خانه / اخبار رمضان / کاش هر روزمان رمضان بود !

کاش هر روزمان رمضان بود !

توجه نماز اول وقت و جماعت، صله رحم، کمک به فقرا و نیازمندان، تلاوت و تدبر در قرآن و … از جمله خوبی های ماه مبارک رمضان است که اکنون در آخرین روزهای این ماه عزیز، خیلی ها آرزو می کنند که ای کاش همه ایام سال رمضانی زندگی کنیم.
رمضان ماه خوبی ها و نزول رحمت الهی است، ماهی که در آن انسانها مهربانی و احسان را از خداوند یاد می گیرند و با همدیگر مهربان تر و در اعمال و رفتار خود دقت بیشتری دارند.

این روزها وقتی در کوچه و بازار قدم می زنیم، مسلمانی را به شکل واقعی آن بهتر می توانی ببینی، از کمک به هم نوع گرفته تا مساجدی که در هر وعده نماز، جمعیت چند برابری دارند، به خصوص نماز صبح که جمعیت نمازگزار در آن بیشتر از حتی نماز مغرب و عشاء دیگر ماه‌های سال می‌شود.

در این ماه مسئولان خدوم‌تر می شوند و حواسشان بیشتر به فقرا است، به دیدار نیازمندان و سالمندان می روند و با یتیمان هم سفره می شوند، همان چیزهایی که اسلام بسیار بر آن سفارش کرده است اما در زیر چرخ دنده‌های مدرن شدن روزگار مورد فراموشی قرار گرفته است!

مساجد آباد می‌شود و دیگر هنگام اذان ظهر کمتر می توانی بیینی که در بازار مغازه ای باز است، بر روی درب بیشتر مغازه ها همزمان با بلند شدن صدای زیبای اذان برگه «این مکان هنگام نماز به مدت ۲۰ دقیقه تعطیل است» درج شده و کسبه به سمت مسجد روانه هستند. علاوه بر اینها صدای صوت قران را به خوبی از بیشتر مغازه‌ها می شویم، کاش همه اینها در سایر ماههای سال هم تکرار شود.

یکی از صحنه های زیبایی که در این ماه نورانی می توان دید، توجه به نماز اول وقت است به طوری که هنگام اذان مغرب کمتر کسی را در خیابان می توان دید، بیشتر مردم با برای شرکت در نماز جماعت به مسجد رفته اند و یا اینکه در منازل خود مشغول خواندن نماز هستند، در مورد اهمیت نماز اول وقت هم فقط به همین سخن زیبای امام علی (علیه السلام) که فرمودند «امور دنیا شما را از اول وقت نماز خواندن باز ندارد. چون خداوند مذمت کرده کسی را که اول وقت نماز نخواند. » بسنده می کنیم.

فقرا و نیازمندان هم در این ماه بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرند و هر کسی به هر شکلی که می تواند تلاش می کند تا مشکلی را از سایر افرادی که توانایی ندارند حل کند، حتی به اندازه یک دادن یک افطاری ساده.

دیدار با اقوام و خویشاوندان از دیگر نکات و سنت های حسنه ای است که در این ماه بسیار مورد توجه است، جلسات قرانی خانگی که معمولا در شهرهای مختلف رسم است و هر شب منزل یکی برگزار می شود و علاوه بر قرائت قرآن از حال و احوال یکدیگر هم باخبر می شوند و اگر کسی مشکلی داشته باشد سایر افراد سعی در رفع آن دارند.

جرم و جنایت و گناه در این ماه کم می شوند و طلاق به کمترین حد ممکن می رسد، اینها شاید نتیجه این باشد که غیبت و تهمت و دروغ در این ماه کم می شود، مردم در رفتار و گفتارشان صادق تر می شوند و زندگی شیرینی خاصی به خود می گیرد و خیلی ها آرزو می کنند که کاش همه ایام سال رمضانی زندگی کنیم.

برکات رمضان تمامی ندارد و هر چه که از آن بگوییم کم است اما ای کاش که این ماه را فرصتی برای اصلاح رفتار خود بدانیم و سعی کنیم تا در طول سال هم آنها را بکار ببریم و موجبات خوشحالی خیلی از مردم و در نهایت خداوند و اهل بیت(علیه السلام) را فراهم کنیم.

همچنین ببینید

آیت‌الله سیستانی روز شنبه را عید فطر اعلام کرد

دفتر آیت‌الله سیستانی در بیانیه‌ای با اعلام اینکه رویت ماه شوال با چشم غیر مسلح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.