حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
گفتگو با حاج عبدالکریم شمشیری درباره نقش حیات بخش و اعجاز آمیز قرآن در زندگی روزمره
 • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت: 3:51
 • شناسه : 11893
  بازدید 60
  0

  حاج عبدالکریم شمشیری یا محمد دوست برای کسانی که اهل استخاره صحیح و دریافت راهنمایی از قران برای حل مشکلاتشان هستند نام اشنایی است .سالهاست محل مراجعه و تماس بسیاری از مردم نه تنها از ایران بلکه از سراسر جهان است نه مردم عادی بلکه سران کشوری و لشکری ، هنرمندان ، بازاریان ، مدیران […]

  پ
  پ

  حاج عبدالکریم شمشیری یا محمد دوست برای کسانی که اهل استخاره صحیح و دریافت راهنمایی از قران برای حل مشکلاتشان هستند نام اشنایی است .سالهاست محل مراجعه و تماس بسیاری از مردم نه تنها از ایران بلکه از سراسر جهان است نه مردم عادی بلکه سران کشوری و لشکری ، هنرمندان ، بازاریان ، مدیران و سیاست مداران است . سالهاپیش او را در رادیو ودر دفتر مهندس محمدیان مدیر وقت رادیو گفتگو دیدم و چشمه هایی از الطاف حق به او را مشاهده کردم .از انجا که همیشه خرافه ستیز بوده و هستم و کاسب کاری از دستگاه دین را خلاف سنت حسنه می دانم در ابتدا ارتباط و انس عجیب او با قران و الهامات قرانی به او برایم باور کردنی نبود اما مشاهده کرامات قران به او و مراجعه فراوان مردم به او از سویی و بی ادعایی و افتادگی و فقدان هرگونه ارتباط مالی استاد با مردم موجب شده باور کنم نور قران می تواند در جان برخی از انسانها روشنگر و حیات بخش باشد. چه برسد به این مرد ۷۰ ساله که از ۱۲ سالگی محضر پربرکت مرحوم ایت الله شوشتری را درک کرده است .بعد از سالها اخیرا باز هم به لطف و میزبانی مهندس محمدیان که این روزها مدیر سایت تحلیلی دیدار است و با همراهی و هماهنگی حاج حمید خزایی پیش کسوت محبوب رادیو دیدار مجددی با حاج اقا شمشیری حاصل شد ولی این بار این دیدار توام شد به انجام یک مصاحبه تصویری حدودا یک ساعته که بسیاری از سوالات مردم را از او پرسیدم و این مرد مانوس با قران راحت و صمیمی به انها پاسخ داد هر چند از اینکه او محور مصاحبه باشد پرهیز داشت و دایم می گوید با خدا رفیق باشید با قران مانوس و از نماز شب غافل نشوید و انفاق را برکت زندگی و موجب وفور نعمت بدانید و البته بسیار از عقوبت سقط جنین می گوید تا حدی که همین نهی او موجب شد ابراهیم حاتمی کیا فیلم دعوت را با همین مضمون ساخت. حرفهای شنیدنی دیگری هم در این مصاحبه مطرح شد که می توانید مشروح آن را گفتگو با حاج عبدالکریم شمشیری در سایت دیدار ببینید.

  بخش اول مشروح این گفتگو به شرح زیر است :

  امروز مصاحبه شونده، شخصیت دوست داشتنی و جذابی در حوزه معارف دینی و قرآنی و اجتماعی است و شاید معرفی وی باعث تعجب برخی از بینندگان شود؛ به جهت اینکه ایشان پیشتر به این شکل مصاحبه نداشته است. هر چند به واسطه سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های کوتاهی که به‌ویژه در رادیو در سی سال گذشته داشته است، در بین اقشار مختلف اجتماعی شناخته شده می باشد. امیدوارم که گفت‌وگوی مفید و سازنده‌ای را با مهمان عزیزمان داشته باشیم. در خدمت حاج آقای شمشیری هستیم. خدمت شما سلام عرض می‌کنم. خیلی خوش آمدید.

  شمشیری: سلام عرض می‌کنم ممنون. به شما و کلیه عزیزان بیننده و شنونده سلام عرض می‌کنم و برای سلامتی همه بزرگواران صلواتی می‌فرستیم.

  دیدارنیوز: می‌خواهم گفت‌وگوی با شما مقداری صریح و صمیمی باشد. در افکار عمومی ارزیابی کردم و در جامعه سؤالاتی وجود دارد که اگر پاسخ آن‌ها را از زبان خودتان بشنویم خیلی بهتر است. قبل از اینکه ما به موضوع اصلی گفت‌وگو برسیم که قرآن و مفاهیم قرآنی و نقش قرآن کریم در زندگی ماست و این جلسه هم به برکت کتاب آسمانی برپا شد می‌خواهم مقداری با آقای شمشیری بیشتر آشنا شویم. شما را با عناوین مختلفی از جمله دکتر عبدالکریم شمشیری یا آقای محمد دوست در فضای مجازی و در جامعه می‌شناسند. توضیح شما می‌تواند این مسائل را روشن کند. برخی می‌گوید متخصص علوم تغذیه هستید. برخی می‌گویند دکترای علوم قرآنی دارید. برخی می‌گویند استخاره می‌کنید و برخی می‌گویند دعا می‌نویسید و برخی می‌گویند تفأل به قرآن می‌زنید و مفسر قرآن هستید. طبیعتاً در این اسامی و عنوان‌های مختلف کسانی به شما خیلی علاقه دارند و کسانی هم بی رو دربایستی احتمالاً زیاد علاقه‌ای ندارند و یا حتی شناخت شما را انکار می‌کنند؛ که البته مقداری عجیب است فردی با مسائل علوم قرآنی ارتباط داشته باشد و اسم شما را نشنیده باشد. خواهش می‌کنم خیلی کوتاه خودتان را معرفی کنید و برسید به اینجا که با قرآن چگونه مأنوس شدید؟

  شمشیری: سؤال بسیار زیبایی است. نکته‌های ظریفی را بیان کردید. اولین نکته اینکه مهم نیست من چه کسی هستم و چه می‌کنم و اندازه قد من چقدر است و شماره کفشم چند است! این‌ها مهم نیست. چیزی که جامعه را می‌سازد چیست؟ من می‌خواهم از نور قرآن بگویم.

  دیدارنیوز: یعنی نمی‌خواهید به سؤال من پاسخ دهید؟

  شمشیری: ضروری می‌بینم که آیات را بگویم. من شیمی می‌خواندم. پزشکی خواندم و رها کردم. ادبیات خواندم لیکن به این نتیجه رسیدم که باید آیات الهی را گفت.

