باید و نباید روزه‌داری برای مادران باردار و شیرده

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: روزه‌داری به خصوص در ایامی که ساعات آن طولانی و به حدود ۱۶ ساعت می‌رسد، ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به رشد جنین بزند.

ندا فرحبخش در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در سه ماهه اول بارداری به ویژه هشت هفته نخست بارداری که سلول‌های مغزی جنین در حال شکل‌گیری است، روزه‌داری به خصوص در ایامی که ساعات آن طولانی است و به حدود ۱۶ ساعت می‌رسد، ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به رشد جنین بزند.

وی افزود: در سه ماه سوم بارداری نیز بخش عمده انرژی جنین از قند خون مادر (گلوکز خون) تامین می‌شود و روزه‌داری با ایجاد ترکیبات حاصل از سوخت چربی‌های بدن برای تامین انرژی می‌تواند به سیستم عصبی جنین لطمه بزند. بنابراین در سه ماه اول و سوم بارداری روزه گرفتن توصیه نمی‌شود. در سه ماه دوم بارداری با نظر پزشک و متخصص تغذیه اگر مادر کم‌وزن نباشد و جنین نیز با توجه به سنین جنینی، رشد خوبی داشته باشد، مادر فشار خون طبیعی داشته باشد و کالری و مواد غذایی کافی دریافت کند و بیماری خاصی نداشته باشد، قادر به روزه گرفتن است.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: در مورد مادران شیرده نیز از آنجا که در ۶ ماهه اول شیردهی تنها منبع غذایی نوزاد، شیر مادر است و دیده شده که روزه‌داری سبب اختلال در شیردهی و به دنبال آن اختلال در وزن‌گیری کودک می‌شود، بهتر است مادران در این ایام از روزه‌داری خودداری کنند.

فرحبخش گفت: در ۶ ماهه دوم شیردهی و با شروع تغذیه کمکی، به شرط اینکه مادر شیرده از برنامه غذایی صحیح پیروی کند و منحنی رشد کودک طبیعی باشد، گرفتن روزه منعی ندارد. در این دوره، رژیم غذایی مادر باید غنی از پروتئین و ریزمغذی‌ها از جمله آهن، کلسیم و انواع ویتامین‌ها باشد.

وی با بیان اینکه در صورتی که مادر شیرده مایل به گرفتن روزه در ماه مبارک است باید نکاتی را رعایت کند، تصریح کرد: مادر شیرده باید در وعده سحر و افطار و شام منابع پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و یا حبوبات و همچنین انواع سبزی و سالاد و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجاند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان افزود: برای تامین کلسیم، بخشی از پروتئین و ویتامین‌های گروه B به میزان دو تا سه لیوان شیر و یا معادل آن از ماست و پنیر روزانه استفاده شود. پس از افطار و تا قبل از خواب و تا سحر حداقل هشت لیوان آب و مایعات مصرف شود تا به دلیل کم‌آبی بدن، حجم شیر مادر کم نشود.

وی بیان کرد: مادر شیرده باید از انجام کارهای سنگین و خسته‌کننده در طول روز خودداری و استراحت کافی برای حفظ انرژی داشته باشد.

همچنین ببینید

چگونه در روز‌های پایانی ماه رمضان پرانرژی باشیم؟

روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بسیار ویژه است زیرا مسلمانان سراسر جهان مراسم شب‌های قدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.