حدیث روز
امام صادق (ع) می فرماید : هر كس در ماه رمضان صدقه اى بدهد ، خداوندْ هفتاد نوع بلا را از او بر مى گرداند. ثواب الأعمال : ص ١٧١ ح ١٩

سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3753 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 142×
صفحه اصلی » گروه » دسته‌بندی نشده
«روزه» بهترین راه پاکسازی کبد و تقویت سیستم ایمنی بدن
 • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: 7:14
 • شناسه : 11298
  بازدید 7
  0

  روزه در وهله اول مواد زائدی که در کبد فرد به خاطر خوردن غذاهای ناسالم و حجم زیاد و بی‌تحرکی تجمیع شده را دفع می‌کند؛ پس گرفتن روزه نه تنها ضرری ندارد که منجر به پاکسازی کبد و افزایش سیستم دفاعی فرد نیز می‌شود. به دلیل شیوع کرونا، در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان […]

  پ
  پ

  روزه در وهله اول مواد زائدی که در کبد فرد به خاطر خوردن غذاهای ناسالم و حجم زیاد و بی‌تحرکی تجمیع شده را دفع می‌کند؛ پس گرفتن روزه نه تنها ضرری ندارد که منجر به پاکسازی کبد و افزایش سیستم دفاعی فرد نیز می‌شود.
  به دلیل شیوع کرونا، در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان عده‌ای در فضای مجازی عنوان می‌کنند روزه باعث تضعیف بدن افراد و در نتیجه ابتلای آنها به این بیماری می‌شود، این در حالی است که آیات و روایات زیادی نسبت به فواید روزه وجود دارد، به همین دلیل سراغ یک پزشک طب سنتی رفتیم تا نظر کارشناسی او را در این خصوص بشنویم.

  سعید نظری اظهار کرد: روزه یک فریضه الهی و دستور دینی است که در سلامت روح و جسم موثر بوده و از طرفی خداوند متعال حکمی را برای بشر صادر نمی‌کند که ضرر داشته باشد، ضمن اینکه شرایط استثنا را برای فردی که شرایط انجام آن را ندارد را نیز در نظر گرفته است.

  وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌ها با پرخوری بروز می‌کند که یکی از مشکلات امروز جامعه نیز همین مسئله است گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت فشار خون، سکته‌ قلبی و مغزی و دیابت در صدر بیماری‌های غیرواگیر هستند که بیشترین مرگ و میر را به دنبال داشته‌اند.

  کسی که روزه می‌گیرد به صورت هماهنگ، اجباری و دسته‌جمعی در یک ماه مجاب می‌شود که از پرخوری و تن‌پروری دست بکشد و این موضوع برای بدنش بسیار مفید است

  این پزشک طب سنتی با اشاره به اینکه این بیماری‌ها تنها از بی‌تحرکی و پرخوری است و باید سبک زندگی را تغییر داد خاطرنشان کرد: کسی که روزه می‌گیرد به صورت هماهنگ، اجباری و دسته‌جمعی در یک ماه مجاب می‌شود که از پرخوری و تن‌پروری دست بکشد و این موضوع برای بدنش بسیار مفید است.

  وی بیان کرد: روزه در وهله اول مواد زائدی که در کبد فرد به خاطر خوردن غذاهای ناسالم و حجم زیاد و بی‌تحرکی تجمیع شده را دفع می‌کند به ویژه در این ایام کرونا که افرادی به توصیه‌ها توجه کرده و در خانه مانده‌اند اما دچار اضافه وزن نیز شده‌اند.

  وی گفت: فردی که روزه می‌گیرد بدنش در هفته اول ماه رمضان نیاز به غذا دارد و وقتی غذای معمولی در سحر می‌خورد و در طول روز هضم می‌شود، در نزدیک به یک سوم روز از ذخیره‌های کبد استفاده می‌شود که شامل مواد مضر گلیکوژن‌هاست.

  این پزشک طب سنتی با بیان اینکه بعد از پنج یا ۶ روز اول ماه رمضان به تدریج به شرطی که بعد از افطار نیز دچار پرخوری نشویم پاکسازی خوبی در کبد اتفاق می‌افتد افزود: در مرحله بعد به بدن فشار وارد می‌شود که از ذخایر چربی انباشته شده در اطراف روده‌ها، شکم، قلب، عروق و اندام‌ها استفاده می‌کند و این امر باعث می‌شود چربی‌های اضافه نیز بسوزد.

  وی عنوان کرد: اگر یک سحری مناسب مطابق با استاندارد در برنامه غذایی افراد باشد و بعد افطار مناسب میل شود و در طول روز نیز فعالیت کافی داشته باشند، روزه نه تنها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن نمی‌شود که آن را تقویت و باعث سلامتی فرد خواهد شد.