  دیدارنیوز: اهل کجا هستید؟

  شمشیری: من ساکن اهواز هستم، اما متولد شوشتر هستم.

  دیدارنیوز: چه سالی؟

  شمشیری: در شناسنامه ۱۳۳۰ درج شده، اما در اصل دو سال بزرگ‌تر و متولد ۱۳۲۸ هستم.

  دیدارنیوز: یعنی الان شما ۷۰ سال دارید. خیلی کمتر به نظر می‌آید.

  شمشیری: بله ۷۰ سال دارم. چون با نور قرآن آشنا هستم.

  دیدارنیوز: چون گفتید متولد شوشتر هستید، اولین سؤالی که شکل می‌گیرد این است که پس ارتباط شما با مرحوم آیت‌الله شوشتری هم به شهر شوشتر باز می‌گردد.

  شمشیری: بله، ایشان سال‌ها استاد بنده بودند.

  دیدارنیوز: در چه حوزه ای؟

  شمشیری: تفسیر و احادیث را از ایشان یاد می‌گرفتم.

  دیدارنیوز: یعنی حوزه علمیه بودید یا به صورت انفرادی؟

  شمشیری: به صورت انفرادی صبح‌های زود درس می‌داد. نماز صبح را که می‌خواند شروع می‌کرد به ما که دو نفر بودیم درس می‌داد.

  نقش حیات‌بخش و اعجازآمیز قرآن در زندگی روزمره

  دیدارنیوز: در مسجد؟ و آن زمان چند ساله بودید؟

  شمشیری: بله در مسجد. جوان بودم هنوز ازدواج نکرده بودم. ایشان یک نکته‌ای به من گفت که هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. گفتند که بعد از اذان صبح نخوابید. حکمت و نور و رحمت و هدایت در این زمان است. از موقع اذان تا روشنی هوا نخوابید. می‌گفتند کدام ذکر‌ها را بگوییم. تمام عزیزان بیننده و شنونده این را به خاطر بسپارند که موج غم دور می‌شود. ما یک آیه را عمل کردیم. وَ مِنَ اللَّیْلِ فَسَبِّحْهُ وَ إِدْبَارَ النُّجُومِ. خدای کریم می‌فرماید نخوابید و به ذکر مشغول شوید تا هوا روشن شود. ادبار النجوم یعنی ستاره‌ها بروند. خب چه ذکر‌هایی باید بگوییم؟ از روی آیه پیدا کردیم که این توصیه بر اساس کدام آیه است. این را به ما گفت «الحمدالله» ما از آن زمان تا الان بعد از اذان صبح نخوابیدیم. یعنی بیش از ۶۰ سال است.

  دیدارنیوز: یعنی شما از حدود ده سالگی و ابتدای نوجوانی آنجا بودید.

  شمشیری: ۱۲ سالگی بله. نخوابیدیم و شروع به حفظ کردن این آیه کردیم؛ و بعد می‌گوییم که خدایا یک عیدی به ما بده ما این آیه را عمل کردیم و این لطف و توفیق تو بوده است و ماتوفیقی الا بالله. حال یک هدیه به ما بده. آن هدیه را خدا می‌دهد. بعد از اذان صبح نخوابید. حال چه بگوییم؟ یک تسبیح «استغفرالله ربی و اتوب الیه» بگوییم. این یعنی چه؟ این بر مبنای کدام آیه است؟ اگر این را بگویید خیلی قدرتمند می‌شوید. اگر این را بگویی نور قرآن در دلت وارد می‌شود. اگر این را بگویید خدای کریم رحمتش را نصیبت می‌کند و حکمت و نور و هدایت می‌دهد و وجودت مبارک می‌شود و هر جا می‌روید مشکل حل می‌کنید. بر مبنای کدام سوره است؟ بر مبنای سوره هود آیه ۵۲ است که هر کس استغفار کند، خدا یک اوجی به او می‌دهد و بر مبنای سوره نوح آیه ۱۰ و ۱۱ و ۱۲.

  دیدارنیوز: آیا آن ساعت مهم است؟

  شمشیری: بله، آن ساعت خیلی مهم است.

  دیدارنیوز: یعنی از اذان صبح تا طلوع آفتاب.

  شمشیری: بله، تا ستاره‌ها بروند و هوا روشن شود. ادبار النجوم. محاسبه کرده‌اند ۳۷ دقیقه می‌شود. البته در فصل‌های مختلف فرق می‌کند.

  دیدارنیوز: یعنی شما به عنصر زمان در مناسک دینی قائل هستید؟

  شمشیری: به همین دلیل می‌گویند نماز را سر وقت بخوانید. حافظوا علی الصلوات.

  دیدارنیوز: مکان چطور؟

  شمشیری: آن هم خیلی مهم است. در مکه و در مسجد به خصوص. ما در مسجد رشد کردیم. جوانان عزیز اگر می‌خواهند رشد و شکوفایی به وجود آید حتماً مسجد بروند.

  دیدارنیوز: این‌ها را بر اساس تجربه می‌گویید یا بر اساس معارف دینی؟

  شمشیری: خودم تجربه کردم و در زندگی خود من نقش داشت و بعد اثراتی که روی نسل دارد. یعنی فرزندان، خیلی خوب بار می‌آیند. من ۱۵ نوه دارم، اکثرشان حافظ قرآن هستند. من هشت فرزند دارم و همه اهل قرآن هستند و عالم قرآن هستند و درس می‌دهند. یعنی خدای متعال برکت این ذکر را به من داد. جوان عزیز اگر می‌خواهید فرزندتان خوب بار بیاید در قنوت نمازتان آیه ۴۰ سوره ابراهیم را از امروز در نمازهای‌تان بخوانید. رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلَاهِ وَمِنْ ذُرِّیَّتِی ۚ رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ. یعنی پروردگارا به من فرزندی بده که نماز را جدی بگیرد. خدا دعای حضرت ابراهیم را قبول کرد و دو فرزند صالح به او داد و هر دو پیامبر شدند. «ربنا و تقبل دعاء» و پذیرفت. قرآن این را به ما یاد داده است. پس به خصوص برای داماد‌ها و عروس‌ها شب ازدواج دو رکعت نماز بخوانند و این را در قنوت‌شان بخوانند و آن زمان خدا گل به او می‌دهد و فرزندانی با حیا به آن‌ها می‌دهد.

