دعا در رمضان
دعا در رمضان

کرونا و سنجیدن عیار انسانیت در آزمون الهی

روزهای کرونایی در واقع نمونه‌ای از آزمون الهی است که در آن عیار انسانیت ما سنجیده می‌شود؛ نوع مواجهه اجتماعی و نحوه رفتار ما در این شرایط، میزان ایمان و انسانیت ما را نشان می‌دهد.
حجت‌الاسلام احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه شهرستان نیکشهر در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان و بلوچستان گفت: این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط خاصی در جامعه به‌وجود آمده و باید بدانیم که همه ما در این شرایط، در معرض امتحان الهی هستیم.

وی ادامه داد: روزهای کرونایی در واقع نمونه‌ای از آزمون الهی است که در آن عیار انسانیت ما سنجیده می‌شود؛ نوع مواجهه اجتماعی و نحوه رفتار ما در این شرایط، میزان ایمان و انسانیت ما را نشان می‌دهد.

امام جمعه نیکشهر اظهار کرد: در این روزها، کسانی هستند که با ایثارگری تمام، خانه و خانواده خود را رها کرده و در مراکز درمانی مشغول معالجه بیماران کرونایی هستند؛ از سوی دیگر، برخی هم هستند که اقدام به قاچاق ماسک و احتکار مواد بهداشتی می‌کنند تا سود بیشتری به جیب بزنند.

وی افزود: خداوند انسان‌ها را به اشکال مختلف امتحان می‌کند؛ گاهی با سلامتی و گاهی با بیماری، گاهی با ثروت و گاهی با فقر؛ در این شرایط است که مؤمن از منافق تشخیص داده می‌شود؛ اگر نگاه ما این‌گونه باشد، تحمل سختی‌ها برای ما آسان‌تر می‌شود.

لطفیان‌سرگزی بیان کرد: خداوند در آیه ۱۵۵ سوره مبارکه بقره می‌فرماید « وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»، یعنی شما را با سختی‌هایی همچون ترس و گرسنگی و نقصان اموال و نفوس و آفات زراعت آزمایش می‌کنیم، و صابران را بشارت و مژده بده. این شرایط به هر حال روزی سپری شده و تب کرونا فروکش خواهد کرد، اما آنچه باقی می‌ماند، اعمال و رفتار ما است.

وی گفت: در این شرایط که جامعه انسانی گرفتار بلا شده، برخی با خدمت به خلق خدا، بهشت را برای خود می‌خرند و برخی هم با خیانت و پیروی از هوای نفس، دوزخ را برای خود تضمین می‌کنند.

امام جمعه نیکشهر ادامه داد: حفظ سلامت مردم از واجبات است، بنابراین هر کس کاری کند که سلامت انسان‌ها به خطر بیفتد، مرتکب گناه شده است؛ چه کسانی که ماسک و مواد بهداشتی را احتکار می‌کنند و چه کسانی که بدون توجه به توصیه‌های بهداشتی، با حضور در خیابان‌ها به انتشار ویروس کمک می‌کنند.

لطفیان‌سرگزی اظهار کرد: در ماه شعبان هستیم و ماه مبارک رمضان را هم در پیش داریم؛ این ایام فرصت خوبی است تا به بهانه کرونا، بیشتر به خدا نزدیک شویم؛ خداوند در آیه ۳۳ سوره انفال می‌فرماید « وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ» اگر به درگاه الهی استغفار کنیم، بلا دفع می‌شود.

همچنین ببینید

۱۴ کشور اسلامی دوشنبه را عید سعید فطر اعلام کردند

کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، کویت، دیوان اوقاف سنی عراق، کویت، قطر، لیبی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.