سیدحسن نصرالله: روزه تمرین سالانه صبر است

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان طی سخنانی به مناسبت نزدیک شدن به ماه رمضان گفت: روزه تمرین سالانه‌ای است که صبر را به ما یاد می‌دهد و کلید پیروزی است.

به نقل از العالم، سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی امشب، سوم اردیبهشت‌ماه در آستانه حلول ماه رمضان ضمن تبریک رمضان به مسلمانان با اشاره به روایاتی از نبی مکرّم اسلام و آیاتی از قرآن اظهار کرد: ماه مبارک رمضان ماهی است که در آن خیر و برکت وجود دارد و گناهان آمرزیده می‌شود. ماهی که بندگان خداوند می‌توانند با به جا آوردن اعمال مستحب در کنار اعمال واجب، ثواب‌ و اجر اعمال خود را دوچندان کنند.

وی افزود: روزه تمرین سالانه صبر است، صبری که همه چیز و کلید پیروزی است. با صبر بر کرونا، دشمن صهیونیستی و مشکلات داخلی پیروز می‌شویم.

نصرالله بیان کرد: ثواب خواندن یک آیه از قرآن در ماه رمضان به اندازه ثواب ختم قرآن در ماه‌های دیگر است. روزه نه به نفع خداوند سبحان و تعالی، بلکه به نفع دنیا و آخرت بندگان است. ما اکنون در زمانی هستیم که تقویت ایمنی بدن مهم است و شواهد علمی وجود دارد که روزه به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند و در پزشکی نیز به این مسئله اشاره شده است.

ضرورت توجه ویژه به قرآن در ماه رمضان

وی از مسلمانان و مؤمنان خواست در ماه رمضان توجه ویژه‌ای به قرآن داشته باشند؛ چرا که تلاوت روزانه قرآن وقت زیادی از انسان نمی‌گیرد و انسان با برنامه روزانه می‌تواند کلام وحی را ختم کند.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: در میان دوازده ماه سال، این ماه به ماه خدا توصیف شده است، اگر چه همه زمان‌ها و ماه‌ها از آن خداست اما این ماه این ویژگی را دارد که وقتی خداوند آن را به خود منتسب می‌کند، کرامت، قداست، فضیلت، برکت و اهمیت بیشتری بیابد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید که برای روزه‌گرفتن، اجر و پاداش می‌دهد. چرا که این فریضه را به خود نسبت داده و فرموده است: «روزه به من تعلق دارد و من برای آن، پاداش می‌دهم.»

وی گفت که بر اساس تحقیقات انجام شده، روزه‌داری (چه برای یک ماه در نزد مسلمانان و چه برای سه روز)  برای سلامت جسم و روح انسان مفید است و به انسان بردباری، صبر و استقامت را می‌آموزد.

دبیرکل حزب‌الله افزود: همه می‌دانیم که رعایت موارد و توصیه‌های بهداشتی نیازمند صبر است. شکی نیست که موضوع سختی است همان‌طور که مسائل معیشتی و خورد و خوراک مردم سخت است.

سید‌حسن نصرالله بیان کرد: اوضاع مقابله با شیوع کرونا در لبنان به لطف تلاش‌ها و اقدامات دولت و وزرات بهداشت و رعایت توصیه‌ها از سوی مردم خوب است و باید با صبر و استقامت، به مقررات و توصیه‌ها ادامه و کرونا را شکست داد.

دبیرکل حزب الله با تأکید بر اینکه کمک به هم‌نوع باید صرفاً برای رضایت الهی و تنها برای خداوند باشد، گفت: یکی از امور و شروطی که هنگام کمک کردن به افراد نیازمند باید رعایت شود، این است که کرامت افراد و خانواده‌هایی که به آن‌ها کمک می‌شود، حفظ شود.

از کمک‌رسانی به نیازمندان فیلم و عکس نگیرید

وی گفت: «من به دوستان و برادرانم توصیه مؤکّد می‌کنم از این گونه کارها به هیچ وجه نه فیلمی تهیه کنند و نه عکسی. هنگامی که کمک‌های مردمی، غذا یا هر چیزی که با هدف کمک به دیگران، به دست آن‌ها می‌رسد، نباید به هیچ وجه عکس و فیلمی تهیه شود».

وی ادامه داد: «حتی برخی برادران می‌پرسند حتی برای نگه داشتن در آرشیو (هم عکس نگیریم)؟ می‌گویم حتی برای آرشیو هم عکس نگیرید. ما به آرشیو (این عکس‌ها و فیلم‌ها نیاز نداریم). ولی شما می‌توانید در سالن، ورزشگاه و مجتمع (به هنگام تهیه اقلام و کمک‌های انسانی) از این موارد عکس و فیلم بگیرید و مشکلی ندارد.

سید‌حسن نصرالله با تأکید بر اینکه امسال به دلیل شیوع کرونا، اعمال مربوط به ماه رمضان باید در خانه‌ها برگزار شود، توجه به امنیت غذایی را بسیار مهم دانست و گفت که دولت و جامعه هر دو در این زمینه مسئول هستند.

وی گفت: کسانی که به دنبال آمرزیده شدن گناهان خود هستند، به تهی‌دستان و افراد نیازمند کمک کنند و به روزه‌داران افطاری دهند، حتی اگر مقدار این افطاری کم و ناچیز باشد.

سید‌حسن نصرالله تصریح کرد: با شیوع کرونا در خیلی از کشورها از جمله لبنان این نگرانی وجود دارد که ادامه شرایط منجر به قحطی و گرسنگی شود، بنابراین باید با تدبیر، امور معیشتی را مدیریت کرد.

همچنین ببینید

سفرهای نوروزی باید با حفظ حرمت ماه رمضان انجام شود

معاون گردشگری با اشاره به اینکه ایام نوروز با ماه مبارک رمضان مصادف شده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.