  نقش حیات‌بخش و اعجازآمیز قرآن در زندگی روزمره

  دیدارنیوز: این نصایح شما قشر متدین و مذهبی جامعه را حتماً مورد توجه قرار می‌دهد. آن‌ها هم شنوای سخن شما هستند. اما مسئله  امروز جامعه این است که بین بسیاری از اقشار جامعه که ظواهرشان مذهبی نیست و حتی عامل به شریعت هم نیستند بین آن‌ها و قرآن فاصله افتاده است. آیا فکر می‌کنید این تیپ موعظه کردن که سر فلان ساعت بیدار شوید و استغفار کنید و نماز شب بخوانید و در قنوت‌تان فلان آیه را بخوانید و… می‌تواند آن قشر جامعه را با قرآن آشتی دهد؟ آیا به نظرتان این پاسخگو است یا نکات دیگری هم دارید؟

  شمشیری: اتفاقاً این برای همین قشر است.

  دیدارنیوز: چه تضمینی است که این کار‌ها را انجام دهند و اثراتش را در زندگی ببینند.

  شمشیری: تضمین، خود آیات است. من یک دانشجو داشتم نماز نمی‌خواند و اصلاً اعتقادی نداشت. سر کلاس می‌گفتم اگر این آیه را بخوانیم فرزند، خوب بار می‌آید، همچنین اگر پدر و مادر از دار دنیا رفتند یا هر عزیزی برای اینکه دچار افسردگی نشویم و دچار مرض بایپولار و این نوع امراض هولناک نشویم یک آیه یادتان می‌دهم. آیه ۴۱ سوره ابراهیم: رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ. خدایا بیامرز پدر و مادرم را و تمام عزیزانی که با ما بودند. دوستی داشتیم خیلی صمیمی که از دنیا رفته است. خب من روانی می‌شوم چه کنم؟ این آیه را بخوانم نجات پیدا می‌کند. همان موقع یک دانشجویی بلند شد و جیغ زد و دانشجوی پزشکی هم بود. گفت پدر و مادرم برای دیدن من آمدند. در راه خرم آباد ماشین از کوه پرتاب شد و پدر و مادرم و خواهر و برادرم فوت کردند. من داشتم روانی می‌شدم و این آیه من را نجات داد. هفته بعد به کلاس آمد و گفت من یک آرامشی از این آیه پیدا کردم و این آیه را فهمیدم که همه چیز امر خدا است. «لله امر من قبل و من بعد». همه چیز امر خدا است. حال اختیار چه می‌شود؟‌

  می‌گفت من خواب این‌ها را دیدم. گفتند دخترم شما وقتی این آیه را می‌خوانی روح ما شاد می‌شود و با همین آیه یک هدیه‌ای به من می‌دادند که بالاترین هدیه است. یعنی ما با آیات آرامش ایجاد می‌کنیم؛ هر قشری که باشد. جامعه به این کتاب و این نور نیاز دارند. بعد در مورد سحر و طلسم و جادو و دعا و جن صحبت‌ها دارم. آیا برای ازدواج استخاره لازم است و تمام این‌ها بحث دارند.

  دیدارنیوز: اتفاقاً می‌خواستم همین سؤال را بپرسم که اینقدر فاصله بین نسل جدید و قرآن ایجاد شده که به نظر می‌آید باید معجزات قرآن آشکار شود و در معرض دیده‌ها قرار بگیرد تا این بتواند پیوند ایجاد کند. ما شنیدیم که شما با نگاه به آیات و باز کردن قرآن، گره از مشکلات مردم هم باز می‌کنید. این چقدر واقعیت دارد؟

  شمشیری: قرآن راه گشا است. ما وقتی قرآن را می‌دهیم دست طرف می‌گوییم باز کند کمکش می‌کند. می‌خواهد ازدواج کند آیا استخاره لازم است؟ خیر لازم نیست. مشورت و مشاوره لازم است. اول باید ببیند که آیا این مریض نیست. انواع مریضی‌ها را بررسی می‌کنیم. اگر دیدیم که مشکل نبود مرحله دوم چقدر ایمان دارد. فردی که می‌خواهد این دختر را بگیرد آیا اهل نماز است یا نیست؟ اگر دروغ می‌گوید اصلاً به درد نمی‌خورد. خود معنای اسغفرالله ربی و اتوب الیه یعنی همین.

  دیدارنیوز: یعنی می‌گویید اگر الان کسی اهل نماز نباشد نباید در جامعه به او دختر دهند؟ خیلی جوانان نماز نمی‌خوانند.

  شمشیری: خوشبختش نمی‌کند. سوره طه آیه ۱۲۴ آمده: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنْکاً» هر کسی نماز و قرآن را کنار گذاشت دچار ناامیدی می‌شود و زندگی سختی دارد. علت این همه طلاق چیست؟ چون نماز نمی‌خوانند. چرا امام حسین روز عاشورا می‌فرمایند من به نماز عشق می‌ورزم. چرا؟ خدا که نیازی ندارد. خدا چه نیازی به نماز ما دارد. فلان شخص می‌گوید من نماز نمی‌خوانم، چون یک شخص مذهبی به من ضربه زده است! خب این ملاک نیست. باید اصل قرآن را دید. باید مکتب شناس باشیم و به فرد نگاه نکنیم. در سوره حجرات تمام جوانان عزیز این آیه را حفظ باشند. چرا برخی می‌روند خارج مثلاً به کانادا می‌روند و به خاطر گرین کارت و اقامت، دین را کنار می‌گذارند و در کلیسا‌های آنجا مسیحی می‌شوند؟ آماری که VOA می‌داد ۱۳ هزار و خرده‌ای بود. خب چرا؟ علت چیست؟ علت این است که راه را پیدا نکردند. منت گذاشتند. یک نماز می‌خواند و منت می‌گذارد. من از یک مذهبی سیلی می‌خورم مالم را می‌برد، پس دیگر نماز نمی‌خوانم. خب این خیلی بد است. سوره حجرات آیه ۱۷ می‌فرماید: «لَا تَمُنُّوا عَلَیَّ إِسْلَامَکُمْ ۖ بَلِ اللَّهُ یَمُنُّ عَلَیْکُمْ أَنْ هَدَاکُمْ لِلْإِیمَانِ» منت نگذار که من نماز می‌خوانم. منت نگذار که کار خوب می‌کنم. خدا بر تو منت دارد که راه را نشانت داده است. پس همه اقشار و همه جوانان این آیه را حفظ کنند منحرف نمی‌شوند. حفظ این آیه ضد آلزایمر است. همه کسانی که قرآن را حفظ می‌کنند محال است آلزایمر بگیرند. ما آیات کوتاه را حفظ می‌کنیم، نور قرآن وارد زندگی می‌شود. حال نمونه‌های آن را برای شما مثال می‌زنم خیلی شیرین هستند. اول استغفرالله که گفتم استغفرالله یعنی معذرت خواهی. خدایا من قول می‌دهم دروغ نگویم. استغفرالله ربی و اتوب الیه؛ قول می‌دهم که بد اخلاق نباشم. استغفرالله ربی و اتوب الیه؛ خدایا من قول می‌دهم شرک نورزم.

  دیدارنیوز: شما به خاطر شوقی که به معارف و مفاهیم قرآنی و آیات دارید از هر دری که وارد می‌شویم می‌آیید سر بحث مفاهیم و البته این هم ذی‌قیمت است. نمی‌خواهم سر رشته گفت‌وگوهای‌مان هم فراموش شود. به آنجا رسیدیم که فرمودید در مسجد خدمت آیت‌الله شوشتری بودید در ده یا دوازده سالگی ایشان ظاهرا اولین جرقه ارتباط با قرآن را در ذهن و زندگی شما ایجاد کرد. آیا در خصوص ایشان نکته‌ای وجود دارد که در این مصاحبه یادی کنید و حق شاگردی را بجا آورید؟

   شمشیری: هر کسی می‌خواهد مجتهد شود و به درجات خوبی برسد باید قاموس الرجال ایشان را بخواند. عجب کتابی است که کجای این حدیث درست است و کجایش غلط است. همه را بیان کرده است.

  دیدارنیوز: ایشان تحصیل کرده کدام حوزه بودند؟

  شمشیری: ایشان در نجف بودند. همانجا تربیت شدند و به شهر شوشتر یا تستر آمدند و در آنجا هم خیلی مورد توجه و احترام مردم قرار گرفتند. ۱۰۵ سال عمر کرد و خیلی پر برکت و لحظه‌هایش مبارک بود. آدم از رکوع و سجده نمازش لذت می‌برد. اسماء الله را می‌گفت این برای من جالب است.

  دیدارنیوز: چه سالی ایشان رحلت کردند؟

  شمشیری: چهار یا پنج سال پیش فوت کردند.

  دیدارنیوز: یعنی چهار پنج سال پیش پس خیلی بعید نیست. غیر از ایشان شما از شخصیت‌های مهمی که بر فکر و ذهن شما تأثیر گذار بودند و همیشه به یادشان هستید چه کسی را می‌توانید نام ببرید به‌ویژه در حوزه علوم قرآنی؟ شما تجربه دیدار مرحوم طباطبایی را داشته‌اید یا خیر؟ غیر از مرحوم آیت‌الله شوشتری چه کسی را می‌توانید نام ببرید؟

  شمشیری: خیر، ندیده‌ام. به یاد ندارم. البته مسجد می‌رفتم مثلاً شخصیت‌های مهمی بودند مثل آیت‌الله شفیعی در اهواز ایشان به ما نهج‌البلاغه یاد می‌داد. آقای موسوی جزایری امام جمعه سابق اهواز قبل از انقلاب خیلی به ما درس‌ها داد. احادیث بسیار زیبایی به ما یاد می‌دادند. خیلی ما را تشویق می‌کرد که کلاس‌های قرآن را ادامه دهیم. حتی یک بار به یاد دارم که کلاس قرآن گذاشت و خودش هم نشست که ایرادات ما را بگیرد و خیلی بعد از نماز اظهار محبت کرد. ما تشویق شدیم و یاد گرفتم که کلیه پیش‌نماز‌ها جوانان را به یاد گرفتن قرآن تشویق کنند که خودشان هم بروند یاد بگیرند. بعد ما به صداوسیما آمدیم. من سال ۱۳۶۰ در صداوسیما بودم. از سال ۱۳۶۰ تا الان در صداوسیما هستم و در رادیو و تلویزیون همه استان‌ها بوده‌ام. از اراک بگیرید تا مشهد و شیراز و گیلان در همه استان‌ها من برنامه‌های قرآن داشتم.

  دیدارنیوز: شما که در این فضا بودید، چطور به سلک روحانیت نپیوستید و چطور روحانی نشدید؟

  شمشیری: آن لیاقت می‌خواهد من نداشتم. لیاقت من همین بود که بیایم با جوانان کار کنم.

  دیدارنیوز: مگر نمی‌شد با لباس روحانیت با جوانان کار کنید؟

  شمشیری: من الان هم لیاقت لباس را ندارم. سرباز آقا امام زمان لیاقت می‌خواهد. یک قدم اشتباه برداشتن ضربه به اسلام است. حتی یک قدم و یک حرف و یک شوخی بیهوده این‌ها حساب شده است.

  دیدارنیوز: یک سؤال مهمی که البته قبلاً هم پرسیدم و یک بار دیگر هم می‌خواهم به یک شکل دیگری از شما بپرسم. چه زمانی متوجه شدید که خداوند یک استعداد یا یک توفیق ویژه‌ای به شما داده که می‌توانید از آیات قرآن برای فهم عمیق‌تر استفاده کنید یا بتوانید گره‌گشای مشکلات مردم باشید؟
  شمشیری: حق سؤالتان یک جایزه است. جایزه شما این است که برای سلامتی خودتان و عزیزانتان صلوات بفرستیم. این‌ها همه از مسجد است. امام حسن فرمودند هر کسی به مسجد برود ده هدیه از خدا می‌گیرد. یکی از هدایا این است که سخنان ما را یاد می‌گیرد. یکی دیگر، نماز شما به احترام نماز جماعت قبول است. یکی دیگر از هدیه‌ها این است که نوری از قرآن می‌گیرید. ما به جلسات قرآن می‌رفتیم، بیان می‌کرد که آیا دوست دارید که خدا شما را ببخشد؟ این سؤال است. باور کنید عزیزان با این آیه بیش از دویست طلاق را به هم زدم. یک آیه قرآن است. خدا می‌فرماید آیا دوست دارید ببخشمتان. وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ. دو کار انجام دهید؛ گذشت کنید و گذشته‌ها را نادیده بگیرید. اگر پشت سرتان بد گفتند و غیبت کردند و تهمت زدند، ببخشید. «والیعفوا» امر است. چون بعد از واو لام آمده و ساکن است امر است. خدا دستور می‌دهد که گذشت کن؛ «و الیصفحوا» یعنی گذشته‌ها را نادیده بگیر. یادت است پشت سر من چه گفتی؟ یادت است آبروی من را بردی؟ می‌گوید این‌ها را نادیده بگیر. ببینید همین آیه ۲۲ سوره نور چقدر طلاق‌ها را به هم می‌زند. خب ما این‌ها را در مسجد یاد گرفتیم.
  دیدارنیوز: البته آینده هم مهم است. یعنی در جامعه امروز بخشی از مشکلات ترس از آینده است.
  شمشیری: ترس از آینده چیست؟! و این بحث عجیبی است.
  دیدارنیوز: گذشته از جامعه ما، تاریخ تمدن را که نگاه کنیم غم گذشته و ترس از آینده منشأ همه نابسامانی‌ها و جنگ‌ها و ویرانی‌ها و بیماری‌ها بوده و هنوز هم هست و جالب است در قرآن به این نکته خیلی توجه شده است و می‌خواهم نگاه شما را هم در این خصوص بدانم.
  شمشیری: من یک سؤال از همه عزیزان بیننده و شنونده دارم. شما به من بگویید چند درصد مردم، این مشکل را دارند؟ ترس از آینده، ترس از ازدواج، ترس از بچه‌دار شدن، ترس از مریضی و ترس از آبرو و ترس از فقر.
  دیدارنیوز: همه به آن مبتلا هستند.
  شمشیری: به همه این‌ها شرک می‌گویند. لا اله الا الله. همه ۱۱۴ سوره قرآن چهار پیام دارد. ۱- شرک را از بین ببرید. ۲- اخلاق نیک ایجاد کنید. ۳- ایجاد عدالت. ۴- مبشراً و نذیراً. همه پیام‌های قران این چهارتا است. اول شرک را از بین ببرید. همه ۱۱۴ سوره قرآن یک پیام داده که شرک را از بین ببرید. شرک یعنی چه؟ ترس از آینده و این‌هایی که عرض کردم. حال با توجه به این‌ها چند درصد مردم مشرک هستند.
  دیدارنیوز: با این نگاه همه مردم مشرک هستند! شرک خفی است ما نمی‌گوییم شرک جلی. مثل حرکت مورچه در دل سیاه شب بر روی سنگ سیاه است.
  شمشیری: شلوار شما مشکی است. در شب تاریک یک مورچه سیاهی روی شلوار شما حرکت کند. این حرکت دیده نمی‌شود. می‌گویند شرک از این خفی تر است. مواظب باشید. فلان ساحر و فلان فالگیر مشکل من را حل می‌کند، این شرک است. دنبال جن رفتن، شرک است. سوره سبأ آیه ۴۱. فال گرفتن، سحر و جادو و طلسم شرک است و من با همه این‌ها شدید مخالفم. یعنی اگر کسی بگوید من با جن ارتباط دارم، قیچی کند و ارتباط را قطع کند، چون شرک است. قرآن آیه ۴۱ سوره سبأ بیان می‌کند. خدا در سوره جن می‌فرماید «فَزَادُوهُمْ رَهَقاً» هر کسی دنبال آن‌ها برود، راه گمراهی می‌رود. این آیه را حفظ کنید دو کلمه است. دنبال سحر و جادو رفتن در سوره طه آیه ۶۹ است؛ «وَلَا یُفْلِحُ السَّاحِرُ حَیْثُ أَتَی» ساحر هر جا رود رستگار نیست. ما باید خیلی زرنگ باشیم، این دید جدید قرآنی است. من می‌گویم چند درصد مردم مشرک هستند؟ شما فرمودید همه هستند. قرآن می‌گوید اکثر مردم مشرک هستند. مثلاً می‌گوییم چرا ازدواج نمی‌کنید؟ می‌گویند چون وضع مالی من خوب نیست. رزقم از کجا بیاید؟ خب پس ما به خدا اعتماد نداریم. خدای کریم می‌فرماید «و ما یومن اکثرهم باالله». اکثر کسانی که ایمان آوردند روزه می‌گیرند، نماز می‌خوانند، پیاده روی اربعین می‌روند، اکثر آن‌ها که ایمان آوردند «الا وهم مشرکون». یک قاعده کلی عربی خدمتتان تقدیم کنم که بعد از «الا» «واو» بیاید، به آن «واو» حالیه می‌گویند. در حالی که مؤمن است، مشرک است. «وَمَا یُؤْمِنُ أَکْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِکُونَ» (سوره یوسف، آیه ۱۰۶).
  دیدارنیوز: یعنی به زبان، مؤمن است، اما به دل مشرک است.
  شمشیری: بله از آینده می‌ترسد. سقط جنین، شرک است. می‌گویند رزق این بچه چه؟ آبرویم می‌رود. هدیه‌ای خدا به تو داده؛ اگرچه در نامزدی حامله شده است. خب عیبی ندارد. می‌گویند چه کنم آبرویم می‌رود؟ خب هیچ اشکالی ندارد، این هدیه خدا است، همین بچه دانشمند می‌شود، همین بچه می‌درخشد. قرآن می‌فرماید: «لا تقتلوا اولادکم» اولادتان را نکشید. سقط جنین برای ترس از آبرو! در حالی که آبرو را خدا می‌دهد. «تعز من تشاء و تذل من تشاء». می‌گوید من به تو عزت می‌دهم، تو امر من را اجرا کن. جوان عزیز! دلت می‌خواهد عزیز شوی «اعز امر الله یعزک الله». امر خدا را عزیز بدار خدا عزیزت می‌کند. ناخواسته حامله شده، عیب ندارد به امر خدا من بچه را سقط نمی‌کنم.
  قرآن؛ نجات بخش زندگی
  دیدارنیوز: اگر اجازه دهید یک خاطره از شما با مخاطبان به اشتراک بگذارم. چون گفتید بحث سقط جنین، شاید برخی از بینندگان و مخاطبان ما بدانند که یکی از کار‌های آقای حاتمی‌کیا که در قبح سقط جنین بود متأثر از نظرات شما بود و در انتهای فیلم هم از شما تقدیر و تشکر شده بود. من به یاد دارم که چند سال پیش یک خانمی حضوری مراجعه کرده بود و خیلی گله‌مند بود از این که زندگیشان زندگی قفل شده‌ای است. شاید خود شما خاطرتان نباشد. چون خیلی از این افراد به شما مراجعه می‌کنند. گرفتار بود و گفت که متمول است، اما زندگی خوبی ندارد و تعریف می‌کرد که یک فرزندش زندگی را بر آن‌ها تباه و سیاه کرده است. شما قرآن را باز کردید و آیه‌ای را خواندید که من به یاد دارم آن خانم زار زار گریه کرد و شما به وی گفتید که تو احتمالاً سقط جنین کردی یعنی بر اساس آن آیه شما گفتید که آن خانم سقط جنین کرده است. آن خانم اول در حجب و حیا قرار گرفت و بعد اعتراف و اذعان کرد که بله من سال‌های پیش سقط جنین کردم و شما فرمودید که تمام این گرهی که در زندگی شما است ناشی از این گناه بزرگ است. از این موارد احتمالاً زیاد به شما مراجعه شده است. واقعا این چنین است؟ آیا برخی از رفتار‌ها این گونه در تار و پود زندگی مردم مؤثر است؟
  شمشیری: او یک دانشمند یا یک انسان را کشته است. چند جا در قرآن آمده در سوره انعام آیه ۴۱ و در سوره انعام ۱۵۱ و سوره اسراء آیه ۳۱ «لاتقتلوا اولادکم» که اولادتان را نکشید. ناخواسته حامله شده، این جا غربالگری می‌گوید این بچه ناقص است ما حق داریم سقط کنیم؟
  دیدارنیوز: خب الان علم پزشکی می‌گوید این کار را بکنید.
  شمشیری: خب غلط است. همین اشتباه است. همین دیشب من یک مورد داشتم. خدا را شاهد می‌گیرم. من هیچ گاه قسم نمی‌خورم، اما الان به خاطر این مسئله مهم قسم می‌خورم. دیشب موردی داشتم گفتند غربالگری و پزشکان گفتند که بچه ناقص است و سونوگرافی گفته که بچه ناقص است. مرض «همی ملیا» دارد. همی ملیا یعنی یک پا ندارد، یک پایش هم کوتاه است و از ران یک چیزی شبیه پا دارد و پنج انگشت دارد. من علم پزشکی را رد نمی‌کنم. من می‌گویم سونوگرافی تکرار شود، نه این که یک بار و با یک غربالگری فوری می‌رود بچه را سقط می‌کند. می‌گویند منگل در می‌آید. این یک کروموزوم کم دارد و می‌رود این کار را انجام می‌دهد. خب به آیه عمل نکرده، پس این روز خوشی ندارد. هر کسی سقط کرد حتی یک روز خوش ندارد.
  دیدارنیوز: حتی اگر آن بچه و جنین دچار مشکل باشد و علم پزشکی تأکید کند که این بچه به دنیا نیاید بهتر است؟
  شمشیری: باید سونوگرافی تکرار شود.
  دیدارنیوز: یعنی شما با تعجیل در این کار مخالف هستید.
  شمشیری: بله، یعنی تا گفتند این بچه ناقص است زود سقط نکند.
  دیدارنیوز: یعنی شما به نوعی به شفای در جنین هم اعتقاد دارید و احتمال می‌دهید این اتفاق بیفتد؟
  شمشیری: بله اعتقاد دارم. خیلی مورد داشتیم. دیشب موردی بود که به من زنگ زد و گفت که من سقط نکردم. سونوگرافی و غربالگری و چند پزشک گفتند. اما قرآن گفته که نمی‌شود سقط کنید. بچه پنج ماه دارد، روح دمیده شده است. تازه اگر روح هم دمیده نشده باز هم ما چنین حقی نداریم. باید بررسی شود، باید چند پزشک حتماً نظر دهند. جالب است که خدا بچه‌ای به من داده که مثل ماه می‌درخشد. پایش هم سالم و خیلی هم عالی. حال من چه کنم؟ گفتم صلوات بفرست و به عظمت قرآن پی ببر که در آن آمده: «لا تقتلوا اولادکم».
  دیدارنیوز: یعنی همان بچه‌ای که دچار آن بیماری بود شفا پیدا کرد؟
  شمشیری: بله، اصلاً مریض نبود. اشتباه غربالگری و سونوگرافی بوده است. این خیلی مهم است یعنی ما باید نظرات دکتر‌ها را ارزش دهیم و چند دکتر بررسی کنند.
  دیدارنیوز: شما همسرتان چه شغلی دارند؟
  شمشیری: فوق تخصص نازایی است.
  دیدارنیوز: به همین خاطر با این موضوع خیلی درگیر هستید؟
  شمشیری: من هر روز درگیر هستم. دختر‌ها زود ازدواج کنند، زود بچه دار شوند تا دچار فیبروم یا کیست نشوند. سخن گهربار امام صادق(ع) است که دختر و پسر مثل گل هستند، نگذارید پژمرده شوند. سریع ازدواج کنند، حال چه اشکالی دارد در دوران دانشجویی باشد.
  دیدارنیوز: آیا شما خودتان در این کار عامل بودید؟
  شمشیری: من سه دختر دارم، خدا رحمتشان کند زنده هستند، اما همیشه به رحمت خدا نیاز داریم. فرزندانم در سن کم ازدواج کردند و الان همه آن ها در حال دریافت مدارک بالا هستند.
  دیدارنیوز: عرف جامعه ما مقداری با این نگاه زاویه دارد؟
  شمشیری: می‌دانید چرا زاویه دارد؟ چون اطلاعی ندارد. وقتی اطلاعی نداشت، دچار مشکلات بد می‌شود.
  دیدارنیوز: یعنی خیلی محترمانه می‌گویید ناشی از جهل است؟
  شمشیری: خیر، آموزش‌های غلط است. ما چهارده ساله شوهر دادیم. یکی از دخترانم سه تا دختر دارد؛ دختر بزرگش الان یازده سال دارد و حافظ کل است و دختر دیگرش هشت ساله است و حافظ کل است و خودشان هم درس می‌خوانند و رشد هم کرده‌اند. به لطف الهی هر سه فرزندشان حافظ هستند.
  دیدارنیوز: خب شاید الان بخشی از خوانندگان صحبت‌های شما بگویند که آقای شمشیری مشکل معیشتی نداشته‌اند و بچه‌هایشان را حمایت کرده‌اند اما ما نمی‌توانیم فرزندمان را حمایت کنیم.
  شمشیری: من اصلاً ایران نبودم. من می‌گفتم خدایا با دین تو جلو می‌روم و به اروپا و مسکو رفتم. الحمدلله نهصد و شصت و خرده‌ای را مسلمان کردم. خیلی عالی با قرآن جلو می‌روم و الحمدلله عده‌ای هم مسلمان می‌شوند.
