خانه / سلامتی / تغییر بدون مشورت مصرف دارو در ماه رمضان مضر است

تغییر بدون مشورت مصرف دارو در ماه رمضان مضر است

تغییر زمان مصرف دارو در ماه مبارک رمضان بدون مشورت با پزشک معالج می تواند سبب بروز اختلال در روند درمان بیماران شود.
دکتر فرزانه فرجیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف آن بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز کار نادرستی است که علاوه بر بروز اختلال در روند درمان می تواند سبب کاهش اثر بخشی داروها شود.
وی تصریح کرد: قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها برای بیماران کلیوی، مغز و اعصاب، فشار خون و صرع کار بسیار خطرناکی است که می تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد.
وی افزود: بیماران دیابتی، کلیوی، مبتلایان به آسم و یا صرع، مادران باردار و شیرده و مبتلایان به زخم های گوارشی حتما باید قبل از اقدام به روزه داری، پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و درخصوص نحوه مصرف داروهای خود با وی مشورت کنند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به بیماران دیابتی به ویژه مصرف کنندگان انسولین توصیه کرد که زیر نظر پزشک روزه بگیرند و روزانه در چندین نوبت میزان قند و فشار خون خود را کنترل کنند.
فرجیان با اشاره به طولانی بودن مدت روزه داری و کاهش میزان الکترولیت ها، آب و قند بدن تاکید کرد: بهتر است روزه داران افطار خود را با آب، چای و سوپ سبزیجات به همراه چند عدد خرما آغاز و پس از گذشت یک تا ۲ ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام کنند.
وی تاکید کرد: در ابتدای بازکردن روزه باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و حجیم اجتناب کرد و نوشیدن آب بسیار سرد نیز سبب بروز اختلال در هضم غذا و تضعیف عملکرد معده می شود.

همچنین ببینید

در وعده افطار “یکجاخوری” نکنید

یک کارشناس تغذیه تاکید کرد: وارد کردن حجم زیاد غذا در وعده افطار و شام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.