهزیستی باید ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنند که از این تعداد ۷۰ هزار فرصت شغلی به کمیته امداد و ۳۰ هزار شغل به سازمان بهزیستی اختصاص داردکه بر همین اساس در سال نخست برنامه پنج ساله ششم توسعه در سال ۹۶ و در زمان ریاست آقای فتاح بر کمیته امداد ۱۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شد که در ادامه در سال ۹۷؛ ۱۴۸ هزار شغل و در سال ۹۸ این تعداد به ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ اشتغال رسیده است.

بختیاری تصریح کرد: در ارتباط با تسهیلات اشتغال نیز در سال قبل ۴ هزار و ۷۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که با توجه به اقدامات موثر کمیته امداد در رابطه با ایجاد اشتغال در لایحه بودجه ۹۹ دولت مبلغ ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده بود که با مساعدت نمایندگان مجلس این رقم به ۴ هزار و ۹۰۰ میلیاردتومان افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی امسال ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در کمیته امداد شکل خواهد گرفت و در کنار این تعداد برنامه‌ ویژه‌ای برای کارآفرینان پیش‌بینی شده و چنانچه کارآفرینان فرزندان تحت پوشش امداد برای ایجاد اشتغال استفاده کنند برای هر ۱۰ اشتغال ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد.

رئیس کمیته امداد امام(ره) در ادامه به میزان اشتغالهای ایجاد شده در کمیته امداد اشاره کرد و گفت:‌ از سال ۷۴ تا ۹۷، ۷۵۰ هزار خانواده کمیته امداد با توجه به اشتغالهای فراهم شده خودکفا و از چرخه حمایتی خارج شدند.

بختیاری به تسهیلات ارائه شده از سوی کمیته امداد به زوجهای جوان در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت:‌ در این ارتباط به ۶۶ هزار زوج کمک هزینه ازدواج پرداخت شد که ارزش ریالی آن ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که بر همین اساس جهیزیه‌ای به این زوجها داده شده است.

وی در ادامه نشست خبری به اقدامات موثر کمیته امداد در حوادث مترقبه در سال ۹۸ اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته ۳۹۵ میلیارد ریال برای تامین اقلام مورد نیاز ۷۷ هزار خانوار که لوازم خانگی‌شان از بین رفته بود کمکهایی صورت گرفت که البته اقدامات موثری نیز در ارتباط با بهسازی و همچنین پاکسازی منازل سیلزده‌ها انجام گرفته است.

رئیس کمیته امداد امام(ره) به آمار سالمندان تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد و گفت: ۱۹ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که از این میزان یک میلیون ۵۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

وی اضافه کرد: همچنین در ارتباط با سهام عدالت و آزادسازی آن با اذن مقام معظم رهبری بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مددجو از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد که در همین زمینه پیامک‌هایی برای افراد ارسال شده است علاوه بر اینکه میز خدمت و مشاوره‌هایی  برای انتخاب بهتر این خانواده‌ها در نظر گرفته شده است.

بختیاری ادامه داد: در سال قبل و همزمان با سیل در برخی از استانها واحدهای مسکونی ۱۵ هزار خانواده دچار آسیب شده نیاز به تعمیر و بازسازی داشت که تمامی ۱۵ هزار خانه تعمیر شدند همچنین بیش از ۱۰ هزار واحد احداثی در دستور کار کمیته امداد قرار گرفت که از این تعداد بخشی واگذار و همچنین  بنا داریم تا پایان شهریورماه و همزمان با هفته دولت به بهره‌برداری برسانیم.

رئیس کمیته امداد امام(ره) گفت: ۳۸۹ هزار دانش‌آموز در سال ۹۸ تحت پوشش کمیته امداد قرا ر داشتند که از این تعداد ۱۹۷ هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، ۱۹۲ هزار دانشجو در مقطع متوسطه تحصیل می‌کردند که بالغ بر ۵۶۰ میلیارد ریال هزینه تحصیل این دانش‌آموزان شده است.

وی به برگزاری جشن نیکوکاری همزمان با بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: این جشن هر ساله پیش از آغاز سال تحصیلی برگزار می‌شود و کمکهای خوبی نیز در این زمینه صورت می‌گیرد که سال گذشته مبلغ ۵۶ میلیارد تومان در این زمینه به دانش‌آموزان تحت پوشش اهدا شده است.

بختیاری با اشاره به تعداد دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد گفت: ۵۷ هزار دانشجوی تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که از خدمات تحصیلی این مجموعه استفاده می‌کنند.

وی یادآور شد: در این حوزه سال گذشته ۹۱۱ میلیارد تومان برای ایتام جمع‌آوری شده است همچنین همزمان با آغاز شب‌های قدر در ماه مبارک رمضان امسال نیز با مساعدت فتاح رئیس بنیاد مستضعفان ۷۰ میلیارد تومان برای ایتام در نظر گرفته شد که در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان در کارت بانکی ایتام واریز شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶ میلیون صدقه خانگی در منازل وجود دارد که با توجه به شیوع ویروس کرونا، جمع‌آوری پولهای آنها در اسفندماه غیرممکن بود که البته در همین ارتباط سامانه پیامکی برای صدقات در نظر گرفته شده است و خیرین و هموطنان می‌توانند با ارسال عدد یک به سامانه ۸۸۷۷ صدقه خود را تا سقف هزار تومان پرداخت کنند.

بختیاری ادامه داد:‌ همچنین در رابطه با زکات و توصیه مقام معظم رهبری شورای زکات شکل گرفته و کمیته امداد اقدام به جمع‌آوری زکات محصول و فطریه می‌کند که در همین زمینه نیز به زودی نحوه جمع‌آوری فطریه در روز عید فطر اعلام خواهد شد.

رئیس کمیته امداد امام(ره) ادامه داد:‌ خیران و نیکوکاران می‌توانند از طریق کد دستوری *۸۸۷۷# و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰۰ اهداء کنند.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی سه رکن اساسی اشتغال، مسکن و برنامه فرهنگی دارد، گفت: در رابطه با مسکن براساس برنامه پنج ساله ششم امسال که متناسب با برنامه پنج ساله ششم دولت قرار دارد در سال چهارم از این برنامه در سال ۹۸ بیش از ۵۶ هزار و ۸۹۹ واحد مسکونی در نظر گرفته شده که از این تعداد ۹ هزار و ۲۲۴ واحد روستایی، ۵ هزار و ۶۴۰ واحد در مناطق شهری است همچنین کمیته امداد به تعهدات خود در ارتباط با ساخت منازل مددجویان در حوادث سیل نیز متعهد است.

وی افزود:‌در زمان حضور فتاح به عنوان رئیس کمیته امداد تفاهمنامه‌ای با سپاه پاسداران مبنی بر احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان منعقد شد که از این تعداد ۶ هزار و ۱۳۶ واحد واگذار و مابقی آن قرار است تا شهریور ماه از سوی سپاه واگذار شود.

بختیاری همچنین به تسهیلات در نظر گرفته به صندوق قرض‌الحسنه ولایت اشاره کرد و گفت: این صندوق براساس اساسنامه کمیته امداد و اخذ مجوز از بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز کرده و تا سقف ۵ میلیون وام قرض‌الحسنه بدون اخذ کارمزد اهدا می‌شود واز ۵ میلیون به بالا کارمزد ۴ درصد و در طول پرداخت این وام دریافت می‌شود که ۸۰ درصد از وام گیرندگان مددجویان و ۲۰ درصد افراد معرفی شده به کمیته امداد هستند.

وی گفت:‌ در سال ۹۸، ۳۷۰ هزار وام قرض‌الحسنه به مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد تومان توسط صندوق قرض‌الحسنه ولایت پرداخت شده است.

رئیس کمیته امداد امام(ره) در پایان به راه‌اندازی سامانه سخا اشاره کرد و گفت: این سامانه مربوط است به سامانه خیر و احسان و در واقع خیران ونیکوکاران و نهادهای حمایتی می‌توانند با مراجعه به این سامانه به افراد نیازمند که اسامی آنها نیز در این سامانه بارگذاری شده است، کمک کنند.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *