خانه / سلامتی / دفع تمام سموم از بدن با روزه‌داری در ماه مبارک رمضان

دفع تمام سموم از بدن با روزه‌داری در ماه مبارک رمضان

حسن حاج طالبی متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با فارس از آثار روزه‌داری بر جسم گفت: وقتی انسان غذا مصرف می‌کند متعاقبا سموم آن باید از بدن دفع شود که این سموم از طریق مختلف مانند ادرار، مدفوع، تعرق، اشک و … دفع می‌شود. اما در دراز مدت این سموم به طور کامل دفع نمی‌شود.

متخصص طب سنتی اضافه کرد: البته در افرادی که به طور مداوم ورزش می‌کنند این اتفاق بهتر می‌افتد و بدنشان سوخت و ساز مناسبی خواهد داشت اما در مورد افرادی که مداوم ورزش نمی‌کنند این سموم کامل دفع نمی‌شود و باقی می‌ماند و این خود عامل بسیاری از بیماری‌هاست. روزه‌داری برای پاک سازی بدن از سموم بسیار مفید است.

وی در ادامه افزود: در واقع دو نوع روزه داریم نوع اول روزه خوردنی و نوع دوم روزه معنوی. نوع اول در نقاط مختلف دنیا که حتی مسلمان هم نیستند وجود دارد و روزه معنوی به این معناست که فرد روزه‌دار مقید است به این که دروغ نگوید، حسادت نورزد، نمازش را اهمیت بدهد و در روزه خوردنی در یک بازه زمانی خاصی هیچ مواد غذایی مصرف نمی‌شود.

یک ماه روزه‌داری بهترین زمان برای بدن است که سم زدایی و استراحت کند؛ پس اتفاقی که در یک ماه روزه‌داری از لحاظ جسمی می‌افتد این است که یک سری سموم وارد بدن نمی‌شود و یک سری مواد زائد از بدن دفع می‌شود که به طور مثال کسی که چربی‌ اضافی یا کلسترول و یا حتی قند اضافی دارد این موارد را می‌تواند با روزه‌داری دفع کند و بدن سالم‌تری داشته باشد.

این متخصص طب سنتی در ادامه گفت: اما بحث روزه‌داری جدا از توضیحات فوق در دو دسته طب مدرن و طب سنتی بررسی می‌شود که در طب مدرن از نظر علمی در تمام دنیا ثابت شده است که با نخوردن و پرهیز سموم کمتری وارد بدن می‌شود و در این مدت بدن مانند کامپیوتر خود را به‌روز می‌کند.

از نظر طب سنتی روزه‌داری خود یک مزاجی دارد و هر فرد با توجه به مزاجی که دارد باید رفتار متفاوتی نسبت به روزه‌داری داشته‌ باشد.

وی در توضیح انواع مزاج‌های افراد گفت: به طور کلی چهار مزاج یا طبع داریم که شامل، دموی که مزاج گرم و تر، صفراوی که مزاج گرم و خشک است، سوداوی که مزاج سرد و خشک و بلغمی که مزاج سرد و تر است.

روزه‌داری در بدن ما مزاج گرمی و خشکی را ایجاد می‌کند لذا کسی که مزاج گرم و تر دارد و دموی است روزه برایش خیلی خوب است زیرا هم چربی و هم آب بدنش را کاهش می‌دهد و باعث کاهش وزنش می‌شود.

در مورد صفراوی‌ها که مزاج گرم و خشک دارند؛ باید از افطار تا سحر مقدار نوشیدنی بیشتری مصرف کنند زیرا این افراد در طول روز مقدار زیادی آب از دست می‌دهند و این باعث می‌شود صفرا بر بدنشان غلبه کند و باعث سردرد و یک سری بیماری‌های ناشی از صفرا شوند.

حسن حاج طالبی افزود: اما افرادی که سوداوی هستند یعنی مزاج سرد و خشک دارند و این افراد هم نباید خشکی بر بدنشان غلبه کند و باید در طول افطار تا سحر نوشیدنی و آب زیاد مصرف کنند و زیاد نباید در معرض آفتاب قرار بگیرند و بیشتر باید مراقب باشند چون طبعشان با طبعی که روزه ایجاد می‌کند یکی است.

وی ادامه داد: افراد بلغمی که دارای مزاج سرد و تر دارند، روزه‌داری برایشان بسیار مفید است و باعث می‌شود که بدنشان یک مقدار خشک شود، وزن بدنشان کاهش یابد و بلغمشان کمتر شود.

این متخصص طب سنتی در پایان در خصوص نوع تغذیه افراد در ماه مبارک رمضان گفت: هر فردی با توجه به مزاجی که دارد مقدار و نوع غذایی که در افطار و سحر مصرف می‌کند باید متفاوت باشد و کاملا متاثر از نوع طبع افراد باشد.

همچنین ببینید

روزه‌داری منافاتی با ایام امتحانات ندارد

با شروع خردادماه و فصل گرما امتحانات آغاز می‌شود و دانش‌آموزان باید آزمون دروس آموخته‌شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.