  نظری با اشاره به اینکه حدیثی مبنی بر اینکه «روزه بگیرید تا سالم بمانید» گفت: هیچ منعی در روزه گرفتن برای افراد نمی‌بینم مگر اینکه بیماری و ناراحتی داشته باشند که آن هم به دستور پزشک باشد.
  وی بیان کرد: در برخی جاها عنوان شده تشنگی تاثیر زیادی در ابتلای افراد به کرونا دارد در حالی که کرونا یک ویروس مسری است و فقط باید بهداشت را با شست و شوی دست‌ها و رعایت فاصله با افراد بیمار مورد توجه قرار دهیم.

  این پزشک طب سنتی با اشاره به اینکه روزه باعث تصفیه و پاکسازی بدن می‌شود و این پاکسازی به معنای واقعی نیاز عمومی بدن است گفت: برخی در قرنطینه خانگی دچار کم‌تحرکی و پرخوری شده‌اند که ماه رمضان بهترین فرصت است تا اضافه وزن این دسته از افراد از بین برود.
  وی با اشاره به اینکه برخی دنبال بهانه هستند تا روزه نگیرند و برخی نیز با ناآگاهی به حرف این قشر گوش می‌دهند افزود: همان طور که گفتم اولین خاصیت و فایده روزه پاکسازی بدن به خصوص کبد است.

  نظری گفت: توصیه می‌کنم افراد در ایام باقی مانده ماه شعبان روزه بگیرند که علاوه بر ثواب و معنویت به سلامت بدن خود نیز کمک کرده‌اند و حتی بعد از ماه رمضان نیز هفته‌ای یک یا دو روز روزه را در برنامه داشته باشد.

  وی با اشاره به اینکه در علم پزشکی نیز ثابت شده گرسنگی مواد غذایی اضافی ذخیره شده در بدن را می‌سوزاند و آن را سبک می‌کند خاطرنشان کرد: البته باید در ماه رمضان در خوردن افطار و سحر دقت لازم را داشت.

  این پزشک طب سنتی با بیان اینکه افطار را نباید به هیچ وجه با غذاهای سردمزاج و آب تنها باز کرد گفت: هنگام شروع افطار باید مایع شیرین و گرم مصرف شود تا معده‌ای که از سحر تا لحظه افطار خالی بوده و داغ شده دچار شک نشود.

  وی با اشاره به اینکه افراد با شربت عسل یا چای کمرنگی که با عسل و نبات شیرین شده یا شیر ولرمی با حجم بسیار کم افطار را باز کنند افزود: در افطار پرخوری نشود و باید بین افطار و شام فاصله‌ باشد.

  نظری با بیان اینکه روزه‌داران هنگام افطار حجم انبوهی از مایعات را به یکباره نخورند افزود: بزرگسالان بهتر است مایعات را اگر آب خالص بوده حتما با عسل و نعناع، شیره، عسل و خرما بخورند تا مزاجشان گرم شود.

  وی با بیان اینکه به هیچ وجه خوردن غذای سرخ‌کردنی توصیه نمی‌شود گفت: کاهو خاصیت سرد و تر دارد که هنگام سحر به خاطر تر بودنش بسیار مفید است.
  این پزشک طب سنتی با اشاره به اینکه در وعده سحر به جای چای می‌توان برای جلوگیری از تشنگی طول روز از کاهو استفاده کرد افزود: هر فردی چند برگ کاهو اما با مصلحش مثلا عسل و سکنجبین و عسل و نعناع بخورد تا در طول روز کمتر تشنه شود.

  وی با بیان اینکه خوردن چای در سحر ادرارآور است بیان کرد: چای در سحر بعد از چند ساعت دفع و بلافاصله فرد دچار عطش می‌شود اما خوردن کاهو بهتر است.

  نظری با اشاره به اینکه در وعده سحر نباید غذاهای پرچرب و خورشت‌های سنگین مصرف شود افزود: اگر قرار است چلو و خورشت استفاده شود حجم زیادی نداشته باشد و در کنار آن از غذاهای مکمل جنبی مانند تمریه خرما استفاده شود.

  وی با بیان اینکه خرما را با روغن تفت دادن بسیار مفید است چراکه مصلح خرما روغن است گفت: خوردن ارده با عسل و یا ارده با شیر برای وعده سحر بسیار مفید است و باید عسل با خامه را با احتیاط خورد.

  این پزشک طب سنتی با بیان اینکه رژیم‌ها متفاوت است و هر فردی باید تجربه کند که با چه غذایی در ماه رمضان راحت است افزود: ممکن است فردی با غذای ساده و فردی با حجم بیشتری راحت باشد و این بستگی به افراد دارد اما پرخوری توصیه نمی‌شود.

  وی اظهار کرد: در ماه رمضان کسانی که کارهای سختی انجام می‌دهند افطار و سحر کامل بخوردند اما توده مردم که شغل و تحرک متوسطی دارند کافی است میانه خوردن غذا را در برنامه قرار دهند.

  نظری در پایان با بیان اینکه روزه سبب افزایش سیستم دفاعی بدن و نیز پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها می‌شود تأکید کرد: کرونا نیز به خاطر کاهش سیستم ایمنی بدن مردم را درگیر می‌کند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.