  قرآن؛ نجات بخش زندگی
  دیدارنیوز: این ماجرایی که یک مرد روس در حضور خودتان و با دو بار قرآن باز کردن مسلمان شده درست است؟
  شمشیری: این را باید از سفیر سابق کشورمان در مسکو آقای سجادی بپرسید تا ببینید که چگونه مسلمان می‌شدند و شیفته قرآن می‌شدند. دعای حضرت مسیح را می‌گفتیم، دعای حضرت مسیح در سوره مائده است.
  دیدارنیوز: ما شنیدیم که در لحظه می‌شود معجزه.
  شمشیری: یک چیز عجیبی بود. ایشان دکترا داشت و بچه نبود. آیات را به او دادیم که خدا دوستت دارد. علت را هم به شما بگویم که چرا هدایت شد. هر کسی هدایت نمی‌شود و هر کسی نماز نمی‌خواند و هر کسی رو به خدا نمی‌کند. هر کسی چهار خصلت دارد هدایت می‌شود. سوره قصص آیه ۵۴ و ۵۵ است. صبر: «أُولِئکَ یُؤْتَوْنَ أَجْرَهُمْ مَرَّتَیْنِ بِمَا صَبَرُوا» حال چه کنیم صبور شویم. یک شعر به شما یاد می‌دهم. «بسم الله الرحمن الرحیم/ یا صبور یا حلیم/ دارم مشکلی عظیم/ بگشا به حق بسم الله الرحمن الرحیم». امتحان کنید این را روزی ده بار بگویید آن قدر صبور می‌شوید. سوره والعصر را بخوانید، آنقدر صبور می‌شوید. این اسماء الله را از آقای بهجت یاد گرفتم، خدا رحمتشان کند. می‌گفت اگر مریضی بگو «بسم الله الرحمن الرحیم/ یا شافی و یا طبیب/ دارم مشکلی عظیم/ بگشا به حق بسم الله الرحمن الرحیم.» اگر دچار افکار مزاحمی شدید و مدام ترس از آینده داشتید بگویید «بسم الله الرحمن الرحیم/ یا غفور و یا غفور/ دارم مشکلی عظیم/ بگشا به حق بسم الله الرحمن الرحیم.» پس ببینید هر صفتی که در ما ایجاد شد با اسماء الله درمان کنیم، این خیلی عجیب است. یک نکته‌ای که خیلی زیبا و راهگشا است و مشکلات را حل می‌کند همین سوره قصص است آیه ۵۴ و ۵۵. «وَ یَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَهِ السَّیِّئَهَ» خواهران و برادران هر کسی این سه کلمه و این آیه را بلد باشد محال است طلاق و اختلاف و جنگی به وجود آید. بدی را با خوبی جواب دهید. می‌گوید اگر این کار را کردید عاقبت بخیر هستید، اگر این کار را کردید من دو پاداش به تو می‌دهم. «وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ» آنچه که خدا به تو داده انفاق کن. تمام کسانی که از فقر می‌نالند با انفاق خوب می‌شوند. فردی نزد امام رضا(ع) آمد و گفت خیلی وضع مالی من بد است، از سه وعده غذا دو وعده نصیبم می‌شود. امام فرمودند: انفاق کن.
  دیدارنیوز: شما خودتان هم در توصیه‌هایی که به مراجعین مردم دارید روی انفاق خیلی تأکید می‌کنید. عجیب است مشکلات حل می‌کند و رزق زیاد می‌شود.
  شمشیری: امام رضا(ع) وقتی این را فرمود انفاق کرد. وقتی این آقا انفاق کرد، سال بعد آنقدر وضع مالیش خوب شد هر کسی می‌خواست ازدواج کند او کمکش می‌کرد. می‌گفتند که چگونه به این مقام رسیدید گفت که به یک کلمه عمل کردم: انفاق. هر کسی را می‌خواهید هدایت کنید هدایت دست خدا است. به همین دانشمند مسکویی گفتم که شما به این آیه عمل کردید. گفت کدام آیه؟ گفتم تو به یتیمی کمک کردی. گفت همسرم هم نمی‌داند. گفتم آیه قرآن می‌گوید. گفت من به آیه ایمان آوردم و گرفت و بوسیدش و روی قلبش گذاشت و از مسلمانان ناب شده و عده‌ای را همین فرد توانسته مسلمان کند. یک آیه قرآن، همین فرد را نجات داد، چون به یتیم رسیدگی می کرد. او بد بین نبود. برخی بدبین هستند، به صحبت‌های من هم بدبین هستند. درمان دارد، هر کسی که یک مرز پارانوئید یا بد بینی دارد، سوره یونس آیه ۳۶ را بخواند، این بدبینی را حل می‌کند. سوره حجرات آیه ۱۲ را بخواند این بدبینی را حل می‌کند. «إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ» برخی از گمان‌ها گناه است و این علت برخی از طلاق‌ها است. ما دوست داریم که زندگی مردم شیرین شود چه کنیم؟ «وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ» وقتی می‌شنوید یک کلمه در مورد فردی بیهوده می‌شنوید گوش ندهید. می‌گویند درباره مؤمنی اگر چهل نفر بد گفتند باور نکن. هر کسی آبروی کسی را ببرد خدا آبرویش را می‌برد. یعنی هر بلایی دیدیم علتش را پیدا کنیم. زن و مرد مذهبی درگیری دارند. امام علی(ع) فرمودند این بلا یا در مال است یا در جان و یا در اولاد است. حال بحث داریم که اولاد چه کرده. گفتند که ما این‌ها را قبول نداریم. بچه چهار ساله‌ آن ها چهار انگشتش را داخل روزنه‌های بخاری روشن می‌کند و انگشت‌هایش آب می‌شود. فریاد می‌زند و هنگامی که مادر، دست او را بیرون می‌کشد، استخوان‌ها بیرون می‌آید. گفتم «البلاء للظّالم ادب». ما اگر هر خطایی کردیم باید یک بلایی ببینیم. آیا هر بلایی این علتش است؟ امام علی فرمودند: «البلاء للظّالم ادب». بلا برای ظالم ادب است. «و للمومن امتحان و للانبیاء درجه». برای این که عاقبت بخیر شویم چه کنیم. سوره رعد آیه ۲۲ را بخوانیم. این‌ها را داشته باشیم زندگیمان شیرین می‌شود. در این سوره هر کسی که ۸ خصلت دارد او عاقبت بخیر می‌شود. چه کنیم نور قرآن و نور خدا در دلمان وارد شود. بعد از نماز سجده رویم و بگوییم «شکراً لله یا نور یا نور یا نور». خدا نور قرآن و هدایت و نور علی (ع) را به ما بده. ما اگر در این مسیر بیاییم یک آرامشی پیدا می‌کنیم و یک برکتی خدا به زندگیمان می‌دهد که هر جا رویم مبارک هستیم. اگر دقت کرده باشید همه صحبت‌های ما از روی آیات قرآن بود.
