۷ ویژگی بندگان حقیقی خدا/ برترین عمل در ماه مبارک رمضان

استاد حوزه علمیه قم به روایتی قدسی دربارۀ هفت ویژگی بندگان حقیقی خدا اشاره کرد.
حجت‌الاسلام ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه قم دقایقی پیش در شبکۀ سه سیما در ویژه‌برنامه‌ای به صورت زنده از حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها گفت: خدای متعال در حدیثی قدسی به پیامر(ص) فرمود: ای محمد!آیا می‌دانی عبد واقعی کیست؟ عرض کرد نمی‌دانم خدای من، خدا فرمود: اگر کسی این هفت ویژگی را داشته باشد بندۀ واقعی من است.

وی افزود: عبد واقعی کسی است که قدرت ترک گناه داشته باشد، این بالاترین نشانۀ عبودیت است. امام علی فرمود: چه قدر روزه‌دار که فقط تشنگی و گرسنگی می‌چشند و حقیقت روزه را درک نمی‌کنند. در روایت داریم عابدترین مردم کسی است که بتواند ترک گناه کند. پیامبر اکرم(ص) در خطبۀ‌ای در آخرین روزهای ماه مبارک شعبان دربارۀ ماه رمضان فرمود: برترین عمل در این ماه ترک گناه است.

این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: روزی علامه جعفری در جمعی نشسته بود، فردی عکسی از یک خانم زیبا آورد و به همه نشان داد، به علامه جعفر که رسید فرمود من نگاه نمی‌کنم. او در نجف اشرف حضور داشت، بلند شد و رفت و اندکی بعد در گوشه‌ای به خواب رفت، امیرالمومنین علیه‌السلام به خواب او آمد و فرمود: دیدن من در خوابت، به خاطر این است که آن گناه را انجام ندادی.

حجت‌الاسلام رفیعی با بیان اینکه ورع غیر از گناه است و باید از آنچه شبهه‌ناک است هم کناره‌گیری کرد، گفت: ۱ـ سکوت و کنترل زبان و اینکه انسان حرف‌های بی‌ربط نزد، ۲ـ ترس از خدا، ۳ـ حیاء، ۴ـ کنترل شکم و اینکه انسان هر چیزی را نخورد، ۵ـ عدم محوبیت دنیا و بغض دنیا و ۶ـ دوست داشتن خوبان» ۶ مورد دیگر از ویژگی‌های بندۀ حقیقی خداست.

همچنین ببینید

پیامک تبریک عید فطر ۱۴۰۲

متن تبریک عید سعید فطر با استفاده از جملات کوتاه، اس ام اس، پیامک کوتاه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *