خانه / اخبار رمضان / یک کارشناس خانواده: فرهنگ افطاری ساده باید ترویج شود

یک کارشناس خانواده: فرهنگ افطاری ساده باید ترویج شود

یک کارشناس خانواده با بیان این‌که در جامعه برخی از افراد هر چه که مُد می‌شود را دنبال می‌کنند، عنوان کرد: عده‌ای افطاری‌های مجلل، مفصل و پرزرق‌وبرق برپا می‌کنند و بعد با خود می‌گویند که اگر کم بگذاریم میهمان ناراحت می‌شود و این را برای خود استدلال می‌دانند.

زهرا مشاط در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب جای خالی افطاری‌های ساده را در جامعه دیدند و پیشنهاد دادند که در جامعه به آن پرداخته و ترویج شود.

وی افزود: در دین اسلام به افطاری دادن در ماه رمضان بسیار سفارش شده است بر اساس روایات حتی با جرعه‌ای آب و خرما هم می‌توان افطاری داد و از ثواب آن بهره برد.

وی با تأکید بر این‌که باید در عرصه فرهنگ‌سازی وارد میدان شویم، مطرح کرد: کم‌کاری ما ناشی از عدم انگیزه و یا جرئت است و باید برخلاف جریان فرهنگ غلط جامعه شنا کرده و برای رضای خداوند سنت‌شکنی کنیم.

مشاط با بیان این‌که برخی از افراد در خانواده‌های خود برخلاف اقوام سفره‌های ساده برپا می‌کنند، تصریح کرد: هر کس یک‌قدم برای ساده کردن سفره‌های مهمانی و افطاری بردارد مطمئناً کمک بزرگی به فرهنگ جامعه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با برپایی سفره‌های افطار در مجامع عمومی می‌توان گامی برای ترویج فرهنگ افطاری ساده برداشت و نشان داد که می‌شود ثواب برد و برای ترویج فرهنگ غلط با جامعه همسو نبود.

این کارشناس ابراز کرد: برپایی سفره‌های کوچک در مساجد می‌تواند تلنگری برای افراد جامعه باشد که بخشی از آن‌ها از این فرهنگ تأثیر می‌پذیرند.

وی ادامه داد: هر خانواده‌ای که بخواهد در سال یک‌بار میهمانی دهد به‌قدری درگیر تجملات می‌شود که روزها برای یک مهمانی برنامه‌ریزی کرده و می‌پندارد که کار بزرگی را انجام داده است.

این کارشناس خانواده اظهار کرد: بسیاری از خانواده‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که ترویج برپایی سفره‌های رنگین اثر مثبتی نداشته و منجر به کاهش رفت‌وآمدهای خانوادگی شده است.

وی گفت: برخی از خانواده‌ها عنوان می‌کنند که دیگر خانواده‌ها نیز سفره‌های ساده برپا کنند تا انگیزه برای ترویج این فرهنگ در جامعه تزریق شود.

مشاط یادآور شد: در دهه ۶۰ رفت‌وآمدها راحت بود و سفره‌های ساده برپا می‌شد ولی در حال حاضر به دلیل برپایی سفره‌های پرزرق‌وبرق و صرف ساعت‌ها وقت برای آماده سازی آن، افراد سالی یک‌بار در کنار هم هستند و برای بازگشت به فرهنگ اصیل و اسلامی خود باید افراد تأثیرگذار در جامعه گام بردارند.

وی عنوان کرد: فرد مسلمان انگیزه الهی همچون، ثواب بسیار مهمانی دادن، اطعام و صله‌رحم دارد و ما این انگیزه‌ها را فراموش کرده و فرهنگ تجمل‌گرایی و عافیت‌طلبی را وارد زندگی خود کرده‌ایم.

این کارشناس خانواده با اشاره به این‌که هر کس به‌نوبه خود باید گامی برداشته و معروف را در جامعه ترویج دهد، تصریح کرد: در روایات داریم که وقتی از میهمانی بازگشتید تعریف نکنید که چه خورده‌اید و چگونه پذیرایی صورت گرفته است، این امر یک منکر است که معمولاً افراد بعد از برگشت از میهمانی انجام می‌دهند.

مشاط گفت: تلویزیون به‌عنوان رسانه ملی باید فرهنگ برپایی افطاری ساده را ترویج دهد و یک فیلم‌ساز هنرمند هر دو جنبه سفره ساده و تجملاتی را کنار هم بگنجاند و تجملات، عافیت‌طلبی، سادگی و صمیمیت را به تصویر بکشد.

همچنین ببینید

آیت‌الله سیستانی روز شنبه را عید فطر اعلام کرد

دفتر آیت‌الله سیستانی در بیانیه‌ای با اعلام اینکه رویت ماه شوال با چشم غیر مسلح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.