  دیدارنیوز: معروف است که شما روی انفاق خیلی تأکید کردید. خیلی‌ها این سؤال را دارند که آیا انفاق برای افراد متمول است یا هر کسی در هر سطح در آمدی و زندگی که هست می‌تواند اهل انفاق باشد؟ آیا چنین است یا فقط برای طبقات برخوردار است؟
  شمشیری: پاسخ آن سوره مبارکه سبأ آیه ۳۹ است می‌فرماید: «وَمَا أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَیْءٍ فَهُوَ یُخْلِفُهُ.» از هر چیزی به تو دادم انفاق کن. به شما بهترش را بر می‌گردانم. همه چیز را برای خدا به کار ببر، آنقدر زندگیت شیرین می‌شود. برای این که زن و مرد محبتشان زیادتر شود چه کنند؟ درگیری‌ها را کنار بگذارند، بحث نکنند که بچه بلا نبیند. آیه ۷۴ سوره فرقان را در قنوت بخوانند. هر کسی این آیه را بخواند بین زن و مرد محبت ایجاد می‌شود. اگر زن و مرد اراده کنند با هم خوب باشند خدا توفیقاتی به آن‌ها می‌دهد. اولاد صالح و آرامش و توفیق نماز سروقت و نماز شب و رزق فراوان، و این رزق فراوان با محبت بین زن و مرد است. ما همین آیه را عمل کنیم همین آیه ۳۹ سوره سبأ که هر چه انفاق کنید من بهتر را به شما می‌دهم خدا قول داده است. نه فقط ثروتمندان، بلکه فقیر در حالی که ندارد کمک کند، آن خیلی عزیز است و خیلی محبوب می‌شود و خدا هم عزیزش می‌کند و رزق به او می‌دهد. هر کسی را دیدی که وضع مالیش خوب است  بررسی کنید. اگر از راه دزدی است که آماده بلا باشد اما اگر راه حلال است ببینید که در حال نداشتن انفاق کرده است. همچنین ناشی از دعای پدر و مادر است و  بخیل هم نبوده است. درمان بخل هم آخرین آیه سوره مبارکه محمد(ص) است.
  دیدارنیوز: قرائت با تأمل در آیات قرآن و انفاق. شما روی نماز شب هم خیلی تأکید دارید اما نماز شب انگار توفیق همه نمی‌شود.
  شمشیری: اگر کسی یک دروغ بگوید شب توفیق نماز شب را از دست می‌دهد. یک دروغ حتی به شوخی. فردی نزد امام رضا(ع) آمد و گفت خیلی وضع مالی من بد است. امام فرمودند نماز شب بخوان. گفت توفیق پیدا نمی‌کنم، فرمودند دروغ نگو. صادقانه با مردم زندگی کن، خدا توفیقش را به تو می‌دهد. خواهرم و برادرم نماز شب را اگر نتوانستید یازده رکعت بخوانید یک رکعت بخوانید. نشسته بخوانید، بگویید که نماز شب به جا می‌آورم: تکبیره الاحرام و سپس حمد و توحید می‌خوانید، قنوت می‌گیرید با یک صلوات و رکوع و سجده. به این سادگی، یعنی خدایا دوستت دارم. خدایا ۱۷ بار در قرآن در مورد نماز شب صحبت کردی، خدایا من می‌خواهم این را عمل کنم. در سوره سجده می‌فرماید من هدیه مخفی می‌دهم به کسی که نماز شب بخواند. این‌ها بهترین خودسازی‌های یک جوان است. اگر می‌خواهید نسلتان مثل خودتان گل شود به این‌ها عمل کنید.
  دیدارنیوز: خیلی سؤال و حرف نکته است که من مجبورم از آن‌ها بگذرم، چون فراز پایانی گفتگو با شما است. خواهشی از شما دارم که برای مخاطبان ما با استناد به آیات و مفاهیم متعالی قرآن کریم، دعا کنید.
  شمشیری: یک دعایی در سوره تحریم است: «ربنا اتمم لنا نورنا» خدایا نورت را برای ما کامل کن. «واغفر لنا» ما را بیامرز «انک انت العزیز الکریم». یک دعای دیگری است که اگر عزیزی بیتابی می‌کند سوره غافر را بخواند، آیه هشت «رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِی وَعَدْتَهُمْ وَمَنْ صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ». چقدر جالب است یعنی برای اجداد و برای هزار سال بعد دعا می‌کنید. خواهرم و برادرم این دعا‌ها را در قنوت داشته باشید. چقدر پر حوصله می‌شوید و چقدر انسان لذت می‌برد. هر کسی هم این توفیق را پیدا نمی‌کند، بلکه باید یک کار خیر کند. باید دست پدر و مادرش را ببوسد. هر کسی دست پدر را ببوسد درب آستانه بهشت را بوسیده است. کسی که پیشانی مادر را ببوسد بهشت بر او واجب می‌شود. این کار را کنید، حال اگر از دار دنیا رفته باشند چه کنیم. همین آیه را بخوانید: سوره غافر آیه هشت و سوره ابراهیم آیه ۴۱. این‌ها زیبایی‌های یک زندگی است. پدر و مادر برایت دعا می‌کنند. خداوند اولاد خوب به تو می‌دهد و آینده درخشان است.
  دیدارنیوز: برای راهنمایی مخاطبان که احتمالاً سؤالاتی دارند و می‌دانم که شما کتاب‌هایی را هم به زبان ساده برای مردم منتشر کردید اگر احتمالاً وب سایت یا کانالی دارید یا کتاب‌ها را مخاطبان ما بخواهند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند یک راهنمایی و آدرسی بفرمایید.
  شمشیری: حوزه هنری اصفهان یک آقایی هست در آنجا که کتاب‌های ما را چاپ کرده در حدود ۵۷ جلد کتاب است و این‌ها را رایگان می‌دهند، چون ما برای قرآن پول نمی‌گیریم.
  دیدارنیوز: دیدم شما جلوی قیمتش نوشتید صلوات.
  شمشیری: بله، همه کتاب‌ها صلوات است. شما وقتی صلوات می‌فرستید خدا هم بر تو صلوات می‌فرستد. این خیلی عجیب است. آیه ۴۳ سوره احزاب است. به همین دلیل هم همه کتاب‌ها را ما اینگونه قرار دادیم. بعد هم یک توصیه به معلم‌های قرآن می‌کنم که برای قرآن پول نگیرید. خدا از یک جا‌های دیگری به شما می‌دهد. «أم تسئلهم خرجا» خرجت را از مردم می‌خواهی؟ «فَخَرَاجُ رَبِّکَ خَیْرٌ» من بهترش را به تو می‌دهم «و هو خیر الرازقین». سوره مؤمنون آیه ۷۲ است. هر معلم قرآنی که پول نگرفت هیچ وقت درمانده نمی‌ماند. لذا من ۵۰ سال قرآن درس دادم. در پایان عرض کنم که برای این که افکار کنترل شود چه کنیم :سوره اعراف آیه ۲۰۱.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.