روزه‌داران از کم‌خوری و پرخوری در ماه‌ رمضان پرهیز کنند

مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: تغذیه صحیح در ماه رمضان مانند سایر اوقات، به معنای رعایت دو اصل تنوع و تعادل در برنامه غذایی است، بنابراین روزه‌داران باید با رعایت تعادل رژیم غذایی، از کم‌خوری و پرخوری در رمضان پرهیز کنند.
مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت‌و‌گو با ایکنا از خراسان‌شمالی، با بیان آن که روزه‌داری اسلامی با انگیزه اطاعت و بندگی خداوند و در کمال نشاط معنوی و آمادگی روحی انجام می‌شود، اظهار کرد: در ماه رمضان، فرد این امکان را دارد تا در فاصله زمانی افطار تا سحر با انتخاب غذای مناسب و آشامیدن آب و مایعات، به نیازهای اساسی بدن پاسخ درست و کافی بدهد.
وی ادامه داد: تنوع به معنای استفاده از گروه‌های غذایی اصلی شامل نان و غلات، شیر و مواد لبنی، سبزی‌ها و میوه جات، گروه گوشت و جایگزین‌های آن و تعادل به معنای استفاده کافی ازهمه گروه‌های غذایی و پرهیز از کم خوری و پر خوری است.
وی با بیان اینکه انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم و جو در گروه غلات قرار دارند، ادامه داد: این گروه تامین کننده انرژی، بعضی از ویتامین‌های گروه ب، آهن و مقداری پروتئین است که توصیه می‌شود افراد بزرگسال روزانه ۶ الی ۱۱ واحد از مواد غذایی این گروه مصرف کنند.
این کارشناس تغذیه عنوان کرد: در گروه سبزی‌ها، سبزی‌های برگی، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، سرشار از ویتامین C و هویج، کدو تنبل، اسفناج، کرفس، بادمجان، کدو سبز، پیاز، سیب‌زمینی و غیره حاوی ویتامین A است.
علیزاده خاطرنشان کرد: سبزی‌ها مهم ترین منبع انواع ویتامین، املاح و فیبر مورد نیاز بدن هستند که توصیه می‌شود روزانه سه الی پنج واحد سبزی توسط روزه دار مصرف شود.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: یکی از وظایف اصلی مواد غذایی دریافتی، تامین انرژی مورد نیاز سلول‌های بدن است و کربوهیدرات‌ها، چربی و پروتئین‌ها می‌توانند در بدن انرژی تولید کنند که وظیفه اصلی برعهده کربوهیدرات ها است.
وی افزود: یک برنامه غذایی صحیح در ماه مبارک رمضان که در آن ساعات طولانی روزه داری وجود دارد، می تواند با ممانعت و یا به حداقل رساندن بروز گرسنگی، تشنگی و حالت ضعف و سستی، از تجزیه شدن بافت ماهیچه ای نیز جلوگیری کند.

همچنین ببینید

چگونه در روز‌های پایانی ماه رمضان پرانرژی باشیم؟

روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بسیار ویژه است زیرا مسلمانان سراسر جهان مراسم شب‌های قدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.